اظهارات رئیس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی درباره میانگین اشغال هتلها در ایام نوروز امسال:

60 درصد ظرفیت هتلهای مشهد استفاده شد

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ کد خبر : 2039
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- رئیس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی گفت: در نوروز امسال فقط در سه روز نخست تعطیلات حدود 90 درصد ظرفیت هتلهای مشهد اشغال شد و تا پایان تعطیلات این میزان کاهش یافت؛ در مجموع میانگین اشغال هتلها در ایام عید به 60 درصد رسید و هم اکنون حدود 30 درصد ظرفیتها در حال استفاده است.

محمد قانعی در گفتگو با دنیای اقتصاد افزود: ظرفیت هتلها در مشهد حدود 75 هزار نفر در شرایط پیک است، 50 هزار تخت هتل در مشهد وجود دارد اما در ایام پیک و اضطراری امکان اضافه شدن به ظرفیت تا 75 هزار نفر هست.

وی از وجود 230 هتل فعال و 200 هتل در حال ساخت در استان خراسان رضوی خبر داد و گفت: هتلهای در حال ساخت ظرف 3-4 سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان رضوی یاداور شد: در کنار ظرفیت هتلها، هتل آپارتمانها، مهمانپذیران، اقامتگاههای متعلق به سازمانها و ارگانها، خانه‌مسافر و خانه‌های غیرمجاز در زمینه اقامت مسافران در مشهد فعالیت میکنند و کمپهای مربوط به شهرداری و مدارس هم در ایام عید مورد استفاده قرار میگیرد. در مجموع با همه این اماکن اقامتی مشهد گنجایش اقامت حدود 300 هزار مسافر را دارد.

وی با اشاره به فعالیت 53 درصد هتلهای کشور در مشهد اظهار کرد: هتلهای ما مدرن و نو هستند و در ایام عید هیچ افزایش قیمتی نسبه به سالهای 95 و 96 نداشتیم و حتی بسیاری از هتلها تخفیف 30 تا 50 درصدی را اعمال کردند و پس از تعطیلات نوروز هم تا 70 درصد تخفیف را در نظر گرفتند.

قانعی گفت: هتلهای ما از نظر کیفیت از میانگین کشوری یک درجه بالاتر و از نظر قیمت نسبت به میانگین هتلهای کشور 30 درصد پایین تر هستند و با قیمت کمتری به ارائه خدمات میپردازند. در حال حاضر هزینه اتاق های معمولی از 75 هزار تومان در هتلهای یک ستاره تا 500 هزار تومان در هتلهای پنج ستاره میرسد. اما هزینه اقامت در اتاقهای دارای امکانات ویژه و خاص در هتلهای پنج ستاره تا یک و نیم میلیون و دو میلیون تومان هم میرسد.

وی با بیان اینکه امروز ظرفیت هتلهای مشهد جوابگوی مسافران هست، تصریح کرد: متاسفانه اغلب سازمانها و ارگانها و نهادها در مشهد فضای اقامتی ایجاد کردند و با وجود اینکه در قانون تاکید شده که این هتلها یا به بخش خصوصی واگذار شوند و یا تحت پوشش قرار گیرند، این اتفاق تاکنون نیافتاده است. این مساله را یکبار در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان مطرح کردیم و حال باید به طور جدی تری پیگیری کنیم تا نتیجه بگیریم.

رئیس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی تاکید کرد: هتلهای مربوط به سازمانهای دولتی از بودجه عمومی استفاده میکنند و هزینه آب، برق، گاز و نیروی انسانی را از بودجه عمومی میدهند و به همین دلیل رقابتی نابرابر با واحدهای اقامتی متعلق به بخش خصوصی دارند و در صورت سازماندهی و یا واگذار آنها شاید کمکی به بخش خصوصی شود. این هتلها زیر نظر هیچ سازمانی نیستند و سازمان بهداشت، نیروی انتظامی، سازمان صنعت و میراث فرهنگی بر آنها نظارتی ندارند.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷, ۱۲:۵۶


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها