تکمیل زنجیره تولید فولاد در نیشابور با حضور رئیس‌جمهور

کارخانه گندله‌سازی مجتمع فولاد خراسان آغاز به کار کرد

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ کد خبر : 2041
دنیای اقتصاد، گروه بنگاه‌ها- کارخانه گندله‌سازی مجتمع فولاد خراسان، با ظرفیت تولید سالانه 2.5 میلیون تن گندله با حضور رئیس جمهور در نیشابور رسما به بهره‌برداری رسید.

این کارخانه که با استفاده از توان متخصصان داخلی برای اولین بار در کشور با شرایط EPC  اجرا شده، با سرمایه‌گذاری 500 میلیارد تومان و اشتغال 500 نفر و با قابلیت افزایش ظرفیت تا 3.4 میلیون تن افتتاح شد.

مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان در مراسم افتتاح این پروژه با تاکید بر اهمیت اجرای این پروژه و تکمیل حلقه‌های زنجیره تولید فولاد اظهار کرد: کارخانه گندله‌سازی که پیمانکار اصلی آن شرکت ایرانی پامیدکو است، امروز به بهره‌برداری رسید، اما این فقط راه‌اندازی یک کارخانه گندله‌سازی نیست، بلکه این مراسم تاریخی تحت عنوان از هاشمی تا روحانی به منزله جشن بزرگ تکمیل زنجیره تولید در داخل سایت فولاد خراسان در نیشابور است.

سیدحسین احمدی اضافه کرد: البته یک حلقه دیگر از این زنجیره به نام واحد کنسانتره سنگ آهن را با سرمایه‌گذاری 700 میلیارد تومان در سنگان خواف در دست اجرا داریم که لزوماً باید در جوار معدن باشد و امیدواریم آن هم در پایان سال 98 توسط رئیس جمهور به بهره‌برداری برسد.

وی بیان کرد: این مکان 20 سال قبل بیابانی فاقد استعداد کشاورزی بود و اولین کلنگ صنعتی شدن آن به دست مرحوم هاشمی رفسنجانی به زمین زده شد و در بیست سال اخیر به طور میانگین هر 3 سال و نیم، یک پروژه عظیم به صورت درون‌زا به ثمر رسیده و امروز به عنوان مجتمع فولاد خراسان، به یک افتخار ملی تبدیل شده است.

این عضو هیئت رئیسه انجمن فولاد ایران گفت: توازن زنجیره تولید برای فولاد کشور حیاتی است، چرا که در گذشته نه چندان دور، به مفهوم واقعی جنگ تامین مواد اولیه داشتیم و بدون توازن در تامین مواد اولیه و محصولات نهایی، برای سهمیه‌بندی گندله  مشکل داشتیم.

مدیرعامل فولاد خراسان با بیان این که این شرکت در سالهای اوج تحریم با خودباوری و خود اتکائی بالغ بر 1900 میلیارد تومان پروژه را توسط پیمانکاران و سازندگان داخلی مدیریت و اجرا کرده است، بیان کرد: این به مفهوم ایرانیزه شدن کارهای بزرگ و از مصادیق واقعی اقتصاد مقاومتی است.

دسترسی به فناوری‌های جدید در کاهش مصرف انرژی از دستاوردهای برجام است

احمدی با اشاره به دستاوردهای برجام در زمینه نوسازی برخی بخشهای این کارخانه گفت: از دسترسی به فناوری‌های جدید به ویژه Revamp در کاهش مصارف انرژی و ارتقای راندمان تولید غافل نبودیم و به عنوان نمونه با اجرای فولادسازی شماره یک که در مرداد ماه امسال به ثمر می‌رسد: 10% صرفه‌جویی در انرژی، 10% افزایش راندمان و 30% صرفه‌جویی در الکترود گرافیتی خواهیم داشت، به طوری که در همان یک سال اول هزینه نوسازی و بازسازی برمی‌گردد.

وی افزود: مجتمع فولاد خراسان با اشتغال مستقیم 2800 نفر و گردش مالی سالانه 4 هزار میلیارد تومان، بالغ بر ده درصد درآمدهای مالیاتی استان را پوشش می‌دهد و جمع پرداخت‌های سالانه این شرکت به بخش امور مالیاتی، سود و کارمزد بانکی، برق و گاز، حمل ریلی و جاده‌ای و تامین اجتماعی افزون بر 600 میلیارد تومان است و فاقد یک ریال معوقه بانکی، مالیاتی، کارگری و جریمه بانکی است.

مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان توسعه‌های فولاد خراسان را حول سه محور تکمیل زنجیره تولید، ارزش افزوده و صرفه در مقایس اقتصادی و پایداری و کاهش ریسک‌ها خواند و گفت: همزمان با این توسعه‌ها تمامی زیرساختهای مربوط به آب، برق، گاز، شبکه ریلی، شبکه انتقال نیرو و فضای سبز بیش از دو برابر افزایش یافته و این منطقه را به یکی از قطبهای اصلی توسعه فولادسازی کشور تبدیل کرده است.

وی خطاب به رئیس جمهور گفت: ما در حوزه منابع انسانی، بهره‌وری و انگیزش حرفی برای گفتن داریم. این مجتمع، واحد نمونه کشوری و استانی در حوزه محیط زیست است و مجموع سرمایه‌گذاری‌هایی که تاکنون در زمینه حفاظت از محیط زیست، استقرار سیستمهای مدیریتی، نصب تجهیزات کاهنده آلایندگی‌های زیست محیطی، توسعه و نگهداری فضای سبز و اقدامات فرهنگی در این حوزه صورت گرفته، بالغ بر 150 میلیارد تومان است و با همه این طرحهای توسعه‌ای از 600 میلیون متر مکعب آب استحصالی دشت نیشابور و فیروزه در حد 2.5 میلیون متر مکعب یعنی کمتر از 0.5 درصد مصرف داریم که 70% آن از سدی است که با مشارکت وزارت نیرو سرمایه‌گذاری کردیم ضمن اینکه نیمی از این مقدار اندک مصرف آب هم در حوزه فضای سبز و بهبود اقلیم منطقه با روش‌های نوین آبیاری مصرف می‌شود.

گفتنی است فولاد خراسان در نیشابور، در اردیبهشت ماه سال گذشته دومین واحد فولادسازی خود با سرمایه‌گذاری بالغ بر 700 میلیارد تومان و اشتغالزایی افزون بر 700 نفر را افتتاح کرد و امروز با داشتن دو واحد «احیا مستقیم» با ظرفیت 1.6 میلیون تن تولید فولاد خام و بیش از 700 هزارتن محصول نهایی، بزرگترین قطب تولید فولاد در شرق کشور است.

 

 

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷, ۱۰:۴۸


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها