با حضور وزیر نیرو در مشهد؛ 10 پروژه برق رسانی در خراسان به بهره برداری رسید

اردکانیان: شهرهای زیادی با تنش آبی مواجه خواهند بود

۲۷ فروردین ۱۳۹۷ کد خبر : 2020
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- 10 پروژه برق‌رسانی در خراسان با اعتبار ۱۵۷ میلیارد تومان با حضور رضا اردکانیان، وزیر نیرو در مشهد به بهره‌برداری رسید. همچنین عملیات اجرایی ١٥ تصفيه خانه محلي برای تامين آب مورد نياز فضاي سبز شهري مشهد با حضور وی آغاز شد.

وزیر نیرو در مراسم بهره‌برداری از پروژه‌های برق خراسان رضوی در مشهد گفت: براساس برنامه ششم توسعه و دولت دوازدهم تا پایان این دولت باید ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر ما که عمدتا نیروگاه‌های خورشیدی هستند را به ۴هزار مگاوات و تا پایان برنامه به ۵هزار مگاوات توسعه دهیم.

رضا اردکانیان افزود: این رقم در مقایسه با ظرفیت نصب شده ما و نیاز کشور قابل ملاحظه نیست اما با توجه به اینکه در آغاز فرایند هستیم باید روشهای تشویقی متناسب را مانند دیگر کشورها در پیش بگیریم. تعرفه‌های کنونی به‌گونه‌ای است که سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در مقایسه با فرصتهای مشابه منطقه به واسطه تضمین دولت برای خرید برق تولیدی علاقمندی زیادی نشان دادند و این مستلزم حمایتهای سازمان برنامه و بودجه در فراهم ماندن منابع مالی برای پرداخت تضمین‌هاست.

وی تصریح کرد: با حمایتهای لازم، می‌توانیم در کشورمان با روزهای آفتابی فراوان و با شدت نسبتا بالای تابش که یک امتیاز محسوب می‌شود از انرژی پاک استفاده کنیم. دشتهایی که در اثر کاهش بارشها و نذورات برای ایجاد معیشت جایگزین، فرصت مناسبی هستند و باید بتوانیم از انرژی پاک استفاده کنیم و طراحی این موضوع مستلزم تحلیل نتایج عملکردی ما تاکنون است و اینکار را وزارت نیرو در سال جدید انجام خواهد داد.

وزیر نیرو تولید انرژی پاک و جوابگویی به تعهد قانونی کشور در ارتباط با کنوانسیون تغییر اقلیم را مهمترین اهداف این وزارتخانه خواند و افزود: باید رقم قابل ملاحظه‌ای از دی‌اکسید‌کربن تولیدی را کاهش دهیم و امیدواریم این نیروگاهها جوابگو باشند. علاوه بر این، میتواند به عنوان معیشت جایگزین در مناطق خشک و کم‌آب به ویژه در استان خراسان رضوی به کار برده شود.

وی درباره مناطق بدون برق در کشور گفت: خوشبختانه مانند استان خراسان رضوی که ارائه نیروی برق به میزان وسیعی در آن انجام گرفته در سطح کشور استانهایی داریم البته هنوز بخشهای بسیار کمی از روستاهای زیر 10 خانوار در کشور هستند که به صورت فصلی و ییلاقی و قشلاقی استفاده میشوند، برق ندارند که با توجه به امکانات متنوع موجود میتوانند از این انرژی استفاده کنند. کشور ما از حیث پوشش برق جزو کشورهای پیشتاز و پیشرو هست و آنچه مطرح است موضوع مصرف و شدت انرژی است.

اردکانیان درباره تنش آبی پیش روی کشور در سال جدید اظهار کرد: شهرهای زیادی امسال دچار کم آبی خواهند بود به ویژه آنهایی که برای تامین منابع آبی خود متکی به آبهای سطحی هستند با توجه به کاهش 50 درصدی بارش در سال گذشته، با تنش مواجه‌اند.

وی یاداور شد: فرصت کافی وجود دارد تا با اصلاح شیوه‌های مصرف و صرفه‌جویی ضروری شدت تنش آبی پیش رو را را کاهش دهیم و تابستان را با مضیقه کمتری پشت سر بگذاریم اما اگر به اهمیت این موضوع بی توجه باشیم، ممکن است در تامین آب شرب در برخی نقاط کشور دچار مشکل شویم.

تولید برق و تلفات آن در خراسان هزینه کمتری نسبت به کشور دارد

مدير‌عامل شركت برق منطقه‌اي خراسان نیز گفت: تلفات انرژی برق در استان حدود 8 درصد و میانگین خاموشی 0.3 دقیقه است که در این زمینه اختلاف معناداری با متوسط کشوری داریم؛ برق با هزینه کمتری برای دولت و با کیفیت بهتری برای مردم در خراسان تامین می‌شود.

محمدحسن متولی‌زاده اظهار کرد: 118 سال پیش حرم مطهر رضوی نخستین جلوه روشنایی در ایران بود و نخستین بار در سال 1279 هجری شمسی روشنایی برق در این مکان ایجاد شد. وی ادامه داد: در حالی که 1.5 میلیارد نفر از ساکنین کره زمین از نعمت برق بی‌بهره‌اند، به برکت جمهوری اسلامی ایران صددرصد جمعیت شهری و روستایی استان خراسان رضوی از نعمت برق برخوردارند.

مدير‌عامل شركت برق منطقه‌اي خراسان افزود: شرکت برق منطقه‌ای خراسان استانهای خراسان رضوی، شمالی و جنوبی را تحت پوشش خود دارد و 4 خط 400 کیلو ولت نیز از این استان به شبکه سراسری ترکمنستان با ولتاژ 230 متصل است. همچنین تامین برق استان هرات افغانستان بر عهده خراسان بوده که به همت همکاران ما در بخش تولید صورت می‌گیرد.

متولی‌زاده تصریح کرد: 10 پروژه‌ای که توسط وزیر نیرو افتتاح شد، با هزینه‌ای بالغ بر 157 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید و بالغ بر 95 درصد از تجهیزات این پروژه‌ها کالای ایرانی است.

مدير‌عامل شركت برق منطقه‌اي خراسان تصریح کرد: احداث خط 400 کیلو ولت شادمهر و تربت جام و توسعه پست 400 کیلو ولت تربت جام با هدف افزایش پایداری شبکه برق استان، انتقال افزایش صادرات برق به کشور افغانستان، کاهش تلفات و اصلاح ولتاژ و تامین برق مشترکان بزرگ و صنایع منطقه نیز به بهره‌برداری رسید.

متولی‌زاده گفت: همچنین احداث خط 132 کیلو ولت کیبرکوه نیز انجام شد که از جمله مزایای آن می‌توان به کاهش هزینه و زمان اجرا با ساده‌سازی طرح‌ها، رعایت الزامات پدافند غیرعامل و کاهش حوادث و خاموشی و کاهش هزینه‌های بهره‎‌برداری اشاره کرد.

وی اضافه کرد: با حضور رئیس جمهور از نرم‌افزارهای سیستم اسکادا و اتوماسیون پست‌ها که توسط برق منطقه‌ای خراسان به صورت صددرصد بومی با همکاری دانشگاه و شرکتهای دانش‌بنیان تولید شده بود، رونمایی شد و همچنین 5 مرکز با استفاده از این نرم‌افزار که شامل 4 مرکز دیسپاچینگ منطقه‌ای در استانهای خراسان و مرکز پشتیان دیسپاچینگ ملی می‌شود، راه‌اندازی شده است.

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۲۷ فروردین ۱۳۹۷, ۱۱:۴۰


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها