برای نخستین بار در مرزهای زمینی کشور صورت گرفت

راه اندازی بخش «سی‌آی‌پی» در گمرک دوغارون

۲۰ فروردین ۱۳۹۷ کد خبر : 2017
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- مرز دوغارون یکی از مهمترین مرزهای ایران است که در استان خراسان رضوی واقع شده و نقطه ورود و خروج به ولایت هرات در غرب کشور افغانستان است و تمام رویه‌های گمرکی از جمله صادرات، واردات و ترانزیت و مسافری به این کشور در این مرز و از سوی گمرک دوغارون انجام می‌شود.

اواخر سال گذشته در گزارشی به موضوع توقف طولانی مدت کامیونهای ترانزیتی در این مرز اشاره کردیم که البته مهمترین دلیل این توقف مربوط به آن سوی مرز و افغانستان بود. کمبود امکانات و زیرساختهای لازم در آن سوی مرز ایران، موجب توقف کامیونها در مرز شد و گلایه فعالان اقتصادی و کامیون‌داران را به دلیل خسارت به وجود آمده به دنبال داشت.

گمرک دوغارون در شهرستان تایباد واقع شده که با بیش از یکصد سال قدمت یکی از قدیمی‌ترین گمرکات ایران به شمار می‌رود و پیاده‌سازی گمرک الکترونیک و استقرار تجهیزات کنترلی مدرن موجب شده تا این گمرک عنوان پیشرفته‌ترین گمرک مرزی ایران را به خود اختصاص دهد.

اما باخبر شدیم در سال جاری برای نخستین بار در مرزهای زمینی کشور، افتتاح بخش CIP (تشریفات و خدمات ویژه) در مرز دوغارون انجام گرفته است؛ امروزه موسسات و شرکتهای خصوصی در برخی اماکن وظیفه ارائه خدمات و تسهیلات مسافرتی و آمد و شد به داخل و خروج از کشور را برای بازرگانان و تجار برعهده گرفته‌اند تا شخص بتواند با راحتی و آسودگی خیال به امور مهمتر خود بپردازد و از تلف شدن وقتش در پیچ و خم تهیه ویزا و بلیط و اقامتگاه و وسیله رفت و برگشت و سایر خدمات جلوگیری شود.

افتتاح سی‌آی‌پی در جهت رونق اقتصادی

مدیر گمرک دوغارون درباره افتتاح این بخش به دنیای اقتصاد می‌گوید: بخش سی‌آی‌پی بخش تشریفات اختصاصی است که در جهت رونق اقتصادی برای تجار و مهمانان ویژه برای جلوگیری از معطلی آنها و استفاده از امکانات این بخش راه‌اندازی شده است. در مرزهای هوایی بخش وی‌آی‌پی به ارائه خدمات می‌پردازد اما چون راه‌اندازی این بخش به طور خصوصی در مرز زمینی اتفاق افتاده سی‌آی‌پی نام گرفته است.

محمد کوهگرد می‌افزاید: راه‌اندازی این بخش در نهایت منجر به رونق اقتصادی می‌شود چون تسهیلاتی به تجار و فعالان اقتصادی می‌دهد تا در مناطق ویژه و مرز سرمایه‌گذاری کنند و برای جلوگیری از اتلاف وقت به آنها خدمات داده می‌شود. بر این اساس، تجار و فعالان اقتصادی مثل سایر افراد عادی برای ورود به مرز در صف قرار نمی‌گیرند و امور گذرنامه‌شان با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

وی درباره توقف کامیونها در مرز دوغارون در روزهای قبل از سال نو، اظهار می‌کند: ما در این سوی مرز مشکلی نداریم و بستر لازم آماده است اما در آن سوی مرز به دلیل کمبود باسکول و نبود برخی امکانات زمان زیادی صرف می‌شود و برای کامیونها معطلی دارد و تا زمانی که زیرساختهای آنها مثل ما نباشد، باز هم این مشکل پیش می‌آید.

کوهگرد یادآور می‌شود: ما حتی پیشنهاد داده‌ایم که کالا را با باسکول خودمان برای آنها مهر می‌کنیم اما چون قوانین آنها ثبات خاصی ندارد و رویه ثابتی ندارند، از این پیشنهاد استقبال نکردند.

وی درباره پتانسیلهای مرز دوغارون می‌گوید: مرز دوغارون پتانسیل زیادی دارد؛ منطقه ویژه در کنار این مرز وجود دارد و فضای بزرگ با امکانات، مخازن سوخت، انبارهای اختصاصی و وجود بازارچه مرزی که در رونق صادرات اثر دارد از جمله امکانات موجود در این مرز است.

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۲۰ فروردین ۱۳۹۷, ۱۱:۱۳


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها