رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی خبر داد:

اعطای 24 میلیارد تومان یارانه سود تسهیلات به واحدهای صنعتی استان

۲۰ آذر ۱۳۹۶ کد خبر : 1936
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی از اعطای 24 میلیارد تومان یارانه سود تسهیلات توسط استانداری به بخش تولید در خراسان رضوی خبر داد و گفت: این مبلغ در اختیار سازمان صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته و براساس آن برای سرمایه در گردش واحدهای تولیدی 3 درصد و برای سرمایه ثابت 5 درصد از سود تسهیلات کاسته می‌شود.

 

سید حسن حسینی در نشست خبری با خبرنگاران گفت: یکی از عوامل بازدارنده تولید، صادرات و کسب و کار، بروکراسی و دیوان سالاری موجود در کشور و عوارضی است که تولیدکننده و صاحب کسب و کار باید بپردازد و این نرخ آنقدر بالاست که گاهی انجام فعالیت در حوزه صنعت و صنوف، توجیه اقتصادی خود را از دست می‌دهد.

وی تصریح کرد: علیرغم وجود مشکلات بسیار، در 7 ماهه امسال در خراسان رضوی 13 درصد رشد ریالی صادرات داشتیم و این درحالیست که رشد صادرات در کل کشور منفی 3 بوده است.

حسینی با اشاره به اعزام 24 تریلر حامل 220 تن کمکهای واحدهای صنعتی استان به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه، اظهار کرد: تاکنون 55 کانکس از سوی خانه صنعت خراسان رضوی از وجوه نقدی واریزی برخی از انجمنهای خانه به این مناطق اهدا شده است.

وی همچنین از همکاری مطلوب خانه صنعت با دانشگاههای استان به ویژه دانشگاه فردوسی مشهد در راستای افزایش ارتباط صنعت و دانشگاه خبر داد و گفت: خانه صنعت با کمک دانشگاه فردوسی دانشجویانی که دارای رزومه تحصیلاتی مطلوب و یا دارای پایان نامه‌ای که امکان تجاری‌سازی داشته باشد، هستند را شناسایی کرده و دعوت به همکاری می‌کند.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی از تشکیل بانک تخصصی فارغ‌التحصیلان متقاضی کار در استان خبر داد و افزود: با ایجاد این بانک اطلاعاتی، در نیمه نخست  امسال 320 نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را برای اشتغال به واحدهای صنعتی استان معرفی کردیم.

وی با اشاره به وجود 360 شرکت دانش‌بنیان ثبت شده در استان اظهار کرد: با توجه به ظرفیت محدود پارک علم و فناوری برای مستندسازی دانسته‌های علمی این شرکتها، توافق کردیم ظرفیتهای خالی بخشهای مختلف صنعت را در اختیار پارک علم و فناوری و شرکتهای دانش‌بنیان قرار دهیم و در حقیقت با این کار به دنبال ایجاد تولید بدون کارخانه در استان هستیم.

حسینی موضوع پرداخت یارانه را یکی از موضوعات حساس اقتصاد ایران دانست و گفت: اگر پرداخت یاارنه به همین شیوه ادامه داشته باشد 100 درصد داستانی پوپولیستی و ضد توسعه خواهد بود. اگر حجم کلانی از بودجه کشور با این بی‌برنامگی در قالب یارانه به مردم پرداخت شود، در آینده نه پولی برای پرداخت به مردم خواهد بود و نه منابعی برای تامین منافع کشور.

راه‌اندازی اولین مرکز تجاری کالاهای ایرانی در عمان

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز با بیان اینکه تنها راه نجات کشور تمرکز بر مقوله صادرات است، گفت: ما امروز بازارهای سنتی و مقاصد زعفران، کشورهای سی.آی.اس و آسیای میانه را به عنوان بازارهای هدف صادراتی خود داریم اما برای تداوم روند صادرات باید به فکر بازارهای جدید باشیم.

فیروز ابراهیمی افزود: در این زمینه هدف‌گذاری خانه صنعت استان بر 4 کشور قطر، عمان، روسیه و عراق به عنوان بازارهای هدف است و در همین راستا نخستین و بزرگترین مرکز تجاری برای فروش کالاهای ایرانی در کشور عمان و شهر مسقط راه‌اندازی خواهد شد. تمرکز ما بر روی صنعت غذا، صنعت ساختمان و صنایع وابسته که از مزیتهای استان به شمار می‌رود است و با توجه به اینکه عمان کشوری رو به توسعه و در حال ساخت و ساز است، صنایع ساختمانی در آن کشور، کاربرد بالایی دارد.

وی با اشاره به اهمیت حمایت دولت از بخش صادرات، اظهار کرد: امیدواریم حمایت دولت تداوم داشته باشد و قانون 150 ساله تجارت کشور به‌روز رسانی شود. قانون امروز بسیار قدیمی است و امیدواریم مجلس شورای اسلامی در این ایام که فرصت هست، متناسب با نیازهای کشور به تصحیح و به‌روز رسانی این قانون اقدام کند.

حضور 60 شرکت ایرانی در مرکز تجاری عمان

نایب رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز گفت: امروز قدرت خرید مردم معادل سال 84 و قدرت تولید به دو برابر رسیده است. کاهش قدرت خرید و افزایش تولید باعث شده واحدهای تولیدی بازار کافی برای عرضه کالا نداشته باشند و این مساله رکود سنگین بازار را به دنبال داشته است. بنابراین اولین راه حل برای این موضوع، توجه به صادرات است زیرا این اضافه تولید باعث تعطیلی سالانه 20 درصد واحدها شده است.

محمد استادی با اشاره به افغانستان، عراق و آسیای میانه به عنوان بازارهای اصلی صادرات خراسان رضوی، گفت: افغانستان که بزرگترین مقصد کالاهای صادراتی استان ماست، در سالهای اخیر با رشد سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت همراه بوده و میزان تقاضای این کشور برای کالاهای استان ما هم کاهش یافته است.

وی ادامه داد: کشورهای آسیای میانه هم به دلیل اینکه تحت تاثیر روسیه هستند، دچار کاهش قدرت خرید شده‌اند و به مجرد اینکه کشور عراق هم ثبات لازم را پیدا کند، بخشی مهمی از بازارهای خود را از دست خواهیم داد. بنابراین باید به دنبال بازارهای جدید باشیم که دارای قدرت خرید خوبی باشند.

استادی گفت: تلقی ما این است که عمان بارانداز خوبی برای کالاهای ما در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس و شرق افریقا و کشوری باثبات است، بنابراین بهترین نقطه برای حضور کالای ایرانی است.

وی تصریح کرد: برای شروع کار در مرکز تجاری این کشور، فضای تجاری به وسعت 5000 متر مربع را در حاشیه شهر مسقط برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان پیش‌بینی کردیم که در این فضا می‌توانند کالاها و خدمات خود را عرضه و از امکانات سکونت در آن منطقه هم استفاده کنند. در گام اول 60 شرکت از استان خراسان رضوی در محل مستقر می‌شوند تا بتوانند به بازاریابی پرداخته و کالای خود را به فروش برسانند.

نائب رئیس خانه صنعت خراسان رضوی با اشاره به نرخ ارز و ریال به عنوان یکی از مباحثی که صادرات استان را به مخاطره انداخته، تصریح کرد: امروز نرخ برابری دلار نرخ متناسب و واقعی نیست. کشور ما امسال 22 درصد افزایش واردات از چین را داشته و این یکی از نشانه‌های عدم تعادل در نرخ ارز است. در واقع، این 22 درصد اضافه سهمی است که از تولیدکننده داخلی گرفته شده و به علت صرفه اقتصادی کالا از کشور چین وارد شده است.

وی تاکید کرد: اگر نرخ ارز واقعی شود، صادرات به شکل واقعی انجام می‌شود و کالاهای معمولی ما با نرخهای مطلوب در بازارهای خارجی مشتری خواهند داشت.

 

 

« تهیه کننده : زهرا صفدری » « منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۲۰ آذر ۱۳۹۶, ۱۲:۲۰


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها