در نشست خبری برگزاری نخستین مجمع سلامت خراسان رضوی مطرح شد

وضعیت نشاط اجتماعی در مشهد

۲۰ فروردین ۱۳۹۷ کد خبر : 2012
دنیای اقتصاد، گروه اجتماعی- نشست خبری برگزاری نخستین مجمع سلامت استان با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در استانداری این شهر برگزار شد.

سید جواد حسینی در این نشست دربارة وضعیت سلامت روانی جامعه بیان کرد: وضعیت نشاط اجتماعی در سطح جامعه و به‌تبع شهر مشهد خوب نیست و امروز در این حوزه و اجرای برنامه‌های فرهنگی با دو مسالة افراط و تفریط مواجه هستیم، چنانکه مردم ما در زندگی فردی خود هیجانات شادمانه را به‌خوبی نشان می‌دهند اما هیجانات غمگنانه را پنهان می‌کنند اما در ساختار اجتماعی برعکس این شرایط حاکم است.

 وی ادامه داد: امروز ابعاد روانی، معنوی و اجتماعی سلامت به میزان بعد جسمی سلامت مورد توجه نیست؛ یکی از ویژگی‌های مجمع سلامت فرهنگ‌سازی و هماهنگی بخش‌های مختلف و مشخص کردن سهم و نقش هریک از آنها در این حوزه است.

حسینی توضیح داد: در ساختار اجتماعی هیجانات غمگنانه به دلیل وجود برنامه‌های مذهبی، دعا و عزاداری‌ها و ... به خوبی نمود دارد اما برای شادی در ساختار جامعه دچار مشکل هستیم.

وی تصریح کرد: امسال هفت راهبرد جدید برای استان برنامه‌ریزی شده که از جمله آنها ارتقا و اجرای برنامه‌های فرهنگی با پرهیز از رویکرد قالبی نگری و ساختار شکنانه است تا فضای جامعه به سمت نشاط، شادابی و سلامت حرکت کند. برگزاری 50 جشن نوروزگاه در سطح استان طی ایام نوروزی خود از جمله برنامه‌هایی بود که فضای نشاط را به جامعه طی این ایام پمپاژ کرد.

 معاون سیاسی و امنیتی استاندار، توسعه تئاتر و سینما در سطح استان، راه یابی 10 تئاتر استان به سطح کشوری، دارا بودن بیشترین مخاطب سینمای کشور در سال گذشته، گسترش اکران فیلم‌ها در نوروز امسال و نیز ایجاد 70 منطقه بوم‌گردی در روستاهای استان را پیرو همین رویکرد دانست و گفت: در قالب این برنامه‌ها و  اجرای مراسم آیینی و ورزش‌های بومی و محلی در سطح روستاهای استان تلاش شده تا فضای شادی و نشاط در سطح استان فراهم شود.

 حسینی در ادامه این نشست، با بیان اینکه مجمع سلامت تا کنون در 20 شهرستان استان تشکیل شده است، گفت: این مجامع در راستای اجتماعی کردن امر سلامت در سطوح مختلف محلات، شهرستانی و استان شکل می‌گیرد.

وی افزود: این مجامع در سطح هشت شهرستان دیگر نیز تا 23 فروردین ماه راه‌اندازی و مجمع استانی هم در این تاریخ با حضور وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بیش از هزار نفر از دست‌اندرکاران و شرکای سلامت در بخش‌های مختلف مردمی، خصوصی، عمومی و دولتی برگزار می‌شود.

 حسینی با اشاره به اهمیت تشکیل این مجمع افزود: امروز دنیا در سه مقوله  امنیت، تعلیم و تربیت و سلامت به سمت اجتماعی کردن موضوع سلامت حرکت می‌کند و نگرش دولت تدبیر و امید هم حرکت در این راستاست.

وی گفت: محور مهمی که در مجامع سلامت در دستور کار جدی است، گفتمان‌سازی سلامت است که باید از ظرفیت‌های مردمی برای تبدیل سلامت به گفتمان غالب جامعه بهره گرفته شود و سلامت و اهمیت آن به لایه‌های جامعه نفوذ یافته و همه نسبت به آن و مولفه‌های سلامت توجه کنند.

 معاون استاندار خراسان رضوی؛ تبلیغات، آگاهی بخشی و اقناع جامعه را برای تحقق این گفتمان‌سازی ضروری خواند و با اشاره به اینکه بر اساس بررسی‌ها 75 درصد عوامل موثر بر سلامت در چارچوب اختیار و ساختار وزارت بهداشت و درمان نیست و این وزارتخانه فقط برای 25 درصد عوامل قادر به برنامه‌ریزی و تدبیر است، گفت: لازم است به همة عوامل موثر بر سلامت توجه شود و در این راستا باید نقش دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف اعم از آموزش و پرورش، صنعت و معدن، کشاورزی، نیروی انتظامی، خانواده و گروه‌های مختلف مردمی دیده شود تا سلامت تثبیت و ارتقا یابد.

حسینی با بیان اینکه گسترش قلمرو مشارکت مردم در امر سلامت با جدیت دنبال می شود، توضیح داد: سال گذشته، خیران در مجموع 350 میلیارد ریال به امر سلامت کمک مالی کردند که در عین توسعه این بخش باید به ابعاد دیگری از مشارکت مردمی در حوزه سلامت توجه جدی شود.

 وی ادامه داد: نظام یافتگی مشارکت‌ها در سلامت هم ضرورت جدی دیگری است که در این مجامع پیگیری می‌شود و برای مشارکت واقعی و موثر نیازمند این نظام‌مندی و استمرار آن هستیم.

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۲۰ فروردین ۱۳۹۷, ۱۰:۲۰


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها