در مراسم تقدیر از شرکتهای نمونه حوزه حمل و نقل خراسان رضوی تاکید شد:

لزوم نوسازی ناوگان فرسوده حمل و نقل بین‌المللی

۴ دی ۱۳۹۶ کد خبر : 1944
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- مراسم تقدیر و تجلیل از شرکتهای نمونه و پیشکسوتان حوزه حمل و نقل خراسان رضوی با حضور رئیس اتاق بازرگانی ایران، معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور و ناظر گمرکات هرمزگان و مدیرکل گمرک شهید رجایی در مشهد برگزار شد.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران در این مراسم با اشاره به اثرگذاری بخش حمل و نقل در دنیا و در عین حال کمرنگ بودن نقش آن در اقتصاد کشور گفت: حمل و نقل یکی از حلقه‌های تاثیرگذار زیرساخت اقتصادی هر کشور است و بررسی انقلاب صنعتی در دنیا نشان می‌دهد که این بخش یکی از محورهای تاثیرگذار در توفیق انقلاب صنعتی و یکی از حلقه‌های موثر در رقابت جهانی بوده که متاسفانه توجه به این موضوع در کشور ما پررنگ نیست.

شافعی با اشاره به سرعت کند حمل و نقل ریلی در ایران، اظهار کرد: سرعت حمل و نقل ریلی ما از بندرعباس تا کشورهای آسیای میانه بیش از 20 کیلومتر در ساعت نیست و باید به این توجه کنیم که این سرعت چه بر سر رقابت ما در مساله حمل و نقل می‌آورد؟

وی ادامه داد: از سال 74 تا 94، به مدت 19 سال مصرف بنزین در ایران از نظر ریالی 609 هزار میلیارد تومان بوده است که اگر تنها 10 درصد از این مبلغ صرف زیرساختهای حمل و نقل یا نوسازی ناوگان این بخش می‌شد، اتفاقات بسیار خوبی برای حمل و نقل و انرژی کشور شاهد بودیم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به فرسودگی ناوگان حمل و نقل و نبود زیرساختهای مناسب در حمل و نقل بین‌المللی، این موضوع را موجب از دست دادن مزایای ارتباط شرق و غرب و بهره‌مند نشدن از فرصتهای جاده ابریشم دانست.

وی تصریح کرد: اگر قرار باشد به موقعیت طلایی ترانزیت ایران توجه کنیم باید فکر جدیدی به حال ترانزیت ایران داشته باشیم. شیوه‌های گذشته رو به منسوخ شدن است و با آن شیوه‌های سنتی امکان رقابت در آینده نیست. بخش حمل و نقل ما باید به روشهای نوین مجهز شود تا بتواند پا به پای دنیا حرکت کند و کمیسیون حمل و نقل و ترانزیت اتاق بازرگانی می‌تواند در این زمینه برای تجهیز روشهای نوین تلاش کند.

فعالیت بیش از 300 شرکت حمل و نقل بین‌المللی و داخلی در خراسان رضوی

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی شرکتهای حمل و نقل بین‌المللی خراسان رضوی نیز در این مراسم از فعالیت 132 شرکت حمل و نقل بین‌المللی، 259 شرکت حمل و نقل داخلی، 4 پایانه مرزی و یک پایانه بار در این استان خبر داد و این موضوع را نشان‌دهنده نقش محوری خراسان رضوی در حمل و نقل کشور دانست.

احمد زمانیان یزدی با اشاره به تشکیل کارگروهی برای تعیین شرکتهای برتر و تقدیر از آنها در این برنامه، گفت: از بین 210 شرکت، 10 شرکت نمونه، 6 پیشکسوت و 4 شرکت جوان حوزه حمل و نقل استان انتخاب شدند.

در این مراسم از نخستین نشریه تحلیلی، تخصصی حوزه و حمل و نقل با عنوان «ترابرد» رونمایی شد.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۴ دی ۱۳۹۶, ۰۸:۳۹


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها