رئیس میراث فرهنگی اسفراین:

رونق صنایع‌دستی اسفراین نیاز به کاربری جدید دارد

۱۶ دی ۱۳۹۳ کد خبر : 194
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان اسفراین گفت: رونق اقتصادی صنایع‌دستی اسفراین نیاز به تعریف کاربری جدید برای استفاده از آن دارد.

به گزارش تسنیم، محمد محمدی گفت: متأسفانه هنوز کاربری جدید برای تولیدات صنایع‌دستی در دهکده نساجی کشور تعریف‌نشده است. وی با بیان اینکه پارچه‌های تولیدی روستای روئین اسفراین هنوز نتوانسته در داخل استان بازار خوبی داشته باشد، افزود: این در حالی است که پارچه‌های تولیدی روستای روئین در سایر استان‌ها به‌خوبی خریدار دارد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان اسفراین تصریح کرد: فعالیت پارچه‌بافان نتوانسته است برای تولیدکنندگان صرفه اقتصادی و مورد انتظار را فراهم کند.
محمدی تصریح کرد: پارچه تولیدی هنرمندان روستای روئین در خارج استان در کارهایی همچون روکش مبلمان و یا حاشیه مانتو استفاده می‌شود و متقاضیان زیادی دارد اما استفاده از آن در خراسان شمالی جا نیفتاده است.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان اسفراین گفت: 200 میلیون ریال اعتبار مصوب سفر رهبری به استان در حوزه میراث فرهنگی روستای روئین ابلاغ شد.
محمدی افزود: تأمین این اعتبار ماه پیش در سفر آقای طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به استان موردتوافق قرار گرفت و هفته پیش ابلاغ شد. وی افزود: در سفر رهبر معظم انقلاب تأمین دو میلیارد ریال اعتبار در حوزه میراث فرهنگی روستای روئین مصوب شد اما تاکنون این اعتبار تخصیص نیافته است.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان اسفراین اظهار کرد: تاکنون هیچ‌کدام از تعهدات سازمان میراث فرهنگی در تأمین اعتبارات مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب عملی نشده است.
محمدی درباره اقدامات انجام‌شده در روستای گردشگری روئین گفت: در سال‌های 91 و 92، برای تأمین زیرساخت‌های روستای هدف گردشگری روئین در این شهرستان سه میلیارد ریال هزینه شده است. وی توضیح داد: این اعتبار برای ساخت پل ونیز اجرای پروژه راه‌سازی این روستا هزینه شد.
محمدی افزود: سال‌های گذشته نیز 500 میلیون ریال برای کمپینگ گردشگری سرچشمه روئین اعتبار گذاشته شد و با ساخت 10 سکو و 12 آلاچیق بخش از امکانات گردشگری در این روستا فراهم شد. وی گفت: البته سرویس‌های بهداشتی در مجموعه سرچشمه روستای روئین به علت کمبود اعتبارات هنوز به بهره‌برداری نرسیده اما 500 میلیون ریال از اعتبارات سال 93، به این پروژه اختصاص‌یافته است و با تکمیل هشت چشمه سرویس بهداشتی مزبور حل می‌شود.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان اسفراین افزود: زمینی به مساحت 300 مترمربع نیز برای پارکینگ در این روستا اختصاص‌یافته است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان اسفراین گفت: از زمانی که روستای روئین در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، هیچ اعتباری در حوزه میراث فرهنگی و یا گردشگری این روستا به دست نرسیده است.
محمدی افزود: البته پیش از آن، بهسازی معابر و نیز جداره سازی و نماسازی برخی از بناهای مسکونی با همکاری بنیاد مسکن انجام‌شده بود و اعتباراتی برای خرید مصالح سنتی بنای گلزار شهدا و نیز امامزاده تأمین شد اما از زمانی که این روستا به ثبت ملی رسیده، اعتباری به دست نرسیده است. وی نصب تابلوی روستای روئین در ورودی این روستا را از دیگر اقدامات انجام‌شده در معرفی این منطقه عنوان کرد و افزود: برای این تابلو 120 میلیون ریال هزینه شده است.
محمدی به تصویب طرح جامع سرمایه‌گذاری در منطقه نمونه گردشگری رویین اسفراین نیز اشاره کرد و گفت: یک سرمایه‌گذار بخش خصوصی از اهالی روئین، برای سرمایه‌گذاری در این روستا اعلام آمادگی کرده و طرح ارائه‌شده نیز در کارگروه گردشگری پذیرفته‌ شده است.
محمدی افزود: طرح این سرمایه‌گذار شامل تأمین تمام زیرساخت‌های گردشگری اعم از اجرای واحدهای اقامتی تفریحی و توریستی است. وی گفت: جانمایی برای اجرای این طرح سرمایه‌گذاری در حریم روستا انجام‌شده و حدود پنج هکتار زمین نیز از عرصه‌های طبیعی به سرمایه‌گذار واگذارشده است.
محمدی گفت: با اجرای این طرح، زیرساخت‌ها برای جذب گردشگر به این روستا ارتقا می‌یابد.

« منبع خبری : تسنیم » آخرین ویرایش : ۱۶ دی ۱۳۹۳, ۱۲:۵۹


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها