رئیس اتاق بازرگانی ایران انتقاد کرد:

عدم تناسب بودجه جاری و عمرانی در لایحه بودجه 97

۲۷ دی ۱۳۹۶ کد خبر : 1967
دنیای اقتصاد- رئیس اتاق بازرگانی ایران عدم رعایت تناسب بین بودجه جاری و عمرانی را یکی از اشکالات اساسی در نظام بودجه‌ریزی کشور دانست.

 

غلامحسین شافعی در نشست خبری با خبرنگاران در مشهد با اشاره به وجودن نقاط مثبت و منفی در لایحه بودجه 97 از دیدگاه بخش خصوصی اظهار کرد: اشکال اساسی نظام بودجه‌ریزی در ایران نادیده‌گرفتن تناسب بین بودجه عمرانی و جاری است. در 10 سال گذشته حدود 98 درصد بودجه جاری کشور محقق شده حال آنکه میزان تحقق بودجه عمرانی حدود 60 درصد بوده است و اینکه بیشترین میزان بودجه صرف هزینه‌های جاری میشود، ایرادی کلی است.

وی با انتقاد از حجم بالای انتشار اوراق از سوی دولت به عنوان یکی دیگر از اشکالات بودجه کشور، تصریح کرد: میزان انتشار اوراق جایگاه بخش خصوصی را در بازار سرمایه به طور کامل تعیین می‌کند و نگرانی ما این است که دولت به موقع نتواند اوراق بدهی را به موقع بازپرداخت کند و بیش از گذشته بدهکار شود.

شافعی افزود: تک نرخی نشدن ارز نیز نگرانی دیگر ماست که ممکن است سوء استفاده و رفتارهای فسادآلودی را به دنبال داشته باشد. ما به عنوان بخش خصوصی انتظار داریم در بودجه که برشی یکساله از برنامه پنج ساله توسعه است، موضع کوچک‌سازی دولت مشاهده شود اما این موضوع کمتر دیده می‌شود. در مجموع بودجه 97 نسبت به سال گذشته چند گام جلوتر است اما انتظار ما بیشتر بود.

وی همچنین با اشاره به افزایش حدود 15 درصدی درآمد مالیاتی دولت در لایحه بودجه 97 گفت: در حال حاضر کسانی که پول بیشتری دارند مالیات کمتری می‌دهند و فرارهای مالیاتی زیاد است. ما خواهان برقراری عدالت مالیاتی در کشور هستیم و اگر قرار است این افزایش درآمد مالیاتی دولت با جلوگیری از فرارهای مالیاتی کسب شود، بسیار موافقیم. 

« تهیه کننده : زهرا صفدری » اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۷ دی ۱۳۹۶, ۱۵:۲۹


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها