در کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی خراسان رضوی عنوان شد:

مشکلی به نام مازاد پیاز زعفران

۱۰ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر : 1977
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- مشکلات مربوط به تامین سرمایه درگردش برای تولید و صادرات زعفران، مسائل مربوط به خرید توافقی این محصول، مازاد پیاز زعفران و نحوه مدیریت آن و تلاش برای جلوگیری از خروج مدیریت این محصول از استان‌های خراسان رضوی و جنوبی از جمله مسائلی بود که در کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی خراسان رضوی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رئیس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی خراسان رضوی در این جلسه با اشاره به نحوه اجرایی کردن تفاهم‌نامه منعقد شده بین این کمیسیون و کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس در خصوص مسائل مربوط به زعفران گفت: تامین سرمایه در گردش مورد نیاز تولیدکنندگان و صادرکنندگان زعفران با نرخ 4 درصد از بندهای مهم این تفاهم‌نامه در خصوص زعفران است که دوستان پیشنهاد دادند سرمایه در گردش مورد نیاز از طریق صندوق توسعه ملی تامین شود.

علی شریعتی‌مقدم افزود: اخیرا تسهیلاتی برای توسعه روستایی اختصاص یافته که کمیسیون با کمک شورای ملی زعفران می‌تواند برای اختصاص بخشی از آن به بخش زعفران پیگیری کند و از طریق شورای گفتگو هم می‌توانیم برای اخذ بخشی از منابعی که در سطح استان وجود دارد، پیگیری کنیم.

شریعتی مقدم، با اشاره به لزوم خرید توافقی زعفران با تائید شورای ملی زعفران به عنوان یکی از بندهای این تفاهم‌نامه گفت: شورای ملی زعفران تشکلی ثبت شده در موضوع این محصول است و در زمینه بازاریابی، صنعت، فراوری و محصولات جهانی زعفران بیشتر از دیگر محصولات اقداماتی انجام شده است.

وی افزود: اما در بخش تولید زعفران مشکلات زیادی وجود دارد و لازم است در صورت وجود منابعی برای حمایت از تولید، آن را پایدار کنیم و تشریک مساعی صورت گیرد. منافع ملی هیچ محصولی از مسیر همکاری با رقبای خارجی به دست نمی‌آید بلکه باید به سراغ افرادی برویم که سالها در زمینه این محصول کار کرده‌اند.

رئیس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق خراسان رضوی یادآور شد: مدیریت زعفران اگر از دو استان خراسان رضوی و جنوبی خارج شود به نفع تولید و صادرات این محصول نیست زیرا افراد خارج از این دو استان اطلاع و شناخت کافی در این زمینه ندارند.

وی درباره قیمت خرید توافقی زعفران هم اظهارکرد: پیشنهاد ما این بود که چند شرکت پیشرو منابع خود را پای کار بگذارند و در کنار دولت خرید توافقی را انجام دهند. اگر این کار پایه‌گذاری شود قیمت خرید به نفع کشاورز هم خواهد بود.

هیچ سازمانی برای توسعه صادرات زعفارن تلاش نکرده است

عضو هیات رئیسه شورای ملی زعفران نیز با اشاره به تلاش چند ساله اعضای این شورا برای بازاریابی و معرفی زعفران به عنوان کالایی مهم و استراتژیک در حوزه اقتصاد گفت: تا امروز که میزان تولید زعفران به 300 تن در سال رسیده است، هیچ ارگان و سازمانی برای توسعه صادرات آن اقدامی انجام نداده است اما آنچه بیش از همه در حوزه رعفران در حال حاضر اهمیت دارد، موضوع خرید توافقی زعفران و پیاز آن است.

سیدعلی حسینی با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی به جای حل مشکل پیاز زعفران مازاد کشاورزان روی خرید توافقی این محصول تمرکز کرده، افزود: امروز وزارت جهاد کشاورزی زعفرانی که دارای بهترین کیفیت است را خریداری می‌کنند که این کیفیت یک شبه به دست نیامده است و پیش از آن هم باید فکری به حال پیاز مازاد داشته باشند زیرا امروز دلالها و واسطه‌ها مازاد پیازرا خریداری کرده و به مرز می‌برند و وارد افغانستان می‌کنند. با این وضعیت دیری نخواهد بود که شاهد ورود زعفران ارزان‌قیمت چین و افغانستان به بازار ایران باشیم.

حسینی بر لزوم تشکیل ترمینال ضبط پیاز زعفران و توزیع و بسته‌بندی آن زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی تاکید و اظهار کرد: دولت راهکاری برای چگونگی ورود بخش خصوصی به این موضوع بدهد. ما می‌توانیم پیاز خوب و استاندارد را به مناطق غرب کشور که دچار خشکسالی شده و به دنبال کشت زعفران است بدهیم و از خروج آن از کشور جلوگیری کنیم.

وی خاطرنشان کرد: درحال حاضر چند نهاد بدون در نظر گرفتن شورای ملی زعفران در حال خرید نوعی از زعفران هستند که به نظر من این کار اشتباه است که فقط زعفران‌های مطلوب را خریداری کنند و در این زمینه پای دلالها و واسطه‌ها هم در میان است. زعفران‌کاران ما خرده‌مالک هستند و اینکه یک نفر در یک هفته 400 تا 500 کیلوگرم زعفران را به سازمان تعاون روستایی عرضه می‌کند نشان‌دهنده نقش واسطه‌ای اوست.

 

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۱۰ بهمن ۱۳۹۶, ۱۰:۰۱


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها