تاثیرات شگرف مالیات بر اقتصاد

۳۰ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر : 1994
به جرات می‌توان گفت مالیات سابقه‌ای به شکل‌گیری دولتها و حکومتها در تاریخ دارد و مهمتر اینکه از همان ابتدا مورد بحث و جدل و حتی مناقشه بوده است. به‌گونه‌ای که عیاران در خراسان و رابین‌هود در انگلستان بر ضد آن عمل می‌کردند.

مالیات یکی از مهمترین متغیرهای اقتصادی است که تاثیرات شگرفی بر روی اقتصاد می‌گذارد. از نقش مهم آن در تامین منابع مالی دولت، به‌گونه‌ای که در حال حاضر در بسیاری از کشورها بخصوص کشورهای توسعه‌یافته مهمترین منبع درآمدی در بودجه دولتهاست گرفته تا تاثیر بر روی تخصیص مجدد منابع تولیدی به کالاهای مختلف و شاید از همه مهمتر تاثیر بر روی توزیع درآمد و تعدیل شکاف طبقاتی. اخیرا نیز با معرفی مالیات سبز تاثیرگذاری آن بر محیط زیست مورد توجه بسیاری از اندیشمندان و محققان قرار گرفته است.

علاوه بر اینها، هر چند که مالیات به‌عنوان منبع اصلی تامین مالی دولت در نقش یک ابزار مهم سیاست‌گذاری بیشتر در طرف تقاضای اقتصاد مورد توجه بوده است اما با ظهور مفهوم منحنی لافر در دهه 80 میلادی از طرف اقتصاددانان طرف عرضه، اهمیت آن در تاثیراتی که در طرف عرضه اقتصاد بر سطح تولید و اشتغال بر جای می‌گذارد بیشتر مورد توجه قرار گرفت. به‌گونه‌ای که نرخ مالیات بهینه به یکی از مفاهیم مهم در مالیه عمومی تبدیل گشت. لذا از این به بعد مالیات به‌عنوان ابزاری برای تاثیرگذاری در دو طرف عرضه و تقاضا به شدت مورد توجه بوده است.

این چکیده مهم از نظریات مربوط به مالیات یک نکته مهم را به ما گوشزد می‌کند و آن اینکه در دنیای امروز مالیات دیگر ابزاری نیست که دولتها به راحتی و بدون در نظر گرفتن آثار گسترده آن بر اقتصاد به دلخواه در مورد آن تصمیم‌گیری کنند.

مالیاتVAT  از سال 1954 در کشورهایی مانند آلمان، فرانسه، دانمارک و... به عنوان مالیات جایگزین به کارگرفته شد و به زودی در سراسر اروپا و حتی خارج از اروپا گسترش پیدا کرد. به‌گونه‌ای که امروز در اروپا و بسیاری از کشورهای دیگر مهمترین منبع درآمدی دولتهاست.

تجربه ما از اجرای این نوع مالیات در سالهای گذشته مملو از مشکلات و معضلاتی است که قبل از نهایی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده در مجلس شورای اسلامی باید مورد کنکاش و آسیب‌شناسی قرار گرفته تا بتوان با اصلاحات لازم در آن ملاحظات تمامی بخشهای اقتصاد مدنظر قرار گیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۳۰ بهمن ۱۳۹۶, ۱۰:۴۹


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها