معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد در نخستین نشست خبری خود تشریح کرد

راهکارهای ایجاد شهری پر رونق و منظم

۲ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر : 1970
دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- روز گذشته نخستین نشست خبری معاون مالی و پشتیبانی شهرداری مشهد پس از گذشت 20 روز از آغاز کار وی در تالار شهدای شهرداری مشهد برگزار شد. محمدرضا کلایی در طول این جلسه که به پاسخگویی به سوالات خبرنگاران پرداخت رقابت با کلانشهرها و ایجاد شهری منظم و پر رونق را از مهمترین اهداف مدیریتی خود دانست.

کلایی در این نشست تصریح کرد: ما چاره‌ای نداریم جز اینکه با سایر کلانشهرها وارد رقابت شویم در غیر این صورت باید مدیریت شهری را ببوسیم و به کناری بگذاریم.

 وی ادامه داد: ما باید وارد ادبیات جهانی رقابت با کلانشهرها شویم تا شهر را به یک محیط منظم و پر رونق تبدیل کنیم. باید بپذیریم متولی اقتصادی شهر مشهد مدیریت شهری است و اگر سایر دستگاهها به وظیفه خودشان در مسیر ایجاد اشتغال عمل نمی‌کنند مدیریت شهری باید به این وظیفه عمل کند تا در این رقابت بماند لذا باید سرمایه‌های خود را توسعه دهد.

سرمایه‌های شهر مشهد

کلایی در توضیح سرمایه‌های موجود و اهمیت توسعه آنها تاکید کرد: پیش از همه باید سرمایه فکری را در مشهد گسترش دهیم تا نخبگان مشهدی در شهر بمانند و آنان که رفتند بازگردند.

سرمایه دوم سرمایه اعتماد مردم به مدیریت شهری است، لذا باید روند بی‌اعتمادی را متوقف کنیم.

وی ادامه داد: سرمایه بعدی ما سرمایه محیطی است؛ ما با آلوده شدن شهر مشهد در سالهای معضل در خطر بودن سرمایه محیطی را لمس کردیم.

کلایی سرمایه زیرساختی و فیزیکی را از دیگر سرمایه‌های مهم شهر مشهد دانست و از سرمایه مالی به‌عنوان نیروی محرک سایر سرمایه‌ها نام برد و گفت: ما باید برای رسیدن به محیط پر رونق و منظم این سرمایه‌ها را تقویت کنیم؛ تنها در این صورت است که می‌توان به بقای مشهد امیدوار بود. 

تلاش مدیریت شهری در جهت کسب درآمد

کلایی با بیان اینکه 60 الی 70 درصد تلاش مدیریت شهری در جهت کسب درآمد است، گفت: روند مدیرتی در دوره گذشته شهرداری مشهد کسب درآمد مطلوب نبوده و حتی شاید بتوان عنوان کاسبی تخلف را به آن داد. در این بین آنچه از ما انتظار می‌رود این است که مسیر را به سمت تنوع بخشی منابع درآمدی پیش ببریم.

وی ادامه داد: یکی از اهداف شورای شهر پنجم و شهرداری توجه ویژه به درآمدهای پایدار شهری است،  لذا ما سه حوزه فناوری اطلاعات، کسب و کار نوین و حوزه‌های عمومی مشارکت در رونق بخشی را هدفگذاری کردیم.

 

اهمیت توجه به درآمدهای پایدار

کلایی با بیان اینکه یکی از دلایل اصلی تخلفات در شهرداری نبود خزانه واحد است، گفت: باید خزانه‌های شهرداری تجمیع شود. ما وقتی شعار شفافیت می‌دهیم باید اقدام و عمل را هم چاشنی آن کنیم. این اقدام بدون هزینه نیست لذا تطبیق با شرایط جدید کمی سخت است.

وی تصریح کرد: در سال 95 ده رصد درآمدهای شهرداری از درآمدهای پایدار بوده است اما هدف گذاری ما برای سال آینده 25 درصد است که تحقق این مهم نیازمند سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی مشخص است.

کلایی با بیان اینکه سقف درآمد نقدی شهرداری مشهد در سال آینده 3 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است یادآور شد: ما باید به کسب و کارهای نوین شهری شتاب دهیم.

هدف شهرداری مشهد نیز عمدتا این است که به یک بستر و جایگاهی مبدل شود تا کسب و کارهای جدید روی آن سوار شوند.

 

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۲ بهمن ۱۳۹۶, ۱۱:۰۲


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها