به بهانه انتخاب نام جیگی‌جیگی برای نخستین جشنواره بین المللی هنرهای نمایشی مشهد

۲۵ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر : 1989
نخستین جشنواره بین‌المللی هنرهای نمایشی "جیگی‌جیگی" با نمایشنامه «صدایم کجاست؟» اثر حمیدقلعه‌ای و به کارگردانی سهیل سهیلی شنبه شب گذشته (20بهمن ماه) در مشهد آغاز به کار کرد.

خستین جشنواره بین‌المللی هنرهای نمایشی "جیگی‌جیگی" با نمایشنامه «صدایم کجاست؟» اثر حمیدقلعه‌ای و به کارگردانی سهیل سهیلی شنبه شب گذشته (20بهمن ماه) در مشهد آغاز به کار کرد.

هرچند جای مسئولان فرهنگی استان در جمع پرشور هنردوستان و هنرمندان جوان خالی بود، اما لازم است بگویم که "جیگی‌جیگی" یکی از هنرمندان دوره گرد معاصر است که سالهای دور در مشهد به اجرای نمایش و نواختن موسیقی می‌پرداخته است. مردی سیه چرده و لاغراندام که به نام "جیگی‌جیگی" معروف بوده، مطرب دوره‌گرد دهه‌های 30 و 40 در مشهد مقدس است که هر روز بعد از سلام دادن به امام رضا(ع) با تنبکی که در دست داشت برای مردم آواز می‌خوانده است.

نقل است که او در گذر از هر کوچه در محلات مشهد که امکان رویت گنبد و بارگاه حضرت رضا(ع) وجود داشته است، تنبکش را به نشانه احترام و ادب بر پشت و یا زیر لباس مندرسش پنهان می‌کرد و با سلامی دوباره به آقا و پس از محو چشم‌انداز گنبد، شروع به آوازه‌خوانی و تنبک‌زنی می‌کرد.

در اتفاقی عجیب اما قابل تامل و در پی اشتباهی سهوی، پس از مرگ "جیگی‌جیگی" جسد او را که هنرمندی کوچه و بازاری بود به جای فرد متمولی در حرم امام رضا(ع) دفن کردند، اما با نظر آیات عظام آن زمان از جمله آیت‌الله میلانی اجازه نبش قبر داده نمی‌شود و این مطرب مردمی برای همیشه و به صورت معناداری در پناه امام مهربانی‌ها آرمید.

هنرمندان خوش ذوق و قریحه مشهدی حالا جشنواره‌ای بین‌المللی را به نام او کرده‌اند و برای رونق کارشان به امام رئوف توسل جسته‌اند. هشت فیلم خارجی هم از کشورهای سوئیس، هند، آرژانتین، فرانسه، آلمان، هلند و بوسنی و هرزگوین که عمدتا به صورت نمایش عروسکی و بدون کلام هستند در این جشنواره برای علاقه‌مندان پخش خواهد شد.

جشنواره در دو بخش اجرا می‌شود که بخش اولش با عنوان شنبه‌های خوانش تا 25 فروردین 1397، ساعت 18 هر شنبه در پردیس تئاتر مستقل مشهد ادامه خواهد یافت و بخش دومش 2 الی 10 اردیبهشت ماه 1397 به یاد هنرمند مردمی و کمتر شناخته شده مشهد، معروف به "جیگی جیگی" و قدردانی از تمام هنرمندانی که به مردم شادی و نشاط می‌بخشند، برگزار می‌شود.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر مشهد*

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۲۵ بهمن ۱۳۹۶, ۱۰:۲۶


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها