استاندار خراسان رضوی

1508 پروژه استانی در ایام دهه فجر افتتاح می‌شود

۱۶ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر : 1981
دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه برخی بعد از انتخابات و تمام شدن آن و تعيین رئيس جمهور همچنان فكر می كردند رقابت انتخاباتي ادامه دارد و تخريب و سياه نمایی را ادامه می دادند گفت: اکنون تورم و افزایش قیمتها با سالهای ۸۹ تا ۹۲ قابل قیاس نیست.

علیرضا رشیدیان هفته گذشته در در نشست خبری به مناسبت گرامیداشت دهه فجر تصریح کرد: هرجامعه‌ای در درون خود نارضایتی‌های دارد که این موضوع شامل حال همه کشورها می‌شود و امری کاملا طبیعی است.  وی با اشاره به اینکه 85 درصد بازداشت شدگان اغتشاشات اخیر در استان همان روز اول آزاد شدند گفت: اکنون ۱۲ نفر در زندان هستند.

آخرین وضعیت حاشیه شهر مشهد

رشیدیان دربارة آخرین وضعیت حاشیه شهر مشهد توضیح داد: آقای رئیس‌جمهور تذکر دادند که از ظرفیت بخش خصوصی استفاده شود و تسهیلاتی در اختیارش قرار گیرد تا معبر و کوچه‌هایی که باید عریض و در ازای آن خانه‌هایی تخریب شوند، مردم به خانه‌های جدید هدایت شوند. در خصوص اعتبارات حاشیه شهر مشهد نمایندگان مشهدی و حتی غیر مشهدی در مجلس پیگیری‌هایی را انجام داده‌اند و ردیفی برای حاشیه شهر مشهد به طور مستقل پیش‌بینی شده است. علاوه بر این پیگیری‌هایی انجام شده تا حجم مناسبی از ردیفی که برای حاشیه شهر کلان شهرها در نظر گرفته شده بود نیز به مشهد اختصاص داده شود.  

تلاش برای بازگردانی اموال سپرده‌گذاران مالی و اعتباری

استاندار خراسان رضوی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تمام تلاش خود را انجام دادیم تا اموال سپرده‌گذاران مالی و اعتباری را به آن‌ها برگردانیم، تصریح کرد: تجربه موفقی در خصوص موسسه میزان وجود دارد که سپرده‌گذاران بیش از 3000 میلیارد تومان مطالبه داشتند که با هماهنگی‌های صورت گرفته برطرف شد.

 

رشیدیان افزود: در این جریان چند موسسه با هم دچار مشکل شدند که همین موضوع مدیریت را دشوارتر کرد. تاکنون11500 میلیارد تومان از طرف بانک مرکزی پرداخت شده است و پرداخت دو موسسه دیگر نیز که صورت نگرفته انجام خواهد شد.

اهمیت توجه به اندیشمندان و فرهیختگان

علیرضا رشیدیان با نام بردن از مناسبت‌های دهه فجر و عید نوروز به‌عنوان ظرفیت‌هایی برای ایجاد نشاط اجتماعی افزود: شهرداری نیز برنامه‌هایی را به مناسبت دهه فجر تدارک دیده است.

وی با اشاره به جایزه علمی رضوی که برای اندیشمندان و فرهیختگان استانی در نظر گرفته شده است گفت: امیدواریم این جایزه با طی کردن مراحل استانی و کشوری در نهایت تبدیل به یک جایزه بین‌المللی شود. رشیدیان در همین راستا خاطرنشان کرد: جامعه اي كه علما ، دانشمندان و فرهيختگان خود را تكريم نكند پیشرفت نخواهد کرد، ما بايد ايشان را بشناسيم و به جامعه هم معرفي كنيم و آنان را الگو قرار دهیم. او ادامه داد: ادبیات هر ملت هویت آن ملت است،  اگر آنچه از فردوسی، خیام، حافظ و ... به ما رسیده را پاس نداریم نمی توانیم هویت ملی خود را به روز کنیم.

بیش از 38 هزار میلیارد ریال اعتبار پروژه‌های استانی

استاندار خراسان رضوی با بیان این مهم که اولویت نخست ما مسائل اقتصادی است و آسیبهای اجتماعی و مسائل فرهنگی در اولویتهای بعدی ما هستند به ارائه آخرین آمارها پروژه‌های استانی پرداخت و گفت:

مجموع کل پروژه‌های افتتاحی دستگاههای اجرایی استان به تعداد 1508 پروژه با اعتبار کل هزینه شده 38 میلیارد و 571 هزار ریال بوده که مجموعا 95 دستگاه اجرایی در افتتاح پروژه ها سهیم هستند.  

رشیدیان ادامه داد: به لحاظ اعتباری، سازمان صنعت، معدن و تجارت ، حوزه فناوری اطلاعات(شرکت مخابرات، شرکت ارتباطات زیرساخت، اداره کل پست، پست بانک، شرکتهای رایتل،ایرانسل و شاتل) وبنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان به ترتیب با 21665 و 6316 و 1522 میلیارد ریال دارای بیشترین اعتبار پروژه افتتاحی هستند و به لحاظ تعدادی، شهرستان مشهد با 181 پروژه و شهرستانهای نیشابور و قوچان به ترتیب با 108 و 87 پروژه قابل بهره برداری، دارای بیشترین پروژه در بین شهرستانهای استان هستند.

رشیدیان افزود: 15 پروژه صنعتی و معدنی  با اعتبار 21 میلیارد و 655 هزار ریال در سطح استان خراسان رضوی به بهره برداری رسیده که حدود 11 برابر نسبت به اعتبار پروژه‌های بهره برداری شده در این بخش در دهه فجر سال 1395 رشد داشته است.

وی ادامه داد: تعداد 228 پروژه در قالب طرحهای محرومیت زدایی منجمله کمک به احداث( 4667 واحد) و مقاوم سازی مسکن روستایی، طرحهای اشتغالزایی و ... توسط دستگاههای اجرایی منجمله کمیته امداد امام خمینی (ره)، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بهزیستی و ... با اعتباری بالغ بر 1643 میلیارد ریال افتتاح شده است و پروژه های توسعه شهری که توسط شهرداری های استان و شهرداری مشهد به بهره برداری خواهند رسید به تعداد 195 پروژه و با اعتبار هزینه شده 1552 میلیارد ریال است که رشد بیش از 2 برابر نسبت به دهه فجر سال گذشته را داشته است.

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: با توجه به بررسی های انجام شده درخصوص حجم اعتبار پروژه های افتتاحی در سال جاری (مشتمل بر پروژه های افتتاحی هفته دولت، سفر معاون اول محترم ریاست جمهور در دی ماه و نیز دهه فجر انقلاب اسلامی در استان) مجموعا 3416 پروژه با اعتبار هزینه شده بالغ بر 75 میلیارد و 66 هزار ریال جهت عمران و آبادانی استان در سال 1396 به بهره برداری رسیده و یا خواهد رسید که نسبت به سال گذشته بیش از 42 درصد افزایش تعداد پروژه ها و اعتبار هزینه شده آنها حدود 130درصد رشد داشته است.

رشیدیان با بیان اینکه استان خراسان رضوی بیشترین جمعیت روستایی را در بین استانهای کشور دارد گفت: پروژه های افتتاحی دهه مبارک فجر در سال 1396 در دهیاری های استان خراسان رضوی، 221 پروژه با اعتباری بالغ بر 204 میلیارد ریال مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت، پارک روستایی، ساختمان دهیاری، سوله چندمنظوره، سالن ورزشی روستایی، توسعه، بهسازی و آسفالت معابر و... از جمله این پروژه ها خواهد بود که جمعیت برخوردار از افتتاح این تعداد پروژه بالغ بر 170 هزار نفر است.

وی تصریح کرد: تاکنون تسهیلات لازم برای راه اندازی بیش از 50 طرح اشتغالزایی در مناطق روستایی به میزان 350 میلیارد ریال پرداخت گردیده است که ظرفیت اشتغال 600 نفر را فراهم آورده است. شایان ذکر است مراحل روند اعطای تسهیلات برای 50 طرح اشتغالزایی دیگر به میزان 300 میلیارد ریال نیز در دست اقدام است که این تسهیلات تا پایان سال 1396 تخصیص خواهد یافت.

رشیدیان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه سال 1396 از منظر حوادث طبیعی برای استان خراسان رضوی سال پر مخاطره ای بود به طوری که از ابتدای سال جاری تا کنون 28 مورد حادثه طبیعی در استان به وقوع پیوسته، گفت:  از این میان 18 مورد سیل و 3 مورد زمینلرزه بالای 5 ریشتری داشتیم که بزرگترین آنها زمین لرزه فروردین ماه بوده است که متاسفانه در اثر این حوادث تعداد 10 نفر از هم استانیهای عزیزمان جان باخته اند و مجموعا 8000 میلیارد ریال خسارت به بخشهای مختلف تاسیسات زیربنایی، بخش کشاورزی و اماکن مسکونی و تجاری وارد شده است  که اقدامات لازم در خصوص مدیریت بحران صورت گرفته است.

 

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۱۶ بهمن ۱۳۹۶, ۱۱:۳۱


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها