تفاهمنامه همکاری بین خانة صنعت خراسان رضوی و هیات جوان اقتصادی افغانستان امضا شد

همکاری اقتصادی خانة صنعت با تاجران افغانستان

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ کد خبر : 2038
دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- تفاهمنامة همکاری بین خانة صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی و اتحادیة تاجران جوان افغانستان به امضا رسید.

این تفاهمنامه هفته گذشتة طی مراسمی در خانة صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی، به منظور توسعة روابط تجاری و اقتصادی دو کشور به امضای فیروز ابراهیمی دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت استان و زبیر رحیمی رئیس اتحادیه تاجران جوان افغانستان رسید.

باید به کار مشترک در سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های صنعتی بپردازیم

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در این مراسم با بیان اینکه دوران مشارکت‌های تجاری در صورتی دوام پیدا می‌کند که به کار مشترک در سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های صنعتی بپردازیم، گفت: افغانستان در آغاز توسعة زیرساختی و زیربنایی است و ما که یکی از بزرگترین شرکای تجاری افغانستان هستیم باید توجه کنیم که بازار این کشور تغییرات مثبتی را تجربه می‌کند.

راضیه علیرضایی تصریح کرد: نوع فعالیت‌های تجاری ما هم باید متناسب با تغییرات این کشور بهبود پیدا کند.

وی ادامه داد: خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، به عنوان نمایندة تولیدکنندگان استان همواره مسئولیت‌پذیری داشته است و از سال گذشته با مطالعه وارد حوزة تجارت استان شده است.

علیرضایی یادآور شد: خانة صنعت، معدن و تجارت سعی می‌کند واحدهای صنعتی را برای حضور در بازارهای جدید ترغیب کند. نیاز تجار افغانستان نیز دستیابی به سرمایه‌گذاری مشترک در حوزة تولید است. از این رو راه توسعه برای هردو کشور، توسعة صادرات و مشارکت در پروژه های تولیدی در بازارهای هدف است.  

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم در حوزة تولید به صادرات اهمیت بیشتری داده شود. ما زمانی می‌توانیم تفاهمنامه بنویسیم که از پایه یک رفتار برد-برد را طراحی کرده باشیم. افغانستان می‌خواهد به سمت بومی کردن و حمایت از کالای داخلی‌اش گام بردارد، ما نیز به دستور مقام معظم رهبری موظف به حمایت از کالای داخلی هستیم و برنامة حمایت از کالای ایرانی داریم.

علیرضایی ماشین‌آلات صنعتی را یکی از بخش‌هایی دانست که کشور در تولیدش پیشرفت‌ خوبی داشته است و گفت:  تولید دانش فنی و خدمات فنی مهندسی از توانمندی‌های جوانان ماست و ما باید برای حمایت از جوانان دانشگاهی صدور این خدمات را در دستور کار خود داشته باشیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در پایان سخنان خود گوشزد کرد: امیدوارم پس از امضای این تفاهمنامة همکاری، گزارش عملکردی از دو طرف قرارداد داشته باشیم. مهمترین آسیبی که اینگونه تفاهمنامه‌ها را تهدید می‌کند این است که دو طرف تفاهمنامه آن را جدی نگیرند.

 

 

ایران همواره حامی افغانستان بوده است

رئیس خانة صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این نشست، با بیان اینکه پس از سال 73 میلادی، کشور افغانستان دچار التهابات و مشکلات فراوانی در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی شد و انواع و اقسام ایدئولوژی‌ها به این کشور آمدند، گفت: کشوری که همیشه با حفظ منافع و احترام متقابل در کنار افغانستان بوده ایران است.

سید حسن حسینی ادامه داد: بیشترین صادرات ما به کشور افغانستان است و یکی از مشکلات موجود در مبادلات تجاری دو کشور نابرابری حجم صادرات و واردات ماست. حجم صادرات ما به افغانستان بسیار بیشتر از واردات ما از این کشور است. از آنجاییکه ما همیشه به دنبال منافع متقابل هستیم اگر منافعمان به‌طور مساوری تامین نشود شاید این ارتباط تجاری خیلی پایدار نباشد.

وی تصریح کرد: ما باید تلاش کنیم این نشست‌ها صرفا با تفاهمنامه‌ها تمام نشود چون تفاهمنامه‌های بسیاری امضا می‌شود اما سرانجام آن پایش نمی‌شود.

 

ایران خانة دوم ماست

رئیس اتحادیه تاجران جوان افغانستان نیز در این جلسه با بیان اینکه این اتحادیه از سه سال پیش تاسیس شده است گفت: 60 درصد مردم افغانستان را جوانان تشکیل می‌دهند.

زبیر رحیمی ادامه داد: ایران خانة دوم ماست و در طول 4 الی 5 دهه ناآرامی در افغانستان، ایران همیشه همراه و پشتیبان ما بوده است.

وی خاطرنشان کرد: ما با راهنماییهای همتای ایرانی خود به مشهد آمدیم که به برکت خانة  صنعت، معدن و تجارت مشهد زمینه را برای فعالیت اقتصادی نسل جوان افغانستان مساعد کردند.

رحیمی نیز در ادامة سخنان خود ابراز امیدواری کرد این تفاهمنامه در حد شعار و کاغذ باقی نماند.

وی خاطرنشان کرد:  اگر شرکت‌های واردات و صادرات ایران با تاجران جوان افغانستانی همکاری کنند، زمینه و بستر مناسب اقتصادی در هرات مهیا است، ما نیز آمادة سرمایه گذاری مشترک هستیم.  

در پایان این جلسه هیات تاجران جوان افغانستانی ضمن معرفی خود و زمینة فعالیتشان به بیان نظرات و دیدگاههای خود پرداختند.

 

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷, ۱۲:۵۴


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها