در نشست خبری نخستین همایش ملی وقف و علم و فناوری مطرح شد:

به‌روزرسانی نیات واقفان با نیازهای روز جامعه

۷ اسفند ۱۳۹۶ کد خبر : 2002
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- نخستین همایش ملی وقف و علم و فناوری با هدف فرهنگسازی برای ترویج وقف در حوزه علم و فناوری و پژوهش 9 اسفندماه در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می‌شود. عوامل اجرایی این همایش در نشستی خبری به ارائه برنامه‌ها و اهداف این همایش و لزوم توجه به رویکردهای جدید وقفی تاکید کردند.

دبیر همایش وقف و علم و فناوری گفت: یکی از نقاط پیشرفت در کشورها سرمایه‌گذاری در حوزه علم و پژوهش است و اگر این موضوع به طور کافی در کشور اتفاق بیافتد، رونق در سایر حوز‌ه‌ها را نیز به دنبال خواهد داشت.

جواد عباسی افزود: سرمایه‌گذاری در حوزه علم و فناوری در کشور ما ناکافی و حتی ناچیز است و درصد کمی که به این حوزه در بودجه اختصاص می‌یابد، معمولا محقق نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر به این نتیجه رسیدیم که از سرمایه‌های مردمی برای حوزه علم و فناوری استفاده کنیم و یکی از ظرفیتهای مهم در این زمینه وقف و خیریه است. وقف پدیده‌ای جهانی است و حوزه‌های این پدیده در ایران کمتر به موضوع علم و پژوهش ورود کرده‌اند. برگزاری همایش وقف و علم و فناوری شروعی برای جلب توجه مدیران، سیاست‌گذاران، نخبگان و مردم به این موضوع است.

عباسی درباره دلیل انتخاب دانشگاه فردوسی برای مسئولیت برگزاری این همایش گفت: براساس جمع‌بندی‌های مسئولان اوقاف استان، انتخاب نهادی که مرجعیت علمی داشته و در نوع خود شاخص است برای تحقق بهتر اهداف همایش موثرتر بوده و با توجه به اینکه دانشگاه فردوسی مشهد از دانشگاههای پیشرو در ارائه برنامه‌های مختلف است برای این موضوع انتخاب شد.

وی ابراز امیدواری کرد: برگزاری این همایش در فرهنگسازی و حرکت به سوی رویکردهای وقف در حوزه علم و فناوری موثر باشد.

دبیر همایش وقف و علم و فناوری با بیان اینکه تلاشمان این است که این همایش جنبه فرمایشی نداشته باشد، افزود: دانشگاههای طراز اول کشور از این همایش اعلام حمایت کرده و بنیادهای نیکوکار به این مراسم دعوت شده‌اند و با دعوت بیش از 50 نیکوکار سرشناس کشوری به دنبال اغناکنندگی این همایش و محورها برای آنها هستیم.

وی ادامه داد: تفاوت این همایش با دیگر همایشها این است که موضوع علو فناوری در وقف موضوعی جدید است و در این زمینه صاحب نظر زیادی نداریم با این حال 30 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده و برای ما کیفیت موضوع و استقبال از هدف این همایش اهمیت بیشتری دارد.

اهمیت ایجاد موقوفات جمعی و مشارکتی

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی نیز با اشاره به فعالیتهای قرآنی، ساماندهی بقاع متبرکه و امامزاده‌ها و اجرای موقوفات قدیمی و یا ایجاد موقوفات جدید به عنوان مهمترین وظایف و اهداف این سازمان اشاره و اظهار کرد: در راستای ایجاد موقوفات جدید حرکتهای خوبی در کشور و از جمله استان خراسان رضوی اتفاق افتاده که از جمله آن می‌توان به تاسیس مرکز مشاوره وقف و امور خیریه در استان اشاره کرد که پس از آن ایجاد چنین مرکزی در سایر استانها نیز از سوی سازمان اوقاف کشور ابلاغ شد.

حجت الاسلام ایزدی با بیان اینکه این مرکز جهت‌دهی و راهنمایی به خیران را برعهده دارد، افزود: از ثمرات این مرکز، متعدد شدن عرصه‌های وقفی در کشور و نیز ایجاد موقوفات جمعی و مشارکتی است که موقوفه مشارکتی علم و فناوری نیز از جمله آنهاست.

وی یادآور شد: در حوزه وقف مشارکتی علم و فناوری رشد و موفقیت ما تا آنجا رسید که امروز نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف کشور، مشاوری در موضوع وقف علم و فناوری منصوب کرده است و انتصاب مشاور در این زمینه وقفی در میان بیش از 800 نوع وقف ثبت شده در سامانه نشان‌دهنده اهمیت موضوع است.

ایزدی با تاکید بر توجه به موضوع گفتمان‌سازی وقف علم و فناوری گفت: وقف در این زمینه از ضروریات جامعه امروز است و موضوع کوچکی نیست.

بودجه پژوهش دانشگاه‌ها نیازمند فکری جدی است

در ادامه رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: توسعه‌یافتگی کشورها را بدون توجه به جایگاه دانشگاه و علم در آن کشور نمی‌توان در نظر گرفت و همانطور که بررسی‌های کره جنوبی نشان می‌دهد سالها سرمایه‌گذاری در حوزه دانشگاه این کشور را به وضعیت کنونی توسعه یافتگی‌اش رسانده است.

حسن حسینی تصریح کرد: فکر نمی‌کنم موضوع علم و فناوری در حد فضای سبز دانشگاهها در ایران بودجه داشته باشد؛ بودجه پژوهش در دانشگاهها خنده‌دار بوده و لازم است فکری جدی در این زمینه صورت بگیرد.

وی تاکید کرد: وقفی که زایش سرمایه را به دنبال داشته و مولد باشد، بهترین وقف است و هیچ چیز بهتر از وقف علمی نیست. در کشور ما اگر دانشجویی پایان‌نامه یا ایده خوبی داشته باشد به دلیل مضایق مالی نمی‌توان به او کمک کرد و ایده‌اش در بایگانی باقی می‌ماند.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به پیشگامی صاحبان صنعت کشور و استان در امور خیریه و به ویژه کمک به مردم زلزله‌زده کرمانشاه در سال جاری، یادآور شد: در حال حاضر آنطور که باید، صنعتگران به وقف در حوزه علم و فناوری ورود پیدا نکرده‌‌اند و این موضوع نیازمند فرهنگسازی است.

جهت‌دهی 33 موقوفه در مشهد به موضوع علم و فناوری

دبیر اجرایی همایش ملی وقف و علم و فناوری نیز از جهت‌دهی به 33 موقوفه در مشهد به موضوع علم و فناوری خبر داد و گفت: مفهوم‌سازی وقف علم و فناوری در سال 91 کلید خورد و درراستای جهت‌دهی موقوفات به سمت نیازهای روز جامعه هدف‌گذاری شد.

جعفر زارع از تبیین ضرورت توسعه وقف علم و فناوری، بهبود نظام مدیریت وقف علم و فناوری، الگوی توسعه و اجرایی‌سازی گفتمان وقف علم و فناوری و نقش علم و فناوری در احیاء و ارتقای بهره‌وری موقوفات به عنوان محروهای این همایش نام برد.

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۷ اسفند ۱۳۹۶, ۱۰:۲۸


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها