گزارشی از پیامدهای مسدود شدن تلگرام

فیلتر راه‌حل نبود

۲۵ دی ۱۳۹۶ کد خبر : 1964
دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- پس از چند روز بالاخره تلگرام رفع فیلتر شد. اما این فیلترینگ چه تبعاتی را در پی داشت؟ تعداد زیادی از کسب و کارهای اینترنتی امنیت شغلی خود را در خطر دیدند به گونه‌ای که ادامه این روند علیرغم به‌کارگیری فیلترشکن‌ها ممکن بود منجر به بیکاری جماعت بسیاری شود. فیلترشکن‌ها نیز که نقش ثابتی در تلفنهای همراه بازی می‌کردند آنقدر زمان داشتند که علاوه بر تلگرام پنجره‌های دیگری را هم به روی کاربران بگشایند! از همه مهمتر چه کسی می‌داند تلگرام و سایر نرم‌افزارهای ارتباطی دیگر فیلتر نخواهد شد؟ پس می‌توان گفت واهمه و نگرانی همچنان وجود دارد.

 

طی روزهای گذشته جمعی از فعالان فضای مجازی نامه سرگشاده‌ای به اعضای شورای عالی فضای مجازی ارسال کردند و خواستار رفع فیلتر تلگرام شدند که ممکن است این نامه در رفع فیلتر تلگرام موثر بوده باشد.

در این نامه آمار و ارقام درخور توجهی منتشر شده که حاکی از آن است: «28هزار و 688 کسب وکار اینترنتی فقط در مردادماه امسال در کشور شکل گرفته است»، «بیش از 40 میلیون نفر در کشور مخاطب تلگرام هستند»، « بیش از 80 درصد مخاطبان تلگرام در دنیا را ایرانی‌ها تشکیل داده‌اند.»، « بیش از 586 هزار کانال در تلگرام در کشور داریم که 20 هزار کانال آن بالای 5 هزار نفر عضو هستند»، «روزانه 3 میلیون مطلب در تلگرام منتشر می‌شود که 88 درصد تولیدی و 12 درصد بازنشر است.»، «براساس آمار شورای عالی فضای مجازی 2/54 درصد از ایرانیان از تلگرام استفاده مفید می‌کنند»، «به طور میانگین هر ایرانی در 18 کانال تلگرامی عضویت دارد» و... اینها و هزار آمار و رقم دیگر که بر اهمیت این شبکه پیام‌رسان تاکید دارد، گواه این است که کوچکترین تصمیم‌گیری در خصوص آن، جامعه هدف زیادی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در بخش دیگری از این نامه می‌خوانیم: تداوم اجرای فیلترینگ تلگرام باتوجه به پرطرفدار بودن این پیام‌رسان و اشتغال‌زایی که در وضعیت نامناسب اقتصادی کشور ایجاد کرده است، فعالان این حوزه را نگران کرده است.

در پایان این نامه نیز با ذکر 17 دلیل نوشته‌اند که چگونه فیلترینگ تلگرام می‌تواند به ضرر انقلاب باشد. متن کامل این نامه در سایت خبر فوری قابل دسترسی است.

نمی‌توان از هم‌سویی با دنیای مدرن فرار کرد

چندی است اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان خراسان رضوی به عنوان بزرگترین تشکل اقتصادی بخش خصوصی در صدد همکاری و تعامل با کسب و کارهای اینترنتی (استارت آپها) است که هفته گذشته در این زمینه در همین ویژه‌نامه گزارشی منتشر شد. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی با انتقاد از فیلترهای اخیر می‌گوید: واقعیت اشتغال در جامعه ما این است که با تعداد زیادی تحصیل‌کرده بیکار که روزبه‌روز تعدادشان بیشتر می‌شود، مواجه هستیم و ایجاد اشتغال در واحدهای صنعتی، کشاورزی و تولیدی، سرمایه‌گذاری‌های بسیاری می‌طلبد. در شرایط کنونی کشور نیز نه سرمایه‌های داخلی این کفاف را میدهد و نه فضای موجود فضای مناسبی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی است.

محمود سیادت با تاکید بر اهمیت رونق فضای مجازی ادامه می‌دهد: پیشرفت و هم‌سویی با دنیای مدرن، واقعیتی است که نمی‌شود از آن فرار کرد و محدودیت و ممنوعیت نیز در شرایطی که ده‌ها هزار نفر از این راه امرار معاش می‌کنند علاج کار نیست، چرا که بسیاری از گروه‌های تخصصی، علمی اقتصادی و اجتماعی در آن فعالیت می‌کنند.

وی تصریح می‌کند: اینکه ما بیایم کل صورت مساله را پاک کنیم و فکر کنیم مشکل را حل کرده‌ایم کار درستی نیست، نتیجه این کار باز می‌تواند آسیب اجتماعی دیگری را رقم بزند.

سیادت خاطرنشان می‌کند: من باور دارم این اتفاقات خواست دولت نیست اما نمی‌گویم که خواست بخشهایی از حاکمیت هم نیست، چراکه فقط چند روز قبل از این واقعه آقای رئیس جمهور صراحتا اعلام کردند که از وزیر ارتباطات می‌خواهم دستش را روی دکمه فیلتر تلگرام نگذارد و محدودیت در اینترنت ایجاد نکند. اما متاسفانه کسانی که به دنبال محدود کردن کشور هستند از این فرصتها استفاده می‌کنند که به نظر می‌رسد این راه درستی نیست و باید به خواست مردم و جوانها توجه و باب گفتگوی ملی را باز کرد و پیام روشنی را درباره تصحیح برخی امور به مردم داد که این اثربخش‌تر از ایجاد محدودیت است.

 وی از اینترنت به عنوان یکی از بهترین فرصتهای ایجاد اشتغال در آینده یاد می‌کند و می‌گوید: یادمان نرود که ما یک زمانی با فیلم ویدیو هم مقابله کردیم و اثراتش را دیدیم. ما باید برنامه رسانه ملی را بر اساس نیاز امروز و اعتدال و انعطاف مدیریت و فضای مجازی را به مکانی امن برای کسب و کار تبدیل کنیم.

رودخانه مسیر خودش را پیدا می‌کند

سخنان یکی از اعضای انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی نیز که به عنوان تشکلی فعال در امر کارآفرینی و اشتغال شناخته شده قابل توجه است.

احمد اثنی عشری، یکی از اعضای هیات رئیسه این انجمن می‌گوید: رودخانه مسیر خودش را پیدا می‌کند، تلگرام و فضای مجازی نیز علیرغم فیلتر شدن مسیر خودشان را پیدا خواهند کرد کمااینکه در یکی دو ماه گذشته نصب فیلترشکن به میزان بسیار زیادی انجام شد.

 وی معتقد است ما مردم باید خود وقت‌مان را تنظیم کنیم تا درگیر این مسائل نشویم؛ هرچقدر رشد فکری ما بالا برود و بتوانیم در این مسائل قضاوت درستی داشته باشیم، اجازه نخواهیم داد که فیلترینک در کسب اطلاعات، رفتار و روحیه ما تاثیر بگذارد.

اثنی عشری تصریح می‌کند: در هر حال فیلترینگ ره به جایی نخواهد برد. امروزه خیلی از کسب و کارها از طریق رسانه‌ها ایجاد شده‌اند و حذف این فضا نتیجه‌ای جز بیکاری ندارد. بخشی از تبلیغات و مارکتینگ شرکتها که از طریق رسانه‌های مجازی انجام می‌شود ممکن است آسیب ببینند، چرا که اصولا فضای مجازی فرصتی است تا افراد با هزینه کمتر محصولات خود را معرفی کنند.

وی خاطرنشان می‌کند: اگر ما بخواهیم خود را با کسب و کار جهانی وفق دهیم و با اتفاقات دنیا هماهنگ باشیم، چاره‌ای نداریم که به این مسائل توجه کنیم. ما با روند جهانی شدن نمی‌توانیم مقاومت کنیم. حتی در زمینة آموزش و پرورش رسانه‌ها خیلی می‌توانند موثر باشند. کسب و کار سنتی به تنهایی پاسخگو نیست و با شیوة سنتی نمی‌توان زندگی کرد.   

نمودار استفاده از تلگرام در بین کانالهای فارسی زبان

کانال تلگرام اخبار مشهد نیز که یکی از پربازدیدترین کانالهای تلگرامی است، با انتشار نموداری فیلتر شدن تلگرام را به‌نوعی بی‌تاثیر دانسته و در توضیح آن نوشته: علی‌رغم فیلتر شدن تلگرام، تعداد کانال‌ها با همان نرخ قبلی رشد داشته، تعداد پیام‌ها و مجموع بازدید‌ها ابتدا کاهشی حدود ۴۰ درصدی داشته اما رفته رفته روند افزایشی به‌خود گرفته‌اند.

 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۵ دی ۱۳۹۶, ۱۱:۴۶


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها