لزوم تدوین بسته حمایتی برای حمایت از تولید داخلی

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ کد خبر : 2033
موانعی جدی بر سر راه تولید ملی وجود دارد و تحقق شعار سال منوط به این است که همه به وظایف خود در ارتباط با تولید ملی درست عمل کنند. مالیات بر ارزش افزوده، مشکلات در ارتباط با تامین اجتماعی و نرخ سود تسهیلات بانکی از عمده‌ترین موانع موجود بر سر راه تولید است که امید می‌رود شرایطی فراهم شود که با اصلاح قوانین از سر راه تولیدکنندگان برداشته شود.

از طرفی، کالاهایی که مشابه ایرانی دارند، نباید وارد کشور شوند اما متاسفانه باز هم شاهد واردات این کالاها هستیم به این صورت که از روزنه‌هایی که در  قانون داریم، استفاده می‌کنند و قانون را دور می‌زنند. دولت برای حمایت از تولید داخلی باید یک بسته حمایتی مناسب را تدوین کند و به صورت هماهنگ به مرحله اجرا درآورد و جلوگیری از واردات غیرضروری یکی از این راهکارهاست که می‌تواند در مسیر تولید و سرمایه‌گذاری بسیار راهگشا باشد اما متاسفانه برندهای زیادی از کالاهای خارجی امروز در سطح بازار داخلی خودنمایی می‌کند که توان تولید بسیاری از این اقلام در کشور وجود دارد.

هدایت نقدینگی جامعه به سمت بخش‌های مولد از دیگر گزینه‌های کلیدی برای رشد تولید و توسعه سرمایه‌گذاری در مملکت است؛ در حال حاضر نقدینگی کشور در مسیرهای واقعی خود به مصرف نمی‌رسد و متاسفانه به یک معضل بزرگ در اقتصاد تبدیل شده است. نقدینگی جامعه نه تنها در بخشهای واقعی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد بلکه جذابیت فعالیت‌های تولیدی را نیز از بین برده است و با توجه به این مساله و بسترهای موجود در بازارهای استان، امیدواریم با حمایت از تولیدکنندگان داخلی و ارائه تسهیلات ارزان قیمت به آنها، شاهد رونق چرخه تولید شویم.

همچنین خریداری کالاهای خارجی از سوی مصرف‌کنندگان با وجود کالاهای باکیفیت داخلی در حقیقت خیانت به اقتصاد داخلی کشور بوده و لازم است خرید کالاهای داخلی به عنوان یک فرهنگ در جامعه نهادینه شود. شرکتهای تولیدی نیز باید در راستای جلب اعتماد مشتریان  کالاهای باکیفیت و مرغوب تولید کرده و زمینه رضایت‌مندی مصرف‌کنندگان را فراهم کنند. حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان از سوی تمامی دست‌اندرکاران تولید ضروری است و توجه به ذائقه مصرف‌کنندگان در تولید کالاها ضروری است؛ مصرف‌کننده حق دارد از حقوق خود دفاع کند و از خرید کالاهای بی‌کیفیت و نامرغوب خودداری کند.

نباید فراموش کنیم که سالم بودن زنجیره تولید و تولید کالاهای باکیفیت سبب رضایت‌مندی مصرف‌کننده می‌شود و فراهم کردن رضایت‌مندی مصرف‌کننده سبب افزایش سود شرکت تولیدی می‌شود.

نایب رئیس اول اتاق بازرگانی خراسان رضوی

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷, ۱۰:۵۰


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها