در نشست شرکتهای دانش بنیان خراسان رضوی با رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی مطرح شد

سهم ناچیز شرکتهای دانش بنیان در تولید ناخالص داخلی

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ کد خبر : 2046
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- نشست فعالان اقتصادی، شرکتهای دانش‌بنیان و استارتاپهای خراسان رضوی با رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور به میزبانی اتاق بازرگانی خراسان رضوی برگزار شد و استارتاپهای نوپا در کنار شرکتهایی با قدمت بیشتر به بیان پرسشها و درخواستهای خود پرداختند.

قانون حمایت از شرکتها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات در مجلس شورای اسلامی در سال 89 به تصویب رسید و در ماده 5 این قانون به تشکیل صندوقی تحت عنوان صندوق نوآوری و شکوفایی اشاره شده است. در معرفی اهداف این صندوق آمده است: صندوق نوآوری و شکوفایی در راستای تقویت اقتصاد دانش بنیان، ماموریت خود را توسعه شرکتهای خصوصی یا تعاونی دانش بنیان ایرانی در چهارچوب اساسنامه و قوانین بالادست، ازطریق مواردی چون ارائه خدمات تأمین مالی به شرکت های دانش بنیان، توانمندسازی شرکت های دانش بنیان، مشارکت و سرمایه گذاری خطرپذیر و غیرخطرپذیر در شرکت های دانش بنیان، حمایت از شرکت های خصوصی خدمات  تجاری سازی و هدایت سرمایه های ملی و بین المللی به سمت توسعه ی فناوری تعریف می کند.

اما در این نشست مسئولان شرکتهای دانش بنیان خراسان رضوی درخواستهایی از ریاست صندوق نواوری و شکوفایی داشتند؛ اینکه چرا در کشور تنها یک صندوق نواوری و شکوفایی فعالیت میکند و در استان بزرگی چون خراسان رضوی شعبه ای از این صندوق وجود ندارد تا دانشجویان فارغ التحصیل از امکانات و حمایتهای آن برای طرحها و پروژه های خود و تبدیل آن به دانش بنیان استفاده کنند و اطلاعات بیشتری داشته باشند، سوال یکی از حاضران در این جلسه بود.

سوال یکی دیگر از حضار درباره چگونگی تسهیل گری صندوق نواوری در امور بانکی به ویژه دریافت ضمانت نامه بانکی برای شرکتهای دانش بنیان بود. همچنین لزوم ورود صندوق به فازهای عملیاتی  و کمک و حمایت بلاعوض از فعالیتها و ایده هایی که ممکن است به زودی بازار لازم را نداشته باشد و کمک به تهیه ارز برای ترخیص کالاهایی که توسط شرکتهای دانش بنیان صادر شده است، از دیگر درخواستهای مطرح شده در این جلسه بود.

برای حمایت از تولید، باید از اندیشه های نوین حمایت کرد

نایب رئیس اول اتاق بازرگانی خراسان رضوی در ابتدای این نشست از فضای خلاقیت و نوآوری به عنوان اولویت نخست در رفع مشکلات و رسیدن به توسعه نام برد و گفت: در درجه اول آنچه مهم است فضای خلاقیت و نوآوری است که باید پیش برنده باشد و پشتیبان تفکرات جدید باشد. این تفکرات نباید در شیوه های تولید کالایی خلاصه شود و اگر قرار است حمایت از تولید صورت بگیرد باید از اندیشه های نوین حمایت شود. از طرفی، تغییر موضوعی است که جامعه ما به خوبی با آن رفتار نمیکند؛ تغییرات در جامعه ما یا هیجان زده و شتابزده است یا کند و مظاهر تغییر بیشتر الگوبرداری میشود تا اینکه به صورت عمقی به آن پرداخته شود. به همین دلیل در سبکهای زندگی گرفتار جنبه های مصرفی تغییر شده ایم.

حسین محمودی خراسانی ادامه داد: اولویت دوم در حل مشکلات اقتصادی کشور ایجاد فضاها و محیطهای جدید آموزش و یادگیری و ترویج آن در جامعه است و استفاده از تجارب کارافرینان و فعالان واقعی تولیدی و صنعتی در کنار طرح مسائل از اساتید مجرب دانشگاهها و مدیران برتر اجرایی کشور می تواند راهکارهای نوینی از رفع مشکلات را برایمان فراهم کند.

وی خاطرنشان کرد: اولویت سوم در رفع مشکلات، در واقعیت فعلی اقتصاد جهانی است که مزیت رقابتی و مشارکت در اقتصاد جهانی به سادگی با ایجاد مقیاسهای کوچک و متوسط تولید به سادگی امکان‌پذیر نیست و از سوی دیگر شرکتهای کوچک بدون همراهی با شرکتهای بزرگ در یک زنجیره تولید و ارزش آفرینی قادر به ادامه حیات نیستند.

نایب رئیس اول اتاق بازرگانی خراسان رضوی با تاکید بر ضرورت پرداختن به اصل هم افزایی در جامعه اظهار کرد: اولین نیاز جامعه ما گرداوری اطلاعات درباره تکنولوژیهای موجود است، دومین نیاز ساخت زیربناهای کارامد تکنولوژی و نهادهای دانش تکنولوژی شامل آموزش و پرورش نیروی انسانی تکنولوژی محور است. سومین نیاز هم ایجاد یک فضای نوآوری و درک مشترک از فرهنگ و تکنولوژی و ارزش دادن به فرایند نوآوری است. فضای کسب و کار دیگر یک مقوله گذشته است و ما نیازمند فضاهای پیش برنده نوآوری و خلاقیت هستیم.

رتبه 76 ایران در رقابت پذیری جهانی

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور نیز با اشاره به رتبه 76 ایران در گزارش رقابت پذیری جهانی در سال 2016-2017 گفت: اقتصاد امروز مبتنی بر منابع، بهره وری و نوآوری است و سازمان اقتصاد جهانی کشورها را در 5 دسته در دوران مبتنی بر منابع، دوران گذار از منابع به بهره وری، دوران بهره وری، دوران گذار از بهره وری به نوآوری و در نهایت دوران نوآوری تقسیم می کند.

بهزاد سلطانی ادامه داد: حدود 7 ماه پیش ایران در گزارش بانک جهانی از دوران مبتنی بر منابع عبور کرد و به سمت دوران گذار از منابع به بهره وری حرکت کرد و الان ابتدای دوران بهره وری هستیم. توسعه فناوری شرکتهای دانش بنیان مربوط به اقتصاد مبتنی بر نوآوری و بهره وری است.

وی خاطرنشان کرد: اقتصاد دانش بنیانی ما در حال حاضر نیم درصد تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص میدهد و براساس هدف گذاری ما این رقم باید 20 برابر شود و به 10 درصد تولید ناخالص داخلی برسد. ارزش افزوده تولید شده توسط شرکتهای دانش بنیان خیلی بیشتر از دیگر شرکتهاست و سرمایه گذاری در این زمینه قطعا سوداور است.

سلطانی با اشاره به اعتبار 2600 میلیارد تومانی این صندوق در دولت یازدهم و استفاده 75 درصد شرکتهای دانش بنیان کشور از اعتبارات این صندوق، تصریح کرد: فناوری زیستی، فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزار و نیز الکترونیک سه حوزه فناوری هستند که تاکنون بیشترین میزان تسهیلات را از صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت کرده اند. ناسا از تمام تکنولوژیهای نظامی خود پول درمی آورد اما ما هنوز یاد نگرفته ایم از تکنولوژی و انرژی هسته ای کشورمان کسب درامد کنیم.

وی با بیان اینکه برای صنایعی که دانش بنیان نیستند و پیوند آنها با شرکتهای دانش بنیان کوچک راه حل داریم، خواستار سهیم شدن شرکتهای بزرگ صنعتی در شرکتهای دانش بنیان شد و اظهار کرد: شرکتهای دانش بنیان می توانند دانش روز را به صنایع بزرگ منتقل کنند و ارزش افزوده ایجاد کنند.

گفتنی است در حاشیه این نشست نمایشگاه دستاوردهای شرکتهای دانش بنیان خراسان رضوی در محل اتاق بازرگانی مشهد برپا شد.

 

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷, ۱۱:۱۶


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها