یکی از پیشرفته‌ترین تجهیزات گمرکی کشور در مهمترین مرز خراسان رضوی افتتاح می‌شود

راه اندازی دستگاه ایکس‌ری در گمرک دوغارون

۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ کد خبر : 2025
دنیای اقتصاد- دستگاه ایکس‌ری یکی از پیشرفته ترین امکانات گمرکی دنیا است که مدت اسکن تصاویر کامیونها را تا 30 ثانیه تقلیل داده و به انجام امور گمرکی در بخش ترانزیت سرعت می‌بخشد.

مدیر گمرک دوغارون در گفتگو با خبرنگار ما از نصب یکی از سریع‌ترین دستگاههای ایکس‌ری در این گمرک خبر داد و گفت: این دستگاه در همین ماه افتتاح و راه‌اندازی خواهد شد و باتوجه به اینکه 50 درصد صادرات کشور از گمرک شهید رجایی انجام می‌شود و بیشترین خروجی ترانزیت کشور را گمرک دوغارون دارد، در این دو محل نصب می‌شود.

محمد کوهگرد درباره قابلیت‌های این دستگاه اظهار کرد: یکی از قابلیتهای دستگاه ایکس‌ری این است که می‌تواند کامیون در حال حرکت را اسکن کند و از مزیتهایش این است که اگر راننده داخل کامیون باشد هم امکان اسکن وجود دارد و این موضوع در سرعت عمل انجام امور گمرکی و ترخیص کالا و کامیون بسیار موثر است.

وی با بیان اینکه از لحاظ علمی و پزشکی اسکن افراد غیرقانونی و مضر است، تصریح کرد: این دستگاه طوری تنظیم شده که تنها وسیله نقلیه را اسکن می‌کند.

مدیر گمرک دوغارون یادآور شد: باتوجه به حساسیت کالاها و اینکه افغانستان کشور هدف برای پیش‌سازهای مواد مخدر و قاچاق کالا است، همچنین در حالت عادی باید کالا را تخلیه و بارگیری کنیم و وقت و هزینه زیادی صرف می‌شود، این دستگاه در گمرک شهید رجایی کالا را اسکن می‌کند و در دوغارون هم اسکن می‌شود و سپس اسکن دو گمرک با هم مقایسه می‌شود تا ترخیص کالا صورت بگیرد.

وی افزود: در واقع راه‌اندازی این دستگاه‌ها برای مدیریت ریسک است چون با استفاده از آن ریسک خروج کالا در کمترین زمان کاهش می‌یابد. این موضوع در مبارزه با قاچاق بسیار موثر است زیرا ما در مرز دوغارون کامیونهای ورودی از افغانستان را هم با این دستگاه بررسی و کنترل خواهیم کرد.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷, ۱۰:۵۴


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها