وزیر صنعت پای درد دل فعالان اقتصادی خراسان رضوی نشست

حمایت از کالای ایرانی با جلوگیری از واردات بی‌رویه

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ کد خبر : 2045
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- وزیر صنعت، معدن و تجارت بستن مرزهای گمرکی را نخستین راه حل برای جلوگیری از واردات بی‌رویه و در نتیجه حمایت از کالای ایرانی دانست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت که یک روز پیش از سفر روحانی به استان خراسان رضوی به مشهد سفر کرده بود، در اتاق بازرگانی مشهد با فعالان اقتصادی دیدار کرد. در این دیدار که به میزبانی شافعی، رئیس اتاق ایران و مشهد برگزار شده بود، روسا و مسئولان کمیسیون‌های اتاق بازرگانی و دیگر تشکل‌های اقتصادی استان به بیان دیدگاه‌ها، پیشنهادات و نظرات خود درباره مسائل اقتصادی و مشکلات پیش روی خود در استان پرداختند. معاونان وزیر و روسای سازمان‌های اقتصادی استان نیز به عنوان مهمانان بخش دولتی در کنار دو نماینده مجلس در این جلسه حضور داشتند.

محمد شریعتمداری در این جلسه به حمایت از تولید داخلی و استفاده از کالای ایرانی به صورت اجباری برای بخش دولتی و به طور اختیاری برای بخش خصوصی اشاره کرد و نخستین راه حل برای حمایت از تولید داخلی را بستن مرزهای گمرکی برای جلوگیری از ورود کالای قاچاق یا واردات بی‌رویه خواند.

وی ارزش واردات قانونی پوشاک به کشور را 60 میلیون دلار اعلام کرد که از این مقدار 20 میلیون دلار مربوط به کشور ترکیه است و از منطقه آزاد ارس با تعرفه صفر وارد کشور می‌شود.

شریعتمداری اظهار کرد: این نوع واردات کشور را بیچاره می‌کند، کسی جلوی آن را نمی‌گیرد و کالاها به مغازه‌های شهرستانها وارد می‌شود. راه حل این موضوع بسته بودن مرز به طور کامل است. پس از بستن مرزها، در مرحله بعد باید مناطق آزاد ما تبدیل به محلی برای صادرات شود نه واردات و در مرحله سوم باید به سراغ ساماندهی واردات کوله‌بری و ته‌لنجی برویم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 82 درصد از کالاهای وارداتی کشور کالای واسطه‌ای و سرمایه‌ای است، تصریح کرد: این بدان معناست که این کالاها برای تولید مفید است. 18 درصد دیگر نیز اقلام مصرفی نهایی مانند برنج و... است و سایر اقلام میزان خیلی ناچیزی را شامل می‌شود. مدیریت واردات کار درستی است ولی نباید کیسه واردات سوراخ باشد، باید هر چه به نظام تجاری ما وارد می‌شود، از مسیر صحیح خود وارد شود و در مرحله بعد می‌توان برای موضوعات خاص و مناطق آزاد استثنا قائل شد.

اصرار دولت به اجرای مصوبه ارزی

شریعتمداری درباره تصمیم دولت به اجرای مصوبه ارزی، با بیان اینکه دولت در اجرای این مصوبه اصرار دارد و به دنبال ادامه این کار است، گفت: در سال گذشته درآمد حاصل از فروش نفت خام کشور 52 میلیارد دلار و درآمد ناشی از فروش صادرات غیرنفتی 47 میلیارد دلار بود. مجموع واردات هم 54 میلیارد دلار و نیاز خدماتی کشور 15 میلیارد دلار است و این اعداد و ارقام نشان‌دهنده مثبت بودن تراز ارزی کشور بود. اما در دی‌ماه سال گذشته در بازار اتفاقاتی در حوزه نرخ ارز در حال وقوع بود که معلوم بود اقتصادی نیست و با عدم اطمینانی که شکل گرفته بود عده‌ای به دنبال خروج سرمایه خود از کشور بودند. از طرفی دلار توزیع شده در بازار را جمع کرده، به سایر کشورها می‌بردند و به انبار پول تبدیل می‌کردند و در نهایت ارز را به قیمت آینده می‌فروختند.

وی افزود: از دی‌ماه سال 96 نرخ دلار به مرز 4100 تومان رسید و سپس به صورت غیرمتعارفی روند صعودی پیدا کرد و در بازار با نرخ 5400 تومان به فروش می‌رفت و حتی در شبکه‌های مجازی از نرخ 5900 تومان صحبت می‌شد. دولت برای حل این مشکل رقم 4200 تومان را مبنای قیمت ارز کرد و تامین ارز برای واردات به کشور را از صرافی‌های مجاز، صرافی‌های بانکی و خود بانکها امکان‌پذیر دانست.

وزیر صنعت همه هنر مصوبه ارزی دولت را یک کاسه شدن ارز ناشی از صادرات نفتی و غیرنفتی دانست و گفت: می‌توان از این ارز برای نیازهای مختلف کشور استفاده کرد ما مکلف به اجرای این طرح هستیم و راهی جز بازگشت ارز حاصل از صادرات نداریم. البته در این میان که این قیمت ثابت برای ارز مشخص شده ممکن است مسائل جدید فراوانی به وجود آید که برای این موضوعات کمیته‌ای 4 نفره راه‌اندازی شده که در خصوص مشکلات صادرکنندگان تصمیم‌گیری خواهد کرد.

وی در پاسخ به درخواست بخش خصوصی استان درباره بازنگری مجدد در تعرفه ترجیحی ایران و ترکیه گفت: تعرفه ترجیحی کاری دوجانبه است و در این قرارداد امتیاز می‌دهیم و امتیاز می‌گیریم و نتیجه آن افزایش سطح روابط دو طرف است نه یک طرف.

شریعتمداری با اشاره به اقدامات عملی در قانون بودجه امسال برای حل مشکلات بخش صنعت و معدن اظهارکرد: در قانون بودجه سال 97 اعتباری 5 هزار میلیارد تومانی برای نوسازی صنایع درنظر گرفته شده که می‌توانیم برای پرداخت مابه‌التفاوت نرخ سود تسهیلات بانکی برای نوسازی صنعت ایران استفاده کنیم. علاوه بر این، مجلس موافقت کرده سازمان‌های توسعه‌ای کشور برای اولین بار 900 میلیارد تومان منابع از 7هزار میلیارد تومان مطالباتی که دارند را امسال در قالب ضمانت‌نامه از بانک بگیرند و آن ضمانت‌نامه برای گرفتن منابع استفاده شود تا بتوانیم در نقاط مختلف کشور کار توسعه‌ای با مشارکت بخش خصوصی انجام دهیم و این موضوع گامی در راستای ایجاد اشتغال خواهد بود.

مجتبی خسروتاج، رئیس کل سازمان توسعه تجارت نیز بر لزوم جلوگیری از ورود کالاهای غیراستاندارد به بازارهای جهانی تاکید و اظهار کرد: کالاهای غیراستاندارد به فرهنگ کالاهای صادراتی ایران لطمه می‌زند و باید از آن جلوگیری شود.

وی رفتن به سوی کاهش تعرفه ترجیحی را کاری نادرست دانست و افزود: مذاکرات تعرفه ترجیحی بسیار طولانی است و طرف مقابل در این قراردادها امتیاز می‌خواهد و در شرایطی که همه ادعای حمایت از کالای ایرانی داریم رفتن به سمت کاهش تعرفه در مذاکرات کاری نادرست است.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت یادآور شد: به هیچ وجه پوشاک ما متاثر از قرارداد تعرفه ترجیحی نیست؛ آنچه امروز به پوشاک ما فشار می‌آورد حجم بالای پوشاک خارجی است. طبق آمار واردات رسمی سالانه 60 میلیون دلار پوشاک وارد ایران می‌شود اما آمار سازمان جهانی می‌گوید منابع مختلفی به ایران پوشاک می‌رسانند و در مجموع به یک میلیارد دلار می‌رسد و پیش‌بینی ستاد مبارزه با قاچاق بیش از اینهاست.

 

نیازمند تعریف 100 پیشران اقتصادی در کشور هستیم

اما موضوع طرح حمایت از پیشران‌های اقتصادی در کشور و لزوم استفاده از بازار بزرگ مصرف کلان‌شهرها برای حمایت از کالای ایرانی موضوعاتی بود که توسط دو نماینده مجلس حاضر در این جلسه مطرح شد.

سعید باستانی، نماینده مردم تربت جام در خانه ملت گفت: امروز صنایع معدنی، فولادی، پتروشیمی و بخش کشاورزی به صورت خرد در حال فعالیت‌اند و پیشران اقتصادی به معنای عام کلمه در کشور نداریم. پیش‌بینی ما این است که 100 پیشران اقتصادی تعریف کنیم و آنها کمک می‌کنند که هم ظرفیت تجمیعی را در کشور داشته باشیم و هم کمک به توسعه دانش در طرح‌های تولیدی می‌کنند. طرح حمایت از پیشران‌های اقتصادی در کشور را در مجلس مطرح کردیم.

رضا شیران خراسانی، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه در سرشماری سال 95 نسبت جمعیت شهری به روستایی 75 به 25 بود، افزود: این رقم برای جمعیت شهری مشهد 89 درصد بود. در حال حاضر 39 درصد از جمعیت کشور در 10 کلان شهر زندگی می‌کنند و این یعنی هزینه‌های زیادی به دلیل توسعه نامتوازن شاهد هستیم. از طرفی فرصتی به معنای ایجاد بازار به دست آمده که باید از آن استفاده کنیم.

وی افزود: مشهد سالانه میزبان 27 میلیون زائر است که 2 میلیون از این تعداد گردشگر خارجی هستند اما وقتی به بازار این شهر نگاه می‌کنیم هنوز هم مهر و تسبیح چینی را می‌بینیم. باید از این فرصتی که به عنوان بازار مصرفی بزرگ توسط شهرنشینی برای ما فراهم شده استفاده کنیم. 

 

درخواست‌های فعالان اقتصادی از وزیر

تشکیل کارگروهی در خراسان رضوی با ماموریت از سوی وزیر صنعت و تفویض اختیار به استان برای بررسی و شناسایی مشکلات صادرکنندگان، توجه بیشتر به موضوع برند از سوی سازمان توسعه تجارت و عملیاتی شدن صدور پروانه تولید بدون کارخانه از درخواست‌های محمدحسین روشنک، رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی در این جلسه از وزیر بود.

حسن حسینی، نایب رئیس دوم اتاق بازرگانی و رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز خواستار بیان تصمیمات عملی دولت در رابطه با مشکلات ارزی، قاچاق، نظام بانکی و سایر مشکلات سر راه تولید از سوی وزیر شد.

اما علی اصغر پورفتح الله، رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی استان از اجرای قوانین معدنی به ویژه اجرای پنجره واحد معدنی به عنوان مهمترین درخواست فعالان بخش معدن استان نام برد.

غلامرضا میری، رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران و نایب رئیس شورای ملی زعفران نیز با اشاره به مبادلات ریالی در صادرات زعفران به کشورهای همسایه، مصوبه جدید ارزی دولت را مشکلی در مسیر صادرات این محصول دانست.

مبارزه جدی با مساله قاچاق، اخذ مالیات از مالیات‌گریزان، اخذ مالیات بر ارزش افزوده از مصرف‌کننده نهایی و نه تولیدکننده، ارائه تسهیلات با سود تک رقمی و تلاش برای افزایش بهره‌وری از مسائل مطرح شده از سوی رضا حمیدی، رئیس کمیسیون بهبود محیط کسب و کار اتاق استان در این جلسه بود. وی همچنین بازنگری در قانون کار براساس شرایط بهبود محیط کسب و کار، حمایت از برندهای داخلی برای رقابت با برندهای خارجی، تقسیط 5 تا 8 ساله بدهی 3هزار واحد صنعتی و نیز بازنگری مجدد بر تعرفه ترجیحی ایران و ترکیه خواستار شد.

علی شریعتی مقدم، رئیس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی استان درخواست معافیت کوتاه‌مدت محصولات کشاورزی از بخشنامه ارزی را مطرح کرد.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷, ۱۱:۱۴


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها