رئیس سازمان بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی:

صادرات بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی ۴۰ میلیون دلار ارزآوری دارد

۱۶ دی ۱۳۹۳ کد خبر : 196
رئیس سازمان بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی از ارز آوری ۴۰ میلیون و ۶۶۵ هزار دلاری صادرات بازارچه‌های مرزی استان در ۹ ماه امسال خبر داد.

 به گزارش تسنیم، محمد رضا فخر، گفت: این میزان ارزآوری صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته که 9 میلیون و 236 هزار دلار بوده است رشد بسیار چشم‌گیری داشته است. وی وزن این میزان صادرات را 198 هزار و 348 تن عنوان کرد و گفت: در مدت مشابه سال گذشته 50 هزار و 444 تن کالا از بازارچه‌های استان صادر شده است.
رئیس سازمان بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی گفت: میزان وزنی صادرات کالا نسبت به سال گذشته 293 درصد افزایش یافته است.
فخر از وجود چهار بازارچه مرزی در استان خبر داد و افزود: بازارچه یزدان در زیرکوه، بازارچه میل 73 یا گلورده در درمیان، بازارچه میل 78 در سربیشه و بازارچه دوکوهانه در نهبندان از جمله بازارچه‎‌های فعال خراسان جنوبی است. وی با بیان اینکه بازارچه‌های مرزی مغفول مانده‌اند، بیان کرد: بازارچه‌ها ظرفیت‌های زیادی در ایجاد اشتغال، تامین معیشت مرزنشینان، جلوگیری از مهاجرت و تخلیه نوار مرزی و همچنین کمک به صادرات غیر نفتی دارند که باید از انزوای جغرافیایی خارج شوند.
رئیس سازمان بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی گفت: کشور ایران 930 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد که 460 کیلومتر آن در محدوده جغرافیایی خراسان جنوبی واقع شده است.
فخر با بیان اینکه  این کشور 5 هزار و 800 کیلومتر مرز مشترک با کشورهای مختلف دنیا دارد، تصریح کرد: جمعیت این کشور بر اساس آخرین آمار 30 میلیون و 230 هزار نفر است که 20 درصد آنها شهرنشین و 80 درصد روستائیان هستند. وی افغانستان را جزو 10 کشور فقیر دنیا دانست و گفت: خراسان جنوبی با دو ولایت فراه و هرات افغانستان هم مرز است.
رئیس سازمان بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی با بیان اینکه این کشور در بحث معادن از جمله نمک، مس، آهن، کروم و ذغال‌سنگ ظرفیت زیادی دارد، افزود: در بحث صنایع دستی نیز قالی بافی اهمیت زیادی دارد.
فخر افزود: بازارچه‌های مرزی در سال 71 تشکیل و در سال 72  به صورت رسمی به منظور ایجاد و توسعه امنیت پایدار در مناطق مرزی، توسعه سرمایه گذاری عمران و منطقه‌ای و افزایش روحیه قانون مداری افتتاح شدند. وی با بیان اینکه درآمد صادرات بازارچه یزدان با وجود تعطیلی 31 درصد در 9 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است، گفت: بازارچه میل 73 نیز از افزایش 10 برابری، میل 78 از افزایش دو برابری و بازارچه دو کوهانه از افزایش 11 برابری ارزش صادرات برخوردار بوده‌اند.
رئیس سازمان بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی بیان کرد: عمده اقلام صادراتی که از این بازارچه‌ها صادر می‌شود شامل مواد غذایی، مصالح ساختمانی و مواد شیمیایی است. وی کیک، کلوچه، آبمیوه، انواع نوشابه، ماکارونی، رب گوجه فرنگی، ترشی جات و آرد را از جمله مواد غذایی، آهن آلات، لوله، پروفیل، تیرآهن، میلگرد، کاشی و سرامیک و گچ و سیمان را از جمله مصالح ساختمانی  و انواع شوینده‌‌ها، پودر، شامپو، صابون و کود شیمیایی را از جمله مواد شیمیایی صادر شده اعلام کرد.
فخر افزود: در بخش تجهیزات و ادوات نیز محصولات کشاورزی، مصنوعات فلزی، فرغون، پتو، موکت و فرش ماشینی صادر می‌شود.
رئیس سازمان بازارچه‌های مرزی خراسان جنوبی مقصد صادرات این کالاها را تنها کشور افغانستان دانست.

« منبع خبری : تسنیم » آخرین ویرایش : ۱۶ دی ۱۳۹۳, ۱۳:۰۸


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها