رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس شورای اسلامی شهر مشهد:

همه ایران باید در توسعه توس مشارکت داشته باشند

۱۰ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر : 1978
دنیای اقتصاد- به جرات می‌توان گفت آرامگاه فردوسی در توس بعد از حرم مطهر رضوی مهمترین جاذبه گردشگری مشهد است که داشتن زیرساختهای مناسب، امکانات مطلوب و توجه برای رونق بخشیدن به فضای این مکان توریستی، برای جذب بیشتر مسافران در بازدید از این مکان و افزایش مدت زمان ماندگاری گردشگران در مشهد امری لازم و ضروری است.

اما به نظر میرسد در عمل آنطور که باید، به این موضوع توجه نمی‌شود و این درحالیست که به طور مثال در شهر شیراز که مهد آثار تاریخی و باستانی است و به لحاظ دارا بودن جاذبه‌های گردشگری و تاریخی قابل مقایسه با مشهد نیست، حافظیه و سعدیه از بزرگترین مکانهای گردشگری این شهر به شمار می‌روند و توجه ویژه‌ای به این دو مکان از سوی مسئولان صورت گرفته است.

بیستم دی ماه امسال، شهردار مشهد در نامه‌ای خطاب به نمایندگان مردم این شهر در مجلس شورای اسلامی، تخصیص اعتبارات ملی و استانی برای احیای توس را خواستار شد. قاسم تقی‌زاده خامسی در این نامه با اعلام فهرست پروژه‌های مد نظر برای اجرا در این محدوده تاریخی، از نمایندگان مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی درخواست کرد بودجه‌های مورد نیاز این پروژه‌ها را که قابلیت استفاده از اعتبارات ملی دارد، پیگیری کنند.

در نامه تقی‌زاده به نمایندگان مجلس شورای اسلامی آمده است: « مشهد مقدس افتخار دارد ذیل انوار تابناک امام رضا (ع) وارث شهر تاریخی و اسلامی توس باشد، شهری خفته که روشنای نام آورانش در عرصه‌های دانش، ادب، فقه و سیاست برتارک گیتی می‌درخشد و آرامگاه فردوسی سترگ کانون توجه دلدادگان به فرهنگ و ادب ایران اسلامی است. جایگاه و اهمیت این خطه ارزشمند در کلام و دستورمقام معظم رهبری در ۱۹ تیر ۱۳۷۵ بیش از پیش عینیت یافته است و ایشان همگان را موظف به حفظ و آبادانی این شهر پر قصه کرده‌اند. از این رو این منطقه به‌عنوان بخشی از محدوده شهر مقرر است به‌عنوان منطقه بین‌المللی گردشگری ایفای نقش کند. با وجود ردیف اعتبار در سر فصل قانون بودجه کشور تحت عنوان «کمک به احیای مجموعه فرهنگی وتاریخی توس» نه تنها هیچ اعتباری به شهرداری تخصیص نیافته بلکه اعتبار تخصیصی به سازمان محترم میراث‌فرهنگی نیز در شأن جایگاه شهر تاریخی توس و متناسب با نارسایی‌ها و کمبود‌های موجود نیست. بنابراین خواهشمند است حضرتعالی که دل در گروی اجرای فرامین مقام معظم رهبری و آبادانی این خطه عالم پرور دارید به نحو مقتضی به درج و تخصیص اعتبارات مورد نیاز بر اساس اولویت‌های جدول پیوست اهتمام شایسته مبذول فرمایید.»  

اما رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس شورای اسلامی شهر مشهد در گفتگویی به این نامه و اهمیت موضوع توس اشاره و اظهار کرد: فردوسی متعلق به همه مردم ایران است و ایرانی‌ها زبان و قسمت عمده‌ای از هویت ملی خود را مدیون فردوسی بزرگ و مردمانی هستند که در توس روزگار گذرانده‌اند از همین روی همه ایران باید در توسعه توس مشارکت داشته باشند.

سید مسعود ریاضی درباره نامه شهردار به نمایندگان مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: شهردار طی نامه‌ای به نمایندگان مشهد در مجلس شورای اسلامی خواستار دریافت بودجه سرفصل کمک به احیای مجموعه فرهنگی و تاریخی توس در بودجه ملی شد.  وی ادامه داد: مدت زیادی از ایجاد این ردیف بودجه نمی‌گذرد، سال گذشته حدود 4 الی 5 میلیارد تومان به سازمان میراث فرهنگی اختصاص یافت اما امسال این بودجه در قالب اسناد خزانه پیشنهاده شده و محقق شدن آن نیز به سال‌های بعد موکول شده است.

رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس شورای اسلامی شهر مشهد تاکید کرد: شهرداری مشهد برای اجرای کلیه فعالیت‌ها نیازمند دریافت مجوز از میراث فرهنگی است اما توانسته مبلغ 200 میلیون تومان اعتبار عمرانی برای بهسازی قبرستان سفالقان به شهرداری منطقه 12 اختصاص دهد. وی افزود: وضعیت کنونی شهر تاریخی توس مانند پدر سالمندی است که با بی‌توجهی به خانه سالمندان سپرده شده و فرزندانش هزینه نگهداری‌اش را نمی‌پردازند.

رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس شورای اسلامی شهر مشهد یادآور شد: ادعا می‌کنیم فردوسی پدر زبان فارسی و احیاکننده زبان و بخشی از هویت ملی ایران است اما حاضر به مساعدت و احیای این شهر تاریخی نیستیم، علی‌رغم دستورات مقام معظم رهبری جای شگفتی است که بودجه ناچیزی برای توسعه و عمران توس در نظر گرفته شده است.

ریاضی درباره آخرین وضعیت تفاهم‌نامه بین میراث فرهنگی و شهرداری مشهد گفت: این تفاهم‌نامه در زمان مدیرعامل سابق این سازمان منعقد شد لذا تبدیل تفاهم‌نامه به قرار داد به تعویق افتاده و برای ورود به فاز اجرایی منتظر تصمیمات رئیس جدید میراث فرهنگی هستیم. وی ادامه داد: مطابق با این تفاهم‌نامه هزینه اجرای پروژه برعهده شهرداری است اما درصورتی که به میراث فرهنگی اعتباری تعلق بگیرد میراث نیز بایستی در این کار مشارکت داشته باشد.

رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس شورای اسلامی شهر مشهد خاطر نشان کرد: شهردار مشهد از وقوع اتفاقات خرسند کننده در توس خبر داده بود اما با تغییر مدیر کل منتظر تصمیمات جدید هستیم.

ریاضی گفت: تعویق در انعقاد قرار داد فی‌مابین شهرداری و میراث فرهنگی باعث شده زمین و نقشه‌ای به شهرداری تحویل داده نشود و عملیات عمرانی نیز به تاخیر بیفتد. وی افزود: نقشه‌های میراث فرهنگی نیازمند بررسی بیشتر است و بایستی فاز 2 اجرایی آن تولید شده و نقشه‌های مصوب میراث و زمین در اختیار شهرداری قرار گیرد.

وی ادامه داد: شنیده‌ها حاکی از برگزاری جلسه مشترک با رئیس جدید میراث فرهنگی است و ما نیز منتظر برگزاری این جلسه هستیم تا این تفاهم‌نامه با مدیرکل جدید سریعا به نتیجه برسد.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۰ بهمن ۱۳۹۶, ۱۰:۰۰


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها