رئیس جمهور:

ایران کشور امام رضا(ع) است

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ کد خبر : 2042
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- رئیس جمهور در نشست خبری با خبرنگاران مشهد گفت: برخی‌ها می‌گویند مشهد شهر امام رضاست؛ این صحبت خیلی دقیق نیست، ایران کشور امام رضاست و همه کشور از جمله مشهد زیر پرچم ایشان هستند.

دکتر حسن روحانی ظهر روز دوشنبه 17 اردیبهشت ماه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران حاضر در نشست خبری درباره کمک به بهبود وضعیت حاشیه نشینی در مشهد و نیز بدهی 3هزار میلیارد تومانی دولت به شهرداری مشهد گفت: حاشیه نشینی یکی از مشکلاتی است که شهرهای بزرگ ما به آن مبتلا هستند. مشهد نیز شرایط ویژه‌ای دارد و اقدامات بیشتری در این زمینه باید انجام شود. در مشهد در زمینه بافت فرسوده با طرح جدیدی که دولت دارد حاشیه نشینی را هم مدنظر قرار می‌دهیم البته شاید حاشیه نشینی وضعیت بدتری از بافت فرسوده داشته باشد.

وی افزود: کمکهای خوبی به شهرداری فعلی و قبلی شده برای بافت فرسوده ازسوی دولت و بیش از هزار میلیارد تومان در دولت یازدهم هزینه شده و قدمهای خوبی برداشته شده و در دولت دوازدهم هم باید این قدمها برداریم. حاشیه نشینی شهر مشهد و بافت فرسوده اطراف حرم جزو دغدغه‌های ماست و با کمک مسئولان در این زمینه قدمهای بهتری برمی‌داریم.

پاسخ مبهم درباره بدهی‌های دولت به شهرداری مشهد

روحانی خاطرنشان کرد: درباره بدهی 3هزار میلیارد تومانی دولت به شهرداری هم باید از شهرداری بپرسیم. البته سخنان امروز صبح شهردار مشهد در پروژه قطار شهری متفاوت بود. امروز در افتتاح اتصال دو خط مترو از شهرداری پرسیدیم و گفتند 500 میلیارد تومان دولت برای این طرح اعتبار گذاشته و در سایر طرحها هم سازمان برنامه و بودجه به شهرداری مشهد کمک می‌کند و شهردار از اعتباراتی که اخیرا به مشهد داده شده خوشحال بود.

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر قول وی در دوران پیش از انتخابات به مردم این شهر درباره تلطیف فضای مشهد گفت: اینکه فضای مشهد باید تلطیف بشود و اینکه پر نشاط شود، موضوع مهمی است. مشهد با شهرهای دیگر فرقی ندارد. برخی‌ها می‌گویند مشهد شهر امام رضاست؛ این صحبت خیلی دقیق نیست، ایران کشور امام رضاست و همه کشور از جمله مشهد زیر پرچم ایشان است.

وی افزود: اگر چیزی حلال است برای همه حلال است و اگر حرام است برای همه حرام است. مشهد با دیگر شهرها متفاوت نیست ما یک قانون داریم و باید در سراسر کشور عملی شود اگر مشکلی در این زمینه هست استاندار و مسئولان و نماینده ها تلاش کنند و ما هم تلاش میکنیم تا مرتفع شود.

مسئولان خراسان رضوی در برابر تخریب‌ها سکوت نکنند

روحانی همچنین در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا مسئولان دولتی استان خراسان رضوی در برابر تخریبهایی که برخیها در مشهد علیه دولت دارند، پاسخی نمیدهند و روزه سکوت گرفته اند، تصریح کرد: ما مشکلی با انتقاد نداریم و حق مردم است که انتقاد کنند اما آنچه خوب نیست موضوع تخریب است. اینکه با همه مشکلات کشور امروز دیدیم 50 درصد مخارج مترو را دولت پرداخت کرده نشان دهنده خدمات دولت است. این خدمات باید به طور شفاف بیان شود و انتقاد هم اشکال ندارد اما تخریب خلاف قانون و شرع است و مفید هم نیست مخصوصا در شرایطی که نیازمند وحدت و اتحاد هستیم. قبول دارم که سلیقه ها و افکار مختلفی در کشور هست اما در وضعیت کنونی نیازمند وحدت هستیم. 

رئیس جمهور تاکید کرد: همه مسئولان کشور از جمله خراسان رضوی باید واقعیتها را برای مردم توضیح دهند؛ در مساله تخریب یکی از موضوعات مهم این است که واقعیت جامعه و واقعیت تاریخی درست به مردم معرفی نمی‌شود یا معکوس معرفی می‌شود. اما همه باید به این توجه کنیم که اگر واقعیتی را تحریف کنیم یا درست بیان نکنیم به مردم و افکار عمومی و آینده و امید به آینده ظلم کرده‌ایم.

وی ادامه داد: خیلی مهم است که به آینده امید داشته باشیم. مردم ما مردم بسیار فهیمی هستند و از فراز و نشیبهای بسیار سختی در 40 سال گذشته عبور کردیم و از آینده هم عبور خواهیم کرد. از همه مسئولان دولتی از جمله در استان خراسان رضوی می‌خواهم که بیشتر برای مردم واقعیتها را توضیح بدهند و در برابر تخریبهایی که گاهی صورت می‌گیرد سکوت نکنند.

رئیس جمهور درباره صادرات استان خراسان رضوی به آسیای میانه و حمایت دولت از صادرات این استان نیز اظهار کرد: خراسان رضوی با آسیای میانه و افغانستان هم مرز است و یکی از مسیرهای صادراتی استانهای همجوار نیز هست. روابط ما با کشورهای آسیای میانه روابط خوبی است. در سفر اخیرمان به عشق آباد توافقات بسیار خوبی برای مساله گاز، ترانزیت برق و روابط تجاری انجام دادیم. یکی از طرحهای افتتاحی امروز پل سرخس بود که ارتباط با آسیای میانه تسهیل می‌کند.. یکی از خواستهای استاندار و نمایندگان استان این است که منطقه آزاد در سرخس ایجاد شود الان منطقه ویژه در آنجا وجود دارد اما اگر منطقه آزاد بشود تحول ویژه‌ای به وجود می‌آورد. ما باید این موضوع را دنبال کنیم و البته لایحه ای در زمینه مناطق آزاد به مجلس ارائه داده‌ایم.

وی تصریح کرد: دولت برای ارتباط بیشتر خراسان رضوی و شمالی با منطقه ترکمنستان و نیز خراسان جنوبی که مجموعه این سه استان روابط بسیار خوبی میتوانند ایجاد کنند، آماده است. سیاست ما هم تعامل بیشتر با کشورهای آسیای میانه و قفقاز است و به دنبال طرح تجارت با اوراسیا نیز هستیم که تحول خوبی در ارتباط تجاری ما با کشورهای اوراسیا ایجاد می‌کند و امیدواریم با تحولات سال آینده شاهد تحول مثبت و افزایش صادرات از این استان باشیم.

رئیس جمهور در پاسخ به اظهارات یکی دیگر از خبرنگاران مبنی بر دپو شدن بسیاری از کالاهای کارخانجات استان خراسان رضوی گفت: در بسیاری از کارخانه ها دپو شدن کالا هست. کارخانجات ما فعالند اما بخش تقاضا در این میان بسیار مهم است. برای بخش تقاضا باید دو کار انجام دهیم اولا مردم را برای خرید کالاهای داخلی و ایرانی خودمان تشویق کنیم و اجازه ندهیم کالای مصرفی به صورت قاچاق وارد شود که یکی از اثار مثبت طرح ارزی اخیر دولت این است که قاچاق را با مشکلات زیادی وجواجه کرده و ادامه این طرح جلوی قاچاق را می‌گیرد و بازار بهتری برای کالیا ایرانی خواهیم داشت.

وی ادامه داد: مساله بعدی بازار صادرات است که باید برای تولیدکنندگان‌مان فراهم کنیم. بالا بردن کیفیت تولیدات داخلی نقش مهمی دارد در رسیدن به رونق و این از اهداف دولت است و در سال جاری قدمهای خوبی در این زمینه برمی‌داریم و بودجه‌ای امسال برای آن درنظر گرفتیم.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷, ۱۰:۵۵


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها