شکوفه‌های امید با حمایت معنوی مسئولان از نمایشگاه‌های هنری شکوفا می‌شود

فرهنگ‌سازی اقتصاد هنر

۲ بهمن ۱۳۹۶ کد خبر : 1968
دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- نمایشگاه نقاشی خط «کرشمه» به کوشش هنرجویان محمود نامجو در مشهد برگزار شد و 21 اثر از 61 هنرمند جوان از 22 تا 28 دی ماه سال جاری در نگارخانه رادین به نمایش درآمد.

 آناهیتا آذری پور، مهتاب اکبری، ترانه الداغی، ایمان باقری، فرشته برزگر، راحله بزاززادگان، شعله بلالی، هدی جمشیدیان مجاور، شیرین حاتمیان، ضحی زردکانلو، یاسر ژیانی، وحیده شمقدری، نفیسه ظهورنجات، تکتم کاظم زاده، فرزانه کوهی مقدم، محبوبه محبی، سارا محمودی، ملیحه موحدی تبار، هدی موسوی حجازی، زینب موسوی زاده گلستانی و نفیسه نیک کار شرکت‌کنندگان این نمایشگاه بودند که نتیجه یک سال حضور در ورکشاپهای تخصصی نقاشی‌خط محمود نامجو را روی بوم پیاده کرده و به معرض نمایش گذاشتند.

یکی از اتفاقات خوب این نمایشگاه علاوه بر استقبال مردمی حضور مسئولان و مدیران استانی و شهری بود، بازدید شهردار مشهد، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، برخی از اعضای شورای شهر و اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات استان و حضور پرشور اهالی هنر و رسانه در این نمایشگاه نوید برقراری تعاملات بهتر و موثرتری را بین مدیران و هنرمندان می‌داد. در ادامه این گزارش ابتدا سخنان محمود نامجو هنرمند خوشویس و عامل اصلی برگزاری نمایشگاه «کرشمه» را می‌خوانید و سپس گفتگوهای اختصاصی که با مسئولان بازدیدکننده در حاشیه این نمایشگاه انجام شده است از نظرتان خواهد گذشت.

 

هدف نمایشگاه «کرشمه» معرفی بهتر هنر خوشنویسی است

محمود نامجو که تاکنون در کارنامه هنری خود، انتشار بیش از 10 کتاب دست‌نویس و برگزاری دو نمایشگاه انفرادی در تهران و بیش از 30 نمایشگاه گروهی در تهران و مشهد را دارد می‌گوید: هدف از برگزاری نمایشگاه «کرشمه» در مشهد معرفی بهتر هنر خوشنویسی بود. وی می‌گوید: خوشنویسی فقط بر روی کاغذ نیست که شکل می‌گیرد، بلکه مسیرهای متفاوتی را از جمله نقاشی خط طی می‌کند.

نامجو در تکمیل سخنان خود ادامه می‌دهد: هنرجویانم در مشهد از من خواستند ماهی یک بار به مشهد بیایم و کلاسهای نقاشی خط را دایر کنم، از این رو برآیند آن کلاسها نمایشگاه نقاشی‌خط «کرشمه» است.

این هنرمند خاطرنشان می‌کند: با توجه به فروشهای بالای دوسالانههای هنری که در تهران برگزار می‌شود اکنون اثبات شده که بعد از فروش نفت کسب‌وکار کارهای هنری می‌تواند ارزش اقتصادی بالایی داشته باشد.

وی تصریح می‌کند: کسانی که آثار هنری را می‌خرند به این منظور نیست که آنها را در یک اتاق نگهداری کنند، بلکه آثار را نگهداری می‌کنند و مجددا با قیمت بالاتر به فروش می‌رسانند و این خود یک کسب‌وکار به مدد اقتصاد و هنر است. چرا که هنرمند هم زمان آن را ندارد که با خارج از کشور ارتباط برقرار کند و هم گاهی طرف معامله را نمی‌شناسد و بعضا گالری‌های خارج از کشور نیز تنها از گالری‌های داخل ایران کار می‌خرند نه از هنرمند.

این هنرمند خوشنویس با بیان اینکه در مشهد تا به‌حال فروش آثار، انجام و تولید نقاشی خط باب نبوده، می‌گوید: اکنون هر اثری هم که وجود دارد عموما روی کاغذ است و عمر ماندگاری ندارد. اما اثر روی بوم سالها ماندگار است.

نامجو در توضیح بیشتر درباره این نمایشگاه می‌گوید: آثار در سطح اساتید نیست ولی برای شروع در شهری مثل مشهد، بسیار خوب است و این می‌تواند مشوقی باشد تا دیگران هم که دستی بر آتش دارند وارد این حوزه کاری شوند.

وی در مورد قیمت آثار به نمایش درآمده نیز می‌گوید: قیمت‌گذاری‌ها آزاد است و معیار خاصی ندارد، اما ما در مشهد یک سوم قیمتهای تهران را در نظر گرفتیم. لذا مسئولان و مدیران می‌توانند براساس آیین نامه الزام اختصاص یک دهم درصد بودجه نهادها و دستگاه‌های دولتی به خرید آثار هنری، در این عرصه موثر ظاهر شوند. لذا ما هنرمندان و مسئولان باید دست به دست هم دهیم و این موضوع را برای کسانیکه توان خرید آثار را دارند جا بیندازیم.

تا آنجایی‌که من اطلاع دارم شهرداری و شورای شهر مشهد نیز در دوره مدیریت جدید رویکرد مثبتی به حمایت از هنرمندان و آثار هنری دارد.

نامجو در پایان سخنان خود با بیان چهار راهکار برای خوشنویسان یادآور می‌شود: تمام خوشنویسان باید بدانند که چهار مسیر در پیش روی خود دارند، یک اینکه می‌توانند مدرس یا معلم خوبی باشند،  دوم می‌توانند در مسیر ایجاد آثار و نمایشگاه کارهای خود را به فروش برسانند. سوم می‌توانند با هنر کاربردی خط آشنا شوند مثل کار با مس، ورق برنج و ... متریالهایی که می‌شود از آنها بهره برد. و چهارم می‌توانند با ناشران همکاری کنند.  مثلا نوشتن حافظ همیشه با استقبال مواجه شده است. اما متاسفانه هنوز یک خوشنویس خانم نداشتیم که این کار را انجام دهد و این یک نقیصه است که باید برطرف شود.

 

فرهنگسازی شهردار مشهد در خرید آثار هنری

شهردار شهر مشهد با حضور در اختتامیه نمایشگاه «کرشمه» ضمن خرید پنج اثر نقاشی خط از پنج هنرجوی جوان مشهدی می‌گوید: من فکر نمی‌کردم چنین نمایشگاهی در مشهد برگزار شود.

 قاسم تقی‌زاده خامسی خاطرنشان می‌کند: ما حدودا بیست سال پیش برگزاری نمایشگاه و فروش آثار هنری را در تهران شروع کردیم و اکنون این کار در پایتخت رواج و رونق بسیاری دارد.

وی تصریح می‌کند: امیدوارم در مشهد نیز فرهنگسازی خرید آثار هنری انجام شود و یکی از کارها و برنامه‌های من نیز ترویج فرهنگ گالری گردی و خرید آثار هنری است.

شهردار مشهد با بیان اینکه امیدوارم یک روزی حراج آثار هنری را در مشهد شاهد باشیم، می‌گوید: سالها پیش وقتی که ما از حراج آثار هنری در تهران حرف می‌زدیم، همه فکر می‌کردند محقق شدنش یک رویاست ولی اکنون در تهران چندین حراج آثار هنری انجام شده و تابلوها با قیمتهای میلیاردی به فروش رفته است.

 

 

 

پیشنهاد مدیرکل ارشاد استان برای رونق بیشتر نقاشی‌خط

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در بازدید از نمایشگاه «کرشمه» با بیان اینکه علاقه‌مند به هنرهای تجسمی و نقاشی خط است می‌گوید: خیلی خوشحالم از اینکه گروهی از هنرمندان شهرمان این نمایشگاه را به‌صورت مبتکرانه برگزار کردند  و آنچه را که در محضر یکی از اساتید ارزشمند خوشنویسی آموختند ارائه دادند.

 سعید سرابی ادامه می‌دهد: امیدوارم این دست تعاملات هنری تداوم داشته باشد و کارهای بیشتر و بهتری را از تمام هنرمندانمان شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه ما در مشهد هم اساتید مجرب و هم استعدادهای خوبی را در هنر خوشنویسی داریم متذکر می‌شود: آنچه می‌تواند شهر مشهد را در هنر خوشنویسی و نقاشی‌خط پیش ببرد یک جریان جشنواره‌ای است.

سرابی تصریح می‌کند: اگر یک رخداد سالیانه برای این هنر در نظر گرفته شود می‌تواند هم زمینه بروز استعدادها و هم تعامل هنرجویان و اساتید را مهیا کند.

 

 

 

 

تاکید رئیس شورای شهر مشهد بر حمایت از هنرمندان

رئیس شورای شهر مشهد با حضور در افتتاحیه نمایشگاه «کرشمه» ضمن بازدید از آثار، برگزاری چنین نمایشگاهی را در مشهد مهم و مغتنم می‌داند و می‌گوید: به‌منظور ترویج و رونق هنر در شهر پیش از هر چیز باید از هنرمندان شهر حمایت کنیم.

محمدرضا حیدری تصریح می‌کند: مهیا کردن فضاهای مناسب هنری برای فعالیت هنرمندان و نیز بسترسازی برای تسهیل رشد آنان می‌تواند منجر به ایجاد تعامل سازنده بین هنرمندان و مدیران شود که این نه تنها به سود هنرمندان و مسئولان که به نفع تمام مردم شهر خواهد بود.

وی ضمن قدردانی از محمود نامجو برای حمایت از هنرمندان جوان و برگزاری این نمایشگاه می‌گوید: ایشان از اساتید مشهدی مطرح و شناخته شده هنر خوشنویسی هستند که حضور و فعالیت هنرشیان در این شهر علیرغم سکونت در تهران، برای ما ارزشمند است.

 

سخنان نایب رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر درباب توجه به اقتصاد هنر

عضو شورای شهر مشهد نیز که هم در افتتاحیه و هم در اختتامیه نمایشگاه «کرشمه» حضور داشت برگزاری این نمایشگاه در مشهد را در نوع خودش بی‌نظیر می‌داند و می‌گوید: خوشحالم که هنرمندان شهرمان این فضای بصری زیبا را برای ما ایجاد کردند. شهناز رمارم در این بازدید ضمن تاکید بر اهمیت خرید و فروش آثار هنری می‌گوید: امروزه اقتصاد هنر خیلی به کمک اقتصاد دنیا آمده لذا ماهم می‌توانیم از این فضا بهره ببریم، سرمایه الزاما نباید در بازار طلا و بورس باشد، سرمایه می‌تواند خرید آثار هنری هم باشد که علاوه بر زیبایی، طی سالیان ارزش افزوده ایجاد می‌کند.

وی تصریح می‌کند: تهرانی‌ها در این عرصه پیشگام بودند و اکنون فرهنگ خرید کالای هنری برایشان جا افتاده است. در مشهد هم باید این موضوع فرهنگسازی شود.

رمارم با تاکید بر اهمیت حضور مسئولان در محافل هنری و حمایت ایشان از هنرمندان خاطرنشان می‌کند: مسئولانی که شعار اشتغالزایی و رونق کسب و کار می‌دهند، لازم است از مکانهای هنری حمایت کند. وقتی مسئولان شهر به این حوزه بها دهند مردم هم بها خواهندداد.

 

پیشنهاد رئیس شورای اسلامی شهرستان مشهد به هنرمندان

رئیس شورای اسلامی شهرستان مشهد نیز در حاشیه برگزاری نمایشگاه «کرشمه» می‌گوید: باید حلقه اتصال هنرمندان و مسئولان ایجاد شود، این دوره مدیریت شهری فصل همکاریهاست به شرط اینکه هنرمندان درخواست‌های خود را درست و مشخص مطرح کنند.

امیر شهلا می‌گوید: حضور 21نفر در این نمایشگاه در کنار هم و نتیجه این کار گروهی، بیش از خلق آثارشان برای من ارزشمند است و معتقدم نمایش این آثار باید در سطح شهر توسعه پیدا کند تا همه مردم شهر بتوانند این هنر را ببینند.

وی ادامه می‌دهد: اگر بجای 500 نفر 5 هزار نفر این تابلوها را ببینند می‌توان گفت که ما به هدف خود رسیده‌ایم. عملی شدن این ایده هم پیشنهادات و راهکارهای هنرمندان را می‌طلبد. ما به دنبال این هستیم که چکونه هنر را در سبد معیشت مردم بگذاریم و آنان را با تمامی هنرها آشتی دهیم. 

 

عکس: محسن اسماعیل زاده- ایسنا

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۲ بهمن ۱۳۹۶, ۱۰:۴۱


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها