ضرورت توجه به عکس تاریخی

۴ دی ۱۳۹۶ کد خبر : 1945
دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- چند سالی است که 25 آذرماه در تقویم ایران به عنوان روز عکس تاریخی ثبت شده و در این سالها رویدادی درخور این روز در مشهد شکل نگرفته است.

.  امسال کانون هم اندیشی معماری مشهد به منظور پاسداشت و تاکید بر اهمیت این روز نشستی با حضور نسرین ترابی پژوهشگر عکاسی و پاسکواله دوریا از روزنامه‌نگاران فعال در این حوزه برگزار کرد.

مسئول کانون هم اندیشی معماری مشهد در این نشست در توضیح ارتباط بین معماری و عکس تاریخی گفت: در روزهایی که دگرگونی‌های پرشتاب فضاهای معماری و شهری را بسیار متفاوت از گذشته کرده است، عکس‌ها شواهد بی‌بدیلی برای مطالعه و بررسی تاریخ معماری و شهرسازی معاصرند. عکس‌های متنوعی در بایگانی‌های رسمی یا شخصی با وضعیت‌های گوناگونی نگهداری می‌شود. در میان این عکس‌ها ممکن است نمودهای دروری از فضاهای شهری، مانندی خیابانی که تغییر کرده است یا کوچه و ساختمانی که دیگر نیست، وجود داشته باشد. روز عکس تاریخی می‌تواند فرصت مناسبی برای یافتن بصیرتی نسبت به پیشینة شهر و کشف داستان زندگی و فرهنگی که شهر و معماری در بستر آن شکل گرفته است باشد

سعید مهرپویا خاطرنشان کرد:  از ۱۷۵ سال پیش که نخستین عکس به شیوه‌ی داگرئوتیپ در ایران گرفته شد، تاریخ عکاسی ایران روزهای درازی را گذرانده است.

وی ادامه داد: شهرها و فضاهای شهری همواره در عکس‌ها حاضر بوده‌اند و اگاهانه یا ناآگاهانه، چه موضوع و چه پس‌زمینه بستر روایت تصویرند. این عکس‌ها یا درست‌تر اسناد دیداری گنجینه‌های پنهانی هستند که حکم حافظه‌ تاریخی روزگار معاصر ما را دارند و منبع ارزشمند دانش و امکان پیوند با گذشته‌اند. مشهد نیز همواره بخش مهمی از موضوع عکاسی بوده است و قدیمی‌ترین عکس‌های زیارتی مربوط به این شهر است.

مهرپویا تصریح کرد: قدیمی‌ترین عکس زیارتی جهان، عکسی است که ۱۵۹ سال پیش آنتونیو جانوتزی گرفته است. جانوتزی، عکاس اهل ماترای ایتالیا، در خدمت آموزش قشون نظامی عصر ناصری بوده است و در سفری به مشهد چندین عکس از دورنمای حرم مطهر، مسجد گوهرشاد، بنای هارونیه، آرامگاه نادرشاه و... گرفته است.

 این پژوهشگر معماری با بیان اینکه ماترا شهری در جنوب ایتالیاست که در سال ۲۰۱۹ پایتخت فرهنگی اروپا خواهد بود، گفت: پاسکواله دوریا، فعال فرهنگی و روزنامه‌نگار اهل ماترا، در پی نشانی از مکان‌هایی که همشهری‌اش نزدیک به ۱۶۰ سال پیش دیده است، به ایران و مشهد آمده است. هم‌زمانی این حضور با روز عکس تاریخی، فرصتی است تا به بازخوانی تجربه‌ی ماترا به حفظ  و مرمت فضاهای تاریخی، آماده‌سازی شهر برای رویداد پایتخت فرهنگی و موضوع‌های مشابه آن پرداخته شود.

 

    باید برای حفظ گنجینه‌های ارزشمند تاریخی با یکدیگر همکاری کنیم

 

این پژوهشگر و روزنامه‌نگار ایتالیایی در این نشست با بیان این مهم که ما باید برای موفقیت بیشتر در مسیر حفظ گنجینه‌های ارزشمند تاریخی با یکدیگر همکاری کنیم گفت: شما روزنامه نگاران با انتشار این مطالب می‌توانید در این زمینه موثر باشید.

پاسکوآله دوریا ادامه داد: من از دیدن بناهای ایرانی از نزدیک که قبلا عکس‌های آن را دیده بودم شگفت زده شدم و در این بازدیدها احساس کردم که همه می‌توانیم در عین حفظ مذهب از فرهنگ و هنر نیز لذت ببریم.

وی با بیان اینکه عکسهای کوچک تاثیرات بسیار بزرگی در دنیا ایجاد می‌کنند تصریح کرد: اولین راه برای شناخت شهر ما در دنیا عکس است و من اعتقاد دارم بهترین راه برای معرفی بهتر شهر مشهد و جذت توریست ابتدا ایجاد حس تعلق در میان مردم است و اینکه آنان حس کنند منافع شهرشان به خود آنان خواهد رسید.

 

اکثر شهرهای ایران در توجه به عکس تاریخی غفلت کرده‌اند

 

یک پژوهشگر عکس تاریخی نیز در این نشست با بیان اینکه اکثر شهرهای ایران از جمله شیراز در توجه به عکس تاریخی غفلت کرده‌اند گفت: مشهد سالیان زیادی است که در زمینه عکس تاریخی فعالیت دارد و همواره تلاش‌های زیادی در این خصوص انجام داده است.

نسرین ترابی ضمن ذکر این مهم که  تهران دومین آرشیو بزرگ عکس تاریخی پس از لندن را در اختیار دارد یادآور شد: در تهران بیش از 40 هزار عکس منحصر به فرد از قرن 19 در کاخ گلستان وجود دارد که امیدواریم بتوانیم شرایط استفاده از آن‌ را برای پژوهشگران فراهم کنیم. ترابی تصریح کرد: ما باید بدانیم که حضور گردشگران در این شهر نیازمند این است که خود این شهر تلاش کند تا بتواند خود را برای میزبانی شایسته از این میهمانان آمده کند و این به معنی مشارکت همه مردم در امر میزبانی از گردشگران است.

 

عکس: محسن اسماعیل زاده

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۴ دی ۱۳۹۶, ۰۸:۴۴


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها