دنیای اقتصاد از مراسم تجلیل از 41 صادرکننده برتر خراسان رضوی گزارش می‌دهد:

ساز ناکوک صادرات

۳۰ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر : 1995
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- آیین تجلیل از صادرکنندگان نمونه ملی و استانی خراسان رضوی با حضور مسئولان دولتی، فعالان اقتصادی و صادرکنندگان برتر در سالن همایشهای اتاق بازرگانی مشهد برگزار و 30 صادرکننده نمونه استانی، 6 صادرکننده نمونه ملی و 4 صادرکننده شایسته تقدیر معرفی و تجلیل شدند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران در این مراسم نبود تنوع در اقلام صادراتی را یکی از کانونهای آسیب‌پذیر اقتصاد کشور دانست و گفت: اگر قرار است اقتصاد ما از تکانه‌های تجاری دچار مشکل حادی نشود، رگ حیات ما نباید به نفت وابسته باشد. اما متاسفانه دایره تنوع ما در صادرات بسیار تنگ است و کالاهای معدود ما که ۱۰ تا ۱۵ قلم است به صورت سنتی و بیشتر به صورت خام صادر می‌شود.

غلامحسین شافعی افزود: طبق آمار یک تا یک‌ونیم درصد کالاهای صادراتی ما از دانش روز برخوردار بوده و دانش بنیان است و این رقم بسیار پایینی است. تولیدکنندگان، صادرکنندگان و برنامه‌ریزان کشور باید برای اینده صادرات فکری جدی کنند و از هم اکنون به فکر تغییرات احتمالی لازم باشند.

وی با اشاره به ارزش 331 دلاری هر تن کالای صادراتی به طور متوسط، اظهار کرد: این درحالیست که ارزش هر تن کالای وارداتی ما 1308 دلار است و با توجه به این موضوع، از نظر ارزش افزوده در کالاها هم نیازمند تجدیدنظری جدی هستیم.

شافعی با بیان اینکه صادرات موفق باید از شتوانه تولیدی باکیفیت برخوردار باشد، افزود: اقتصاد و بخش صادرات ما به مانند ارکستری بزرگ است که هر کس در آن ساز خودش را می‌زند و متاسفانه سازها هم کوک نیست و تصور کنید چه آهنگی از چنین ارکستری خارج می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در وضعیت فعلی، در فعالیتهای برون مرزی تلاشی سازنده آغاز شده اما خیلی بیشتر از این میزان باید در مجامع بین المللی حضور یابیم. یکی از مشکلات کنونی ما این است که بسیاری از کالاها قابل رقابت در جهان نیست، قیمت تمام شده کالا بالاست، کیفیت چندانی ندارد و با حرف نمی‌توان این مشکلات را رفع کرد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران به مشکل انتقال پول در بخش صادرات اشاره و تصریح کرد: صادرکننده ایرانی برای اینکه به پول خود دست یابد باید چندین سند در بین کشورها جابه جا کند و این انتقال سند هزینه صادرات کالا را 12 تا 20 درصد افزایش می‌دهد.

وی تاکید کرد: اگر صادرات برای رونق اقتصاد کشور قابل اهمیت است با 100 یا 200 میلیارد تومان جوایز صادراتی، توسعه در این بخش محقق نمی‌شود و باید از منابع ارزی صندوق توسعه ملی به بخش صادرات کمک کرد. اما با توجه به تجارب تلخی که استفاده از منابع ارزی صندوق توسعه ملی برای صادرکنندگان داشته و صادرکننده هنگام گرفتن ارز از بانک مجبور بود سه یا چهار برابر آن را به بانک بازگرداند، دیگر این قشر تمایلی به استفاده از این منابع ندارند زیرا ریسک کار را برای آنها افزایش می‌دهد.

شافعی خواستار ایجاد وجه تمایزی بین صادرکنندگان نمونه با دیگر صادرکنندگان از سوی برنامه‌ریزان شد و افزود: آنها باید بتوانند از این نمونه بودن خود و عنوانی که کسب می‌کنند استفاده کنند و با اینکار رقابت بیشتری ایجاد خواهد شد.

ضرورت تشکیل کنسرسیوم در توسعه صادرات

استاندار خراسان رضوی نیز گفت: در سال جاری چرخه‌ای که باید به صادرات منتهی شود و نیز شناسایی مزیتهای بالقوه با کمک بخش خصوصی در استان صورت گرفت و روی بازارهای جدید هم کار مطالعاتی انجام شد به‌طوری‌که با برنامه‌ریزیهای انجام شده، کشورهای هدف صادرات استان طی یک سال گذشته از 80 کشور به 90 کشور افزایش یافته است.

علیرضا رشیدیان با اشاره به درخشش شرکتهای دانش‌ بنیان خراسان رضوی در عرصه صادرات در سال گذشته، اظهار کرد: با توجه به ظرفیتها و مزیتهای اقتصادی خراسان رضوی، تلاش شد در کالاهای صادراتی استان تنوع ایجاد شده و به سوی صادرات کالاهای دانش‌محور و جدید برویم. در این راستا شرکتهای دانش بنیان استان موفق شدند برخی تجهیزات و کالاهای ساخت خود را در سال گذشته به کشورهای اروپایی و آسیای جنوب شرقی صادر کنند.

وی با اشاره به اهمیت تشکیل کنسرسیوم برای حضور بیشتر کالاهای تولیدی استان در کشورهای دیگر بویژه در کشورهای اطراف گفت: لازم است برنامه‌ای نظام‌مند برای تولید و صادرات کالاهای دارای مزیت و بازار مناسب در قالب این کنسرسیوم تدوین شود.

رشیدیان با بیان اینکه برای پرداخت تسهیلات به حوزه صادرات در استان ظرفیت داریم، تصریح کرد: با توجه به درنظر گرفتن کمکهای فنی اعتباری برای صادرات، در پرداخت تسهیلات به صادرکنندگان مشکلی نداریم و این اعتبار درنظر گرفته شده هنوز جذب نشده است.

وی یادآور شد: تمام تلاش رئیس جمهوری و اعضای کابینه دولت آن است که مشکلات از سر راه تولیدکنندگان و صادر کنندگان کشور برداشته شود و همدلی و همکاری بین بخش خصوصی و دولت در سالهای اخیر توانسته از حجم مشکلات بکاهد.

استاندار خراسان رضوی ابراز امیدواری کرد: در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه سال آینده بگوییم به جای ۹۰ کشور به ۱۹۰ کشور صادرات داریم.

صدور کالاهای استان به صورت امانی به دیگر کشورها

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: هیچ یک از صادرکنندگان خراسان رضوی از صندوق ضمانت صادرات، ال‌سی و گشایش اعتبار استفاده نمی‌کنند و کالاهای خود را به صورت امانی به بازارهای هدف صادر می‌کنند و از این نظر با بازرگانان دیگر استانها متفاوتند.

محمدحسین روشنک با اشاره به گلایه صادرکنندگان از ارزش افزوده و مشکلات مالیاتی، اظهار کرد: قانون صادرکنندگان را از مالیات معاف کرده اما مالیات به بهانه‌های مختلف از ما اخذ می‌شود و در مقابل با وجود اینکه ظرف یک ماه باید مبلغ ارزش افزوده به صادرکننده بازگردانده شود، این اتفاق نمی‌افتد.

وی ادامه داد: صادرکننده‌ای که ارزش افزوده را می‌پردازد چون از بازگشت این مبلغ مطمئن نیست، این هزینه را روی قیمت کالای خود اضافه می‌کند و در نتیجه توان رقابت را در بازار هدف از دست می‌دهد. سوال اینجاست که چرا نمایندگان مجلس به اهمیت این موضوع توجه نمی‌کنند؟ حرف ما این است که اگر قرار است ارزش افزوده به صادرکننده بازگردانده شود، از ابتدا این مبلغ از او دریافت نشود.

رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی اذعان کرد: ما هنوز نتوانسته‌ایم حمایت از صادرات را تبدیل به یک فرهنگ کنیم و این فرهنگ که صادرات محور توسعه اقتصادی است را نتوانستیم جا بیاندازیم.

وی گفت: از ابتدای سال تاکنون در خراسان رضوی رشد ۱۷ درصدی صادرات داشته‌ایم و امیدواریم با توجه به افزایش نرخ ارز این رقم را به ۲۰ درصد برسانیم و اینکه سرانه صادرات استان را به سالیانه ۵۰۰ دلار برسانیم از اهداف ماست.

3400 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صنعتی در 9 ماهه امسال

در ادامه، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به اولویت‌دهی به مواردی از سیاستهای تجاری استان گفت: در اولویت توسعه تجارت، پشتیبانی از محصولاتی که روی آنها سرمایه‌گذاری بیشتری کرده‌ایم، را مدنظر قرار دادیم به طور مثال محصول زعفران و برخی دیگر از محصولات غذایی که سابقه‌ای دیرینه در تولید و صاردات آنها داریم و یا در برخی از صنایع مثلا ماشین‌سازی و قطعه‌سازی که زمینه تولید آنها را از قبل داشته‌ایم.

راضیه علیرضایی اظهار کرد: سرمایه‌گذاری صنعتی استان در ۹ ماهه امسال به ۳هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده و برای این مبالغ پروانه صادر شده است.

وی خاطرنشان کرد: برای پشتیبانی از سیاستهای تجاری استان نیازمند همکاری صادرکنندگان هستیم؛ شما صادرکنندگان نباید کالا را در بازار هدف رها کنید بلکه خود به کشورهای هدف بروید، شبکه فروش و حمایت کالا را ایجاد کنید و اطلاعات بازار درباره آن کالا را به تولیدکننده بازگردانید و در این سیاست تجاری کالا را در کشور هدف رها نکنید. در دنیای کنونی صرفا نمی‌توانیم به فروش کالا در کشورهای هدف بپردازیم بلکه برای ماندن کالاها در بازار هدف باید به نوعی از فرایندها در بازارهای هدف توجه کنیم.

علیرضایی از اعزام و پذیرش 26 هیات تجاری در ده ماهه امسال در خراسان رضوی خبر داد و گفت: باید در سیاست تجاری خود رویه‌ای اتخاذ کرد که ضمن حمایت از تولید داخلی، به مصرف‌کننده کشور هدف صادراتی و به کار مشترک با فعال اقتصادی در کشور هدف نیز فکر کرد.

در پایان این مراسم از شرکتهای بازرگانی زعفران اسفدان، بازرگانی سعید موسوی، زعفران بدیعی، گروه صنعتی معدنی زرمهر مارلیک، مهتا رنگ توس و موکت نگین مشهد به عنوان صادرکنندگان نمونه ملی از خراسان رضوی تقدیر شد.

همچنین اسامی شرکتهای صادرکننده نمونه استانی سال 96 به این شرح است:

آریا بارون توس، افلاک الکتریک خراسان، ایراک تجارت ایران، ایران‌شرق نیشابور، ایران ملاس، بازرگانی پیله‌وریان آریا، پیشگامان پلاستیک خراسان، تعاونی مرزنشینان سفیر بخش مرکزی سرخس، تولیدی شادگل نیشابور، چینی سارگل شرق(گروه کارخانجات مقصود)، خاوران الیاف پارسیان، خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی پردیسان‌سیر خاوران، خوشنام خراسان، زرین صدور توس، سیمین تجارت توس، شاهسوند زرین، شیر پاستوریزه پگاه خراسان، صداقت‌یاران توس، صنایع پخت مشهد، صنایع پروفیل سیناشرق، صنایع پودر شیر مشهد، نایع سیم و کابل مشهد، صنایع غذایی طوس تایماز، صنایع معدنی اپال پارسیان سنگان، کاروان تندیس توس، کف‌ساز شرق، گروه صنعتی اترک‌شیمی شرق، گرین‌‌وب سامانه نوین، گوهر زعفران، مجتمع فولاد خراسان، آراد سیر بارثاوا و گیاهان معطر پرند.

گفتنی است شرکتهای تعاونی تهیه و توزیع مواد اولیه و محصولات تولیدی تولیدکنندگان پلیمر مشهد، تولیدی کشمش سبز سیمین کاشمر و خیام الکتریک به عنوان سه صادرکننده شایسته تقدیر معرفی و تجلیل شدند. (لطفا اسامی شرکتها در کادری جداگانه کار شود)

« تهیه کننده : زهرا صفدری » « منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۳۰ بهمن ۱۳۹۶, ۱۰:۵۲


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها