اظهارات معاون اول رئیس جمهور درباره بستر توسعه در خراسان رضوی:

فرصتهای بی‌شمار توسعه

۱۱ دی ۱۳۹۶ کد خبر : 1951
دنیای اقتصاد- روزهای پایانی هفته گذشته با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی و تولیدی در خراسان رضوی افتتاح شد. جهانگیری و شریعتمداری پس از افتتاح چند طرح در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان در مشهد حاضر شدند

معاون اول رئیس جمهور در این نشست در خصوص وضعیت خراسان رضوی گفت: این استان از نظر تاریخی، فرهنگی و تمدنی نه تنها برای ایران، بلکه برای جهان اسلام نقطه ای افتخارآمیز است. فرصتهای زیادی در استان وجود دارد که مدیران باید از این ظرفیتها برای توسعه استفاده کنند.

اسحاق جهانگیری با بیان اینکه خشکسالی از مهمترین چالشهای این استان است، افزود: برای کاهش این بحران راهی جز انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان، صرفه‌جویی در مصرف و مدیریت منابع آب نداریم.

جهانگیری با اشاره به امضای قرارداد برقی کردن راه آهن مشهد – تهران با طرف چینی، افزود: ال.سی آن باز شده است و پروژه راه آهن مشهد- زاهدان نیز که جزو برنامه‌های منطقه‌ای بسیار مهم است فردا کلنگ‌زنی می‌شود. وی تاکید کرد: مناطق آزاد نباید تنها پایگاه واردات کشور باشند بلکه باید پایگاه صادرات باشند.

معاون رئیس جمهوری در خصوص فعالیت جناح‌ها و گروه‌های مختلف در دولت نیز اظهار کرد: طبیعی است اکثریتی که به دولت روحانی رای داده‌اند باید حضور پررنگ‌تری در دولت و مدیریت کشور داشته باشند. البته از توانمندی همه اقشار و جریانهای سیاسی در اداره کشور بهره گرفته می‌شود.

رشد 6 درصدی بیانگر وضعیت مطلوب اقتصادی است

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تلاش خیلی‌ها برای تعریف چهره‌ای ضعیف و ناکارآمد از جمهوری اسلامی گفت: خط اصلی دشمنان این است که جمهوری اسلامی در آستانه 40 سالگی نتوانسته مشکلات کشور را حل کند. طبیعت دشمن و کسانی که با ما سر ستیز دارند، همین است. آنچه که گاهی ما را غصه‌دار می کند، این است که برخی از این حرفها بر زبان دوستان جاری می‌شود. یکی از این دسته کسانی هستند که می‌گویند چون کسانی که سر کار هستند، از ما نیستند و این حرف‌ها مردم را به آن ها بدبین می‌کند، این سخنان را می‌گویند. برخی هم از سر ندانستن حرفهایی می‌زنند.

معاون اول رئیس جمهور درباره شرایط اقتصادی کشور اظهار کرد: مردم ما از خیلی مسائل رنج می‌برند. کل بیکاران ما 3 میلیون و 100 هزار نفر است. مردم ما از وضع رفاه خود راضی نیستند و این زیبنده مردم نیست و ما باید وضعیت را بهبود بدهیم. ما می‌توانیم این کار را بکنیم چون خداوند منابع زیادی در این کشور قرار داده است. اگر از این فرصتها استفاده شود، می‌توان درآمد مردم را بالا برد. یک عده وظیفه خود را در این نبینند که چوب لای چرخ مدیران بگذارند. عده‌ای نباید به‌گونه‌ای رفتار کنند که به نام رصد کردن جرات و جسارت را از مدیران بگیرند. جفاست به مدیریت کشور که این کار را بکنیم. وظیفه مشترک ما حل مشکلات مردم است.

وی ادامه داد: اگر صد کارخانه خوب کار می‌کند و 20 کارخانه مشکل دارد، نمی‌توان گفت آن 100 مورد ربطی به سیاست‌های اقتصادی ندارد و این 20 مورد تحت تاثیر سیاست ماست. سیاست خارجی، فرهنگی و سیاست مالی و پولی کشور بر اقتصاد تاثیر دارد ولی ساختارهای درون بنگاه‌ها نقش زیادی در توسعه اقتصادی دارد. باید دید شاخص‌های اصلی از اقتصاد چه نشان می‌دهد. سال گذشته رشد اقتصادی کشور بالای 9 و طبق گزارش بانک مرکزی بالای 12 درصد بود. گفته می‌شد که این عمدتا به دلیل نفت بوده است.

رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی کشور تصریح کرد: ولی با این حال همه بخشهای اقتصادی کشور در 3 ماهه انتهایی سال مثبت بوده است. طبق گزارش مرکز آمار رشد 6 ماهه سال 96، 5.6 است که این رقم بدون نفت 6 درصد است. امسال نفت رشد کمتری داشته است. کشورهای عضو اوپک پیش‌بینی می‌کنند 3.5 درصد رشد داشته باشند. اگر همین فرایند برای ما تا آخر سال ادامه یابد، معلوم می‌شود جزو کشورهای خوب از نظر رشد اقتصادی در دنیا هستیم.

کاهش تورم از 10 درصد به 4 درصد

جهانگیری ادامه داد: حال که بورس رشد داشته، کسی نمی‌گوید دولت و ملت مبارکتان باشد. در حوزه تورم نیز همین است. برخی گرانیها روی برخی کالاها وجود دارد و ما این را قبول داریم ولی تورم روی حرکت قیمتها تاثیر دارد. تورم از 4 درصد به زیر 10 درصد رسید و دو سال است که این نرخ در کشور تک رقمی است. این کار بزرگی است و به این سادگی نیست. ممکن است در این شرایط برخی کالاها افزایش قیمت داشته باشد. تلاش دولت این خواهد بود که این دستاوردها با تمام وجود حفاظت شود.

وی خاطرنشان کرد: توان اشتغال‌زایی در این اقتصاد مشخص است. بهترین دوره اشتغال‌زایی دوره دوم اصلاحات بوده که میزان آن 600 هزار نفر در سال بوده است. امسال در 6 ماهه اول 700 هزار شغل نسبت به سال قبل داشته‌ایم. آیا وضع این اقتصاد خوب نیست؟ این به معنای این نیست که همه نمرات ما خوب باشد. برخی کالاها گران شد. سال گذشته یک بیماری پرندگان وارد ایران شد که 12 تا 13 هزار مرغ را معدوم کردیم. بخشی از اینها مرغ تخم‌گذار بود. حتما در مقطع کوتاهی قیمت تخم مرغ نیز تنظیم می‌شود.

وی گفت: واقعا یک جاهایی اشکالاتی که گفته می‌شود، وجود ندارد. مجموعا ریل اقتصاد خوب است و دستاوردها قابل ارائه است. ما باید در بخش عرضه ارز ببینیم قدرت تامین بانک مرکزی چیست و در بخش تامین ارز باید ببینیم وضعیت واردات چگونه است. ما در عرضه ارز مشکل جدی نداریم. این کشور ذخایر خوبی دارد. اینکه ما به برخی ذخایر دسترسی نداریم بحث دیگری است. این کشور حدود 100 میلیارد دلار ذخایر دارد. سالانه 50 میلیارد دلار صادرات نفتی و 50 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی دارد. ما از صادرکنندگان می‌خواهیم ارز را در بخش رسمی اقتصاد بکار گیرند. اگر این اتفاق بیافتد ما هر سال مازاد ارزی خواهیم داشت.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: اینکه ارز در طول سال تا 7 درصد تغییر می‌کند، طبیعی است و اگر قیمت آن جهشی حرکت نکند، مساله وحشت‌انگیزی نیست.

وی به برخی از برنامه‌های اقتصادی دولت در آینده اشاره و اظهار کرد: امسال چند تصمیم گرفته‌ایم که یکی از آنها این است که 50 هزار میلیارد تومان منابع بانکی در اشتغال بکار گرفته شود. 20 هزار میلیارد تومان آن برای مشاغل کوچک و 20 هزار میلیارد تومان در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت است و 10 هزار میلیارد تومان هم برای بهسازی و نوسازی است.

رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی کشور بیان کرد: ما به بانکها این حق وتو را داده‌ایم که به برخی طرحها که قادر به اعطای وام نیست تسهیلات نپردازد. مصوبه‌ای داشته‌ایم که 1.5 میلیارد دلار از صندوق توسعه برای اشتغال روستایی برداریم. این در مجموع 12 هزار میلیارد تومان می‌شود.

لزوم استفاده از حضور معاونان زن

وی به مدیران استانی بر استفاده از حضور معاونان زن در سازمانهای مختلف تاکید کرد و گفت: این بانوان تحصیل‌کرده نباید احساس کنند توسط جمهوری اسلامی از حقوق خود محروم می‌شوند.

معاون اول رئیس جمهور درباره برنامه دولت برای فقرزدایی تصریح کرد: ما به طور جدی دنبال این هستیم که کسی سر گرسنه به بالین نگذارد. فعلا به خانواده‌های تحت پوشش یارانه‌ای پرداخت می‌کنیم که این برای خانواده‌های 5 نفره 700 هزار تومان است و دو برابر سال گذشته است. هر ایرانی در هر نقطه‌ای اعلام کند که 5 نفره است و تحت پوشش هم نیستم، به همین میزان به آن نیز پرداخت خواهد شد. سهام عدالت برای 50 میلیون نفر در نظر گرفته شده است؛ ما 3 سال وقت گذاشتیم که ببینیم چه می‌توانیم در خصوص این سهام انجام دهیم. تا این لحظه سود یک میلیون تومانی افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی از محل سود کارخانجات پرداخت شده است.

جهانگیری تصریح کرد: این افراد صاحب 12 میلیون تومان سهم شده‌اند. امسال نیز این سهامداران می‌توانند از خصوصی‌سازی سود سال گذشته خود را دریافت کنند که میزان آن 150 هزار تومان است. وی بیان کرد: مساله استحکام بخشی به ساختمانها مساله دیگر است. سال آینده یکی از کارهای بزرگ ما نهضت بازسازی و نوسازی ساختمانهای شهرها خصوصا تهران و روستاهای کشور خواهد بود. اینکه در این استان ظرف 8 ماه خانه های روستایی زلزله زده بازسازی شده، نشان می‌دهد توان مدیریتی این امر وجود دارد.

رشد 5 درصدی بخش صنعت و 3 درصدی بخش معدن

در ادامه وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: رشد پنج درصدی در بخش صنعت و رشد سه درصدی در بخش معدن از جمله موفقیتهای کشور است.

محمد شریعتمداری اظهار کرد: امسال 100 هزار میلیارد ریال اعتبار برای توسعه و نوسازی صنعتی کشور در اختیار نظام بانکی قرار گرفته است. وی افزود: کشور به شدت نیازمند نوسازی صنعتی است که تحقق این امر در گرو تخصیص منابع بانکی با نرخ ترجیحی است، در غیر این صورت موثر واقع نمی‌شود.

وی با بیان اینکه در خراسان رضوی بیش از 115 میلیارد ریال از محل منابع استانی برای پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به منظور نوسازی و بازسازی صنعتی تخصیص یافته است، افزود: با این روند پیش‌بینی می‌شود استان خراسان رضوی موفق به نوسازی صنعتی شود.

شریعتمداری با اشاره به وجود 6 هزار واحد صنعتی نیمه تمام با بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی در کشور که قرار است امسال تکمیل و بهره‌برداری شود، افزود: تاکنون چهار هزار و پنج طرح از این تعداد با سرمایه‌گذاری 220 هزار میلیارد ریالی به بهره‌برداری رسیده است. وی افزود: از این تعداد پروژه بهره‌برداری شده، 166 واحد در خراسان رضوی قرار داشته که این از افتخارات این استان است.

وی با بیان اینکه سهم خراسان رضوی 4.8 درصد از منابع بوده اما با توجه به جذب بالای این خطه، تاکنون بالای هفت درصد از مجموع منابع کشور جذب این استان شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: در زمینه جذب منابع در نظر گرفته شده برای طرح رونق تولید تاکنون 41 هزار و 740 واحد ثبت نام کرده‌اند که 12 هزار و 315 واحد از این تعداد موفق به دریافت تسهیلات از نظام بانکی شده‌اند.

وی افزود: منابع دریافت شده توسط این واحدها 86 میلیارد ریال است که سهم خراسان رضوی از آن پنج درصد است.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۱۱ دی ۱۳۹۶, ۱۳:۲۰


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها