تاثیر مشکلات ناشی از نوسانات نرخ ارز بر صنایع

۲۷ فروردین ۱۳۹۷ کد خبر : 2023
جلیل افشارنژاد* نوسانات یا افزایش نرخ ارز بر صنایع اثار متفاوتی دارد که می‌توان به این موارد اشاره کرد:

1- افزایش قیمت مواد اولیه وارداتی: افزایش نرخ ارز نه تنها موجب افزایش بهای پرداختی به فروشندگان خارجی می‌شود بلکه موجب افزایش هزینه‌های جانبی (حمل ونقل، بیمه وحتی حقوق و عوارض گمرکی) می‌شود.

2- افزایش قیمت مواد اولیه داخلی: از آنجا که تولیدکنندگان داخلی نیز بخشی از مواد اولیه خود را از مخارج تامین می‌کنند، افزایش نرخ ارز موجب افزایش قیمت مواد اولیه داخلی می‌شود. همچنین تولیدکنندگان مواد اولیه داخلی همواره در تعیین قیمت فروش خود از قیمت‌های جهانی (مانند فولاد، آلومینیوم، مواد پتروشیمی و...) تبعیت می‌کنند که این نیز موجب افزایش قیمت آنها می‌شود.

3- افزایش نیاز به نقدینگی: افزایش قیمت مواد اولیه نیاز به نقدینگی را در صنایع بالا می‌برد که باتوجه به سیاستهای انقباضی بانکها، مشکلات عدیده‌ای بوجود می‌آورد.

4- ایجاد اختلال دراستفاده از منابع مالی خارجی (فاینانس): در حالی که استفاده از منابع مالی خارجی به علت بهره بانکی پایین (در مقایسه با بانکهای ایرانی) می‌‎تواند کمک زیادی به صنایع کند، بی‌ثباتی و افزایش نرخ ارز موجب هزینه بالای تسعیر ارز شده و این منابع را عملا بدون استفاده می‌کند.

کلیه موارد فوق موجب افزایش قیمت تمام شده و در نتیجه قیمت فروش می‌شود که به دلیل تقاضای پایین جامعه و در بسیاری از موارد به دلیل عدم امکان افزایش قیمت (دراثر قراردادهای از پیش امضا شده )موجب زیان‌دهی، توقف و حتی ورشکستگی صنایع خواهد شد.

*عضو هیات رئیسه انجمن مدیران صنایع خراسان

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۲۷ فروردین ۱۳۹۷, ۱۱:۴۹


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها