مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی:

۱۱۰ میلیارد ریال تسهیلات به مشاغل خانگی خراسان رضوی اختصاص یافت‌

۱۶ دی ۱۳۹۳ کد خبر : 193
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: ۱۱۰ میلیارد ریال تسهیلات به مشاغل خانگی خراسان رضوی اختصاص یافته است.

به گزارش تسنیم، محمود احمدی، گفت: اداره کل کار و رفاه اجتماعی از ادغام سه وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سال 86 و با هدف حفظ و صیانت از نیروی کار و کنترل بازار کار شکل گرفت. وی با بیان اینکه این اداره کل در بخش تعاونی‌ها نیز ساماندهی و ثبت امور تعاونی‌ها را بر عهده دارد، افزود:  همچنین در بحث امور اجتماعی، بیمه سلامت و مشکلات و مسائل جامعه هدف توجه دارد و تقریبا اکثر جمعیت کشور با این نهاد به نوعی در ارتباط  هستند.
احمدی با اشاره به این مطلب که صیانت از نیروی کار و کنترل حوادث ناشی از کار از وظایف این اداره کل است، خاطر نشان کرد: با پیگیری دستورالعمل‌های شورای عالی کشور و قوانین ابلاغ شده در حوزه حوادث ناشی از کار را کنترل می‌کنیم که در همین راستا اموزش کارفرمایان در بحث ایمن سازی با توجه به پیشرفت و تکنولوژی در دستور کار قرار دارد.


بیشترین حوادث ناشی از کار در بخش ساختمانی رخ می‌دهد
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با اشاره به این مطلب که بیشترین حوادث ناشی از کار در  استان در بخش ساختمانی رخ می‌دهد، خاطرنشان کرد: برای کاهش این حوادث طرحی در جهت ارتقای ایمنی کارگاه‌های ساختمانی با حضور ادارات مرتبط آغاز شده است. وی با تاکید بر اینکه در بخش ساختمان ایمنی کار حمایتی می‌کنیم، گفت: در این رابطه دوره‌های آموزشی مشترک ایمنی کار را با نظام مهندسی خراسان رضوی در دستور کار داریم.
احمدی با بیان اینکه خوشبختانه میزان حوادث ناشی از کار در سال جاری نسبت به سال گذشته 2درصد کاهش داشته است،  تصریح کرد: تشکیل کمیته حفاظت ایمنی تاثیر زیادی در کاهش حوادث ناشی از کار در بحث ساختمانی داشته است که در همین رابطه طرحی در جهت ارتقای ایمنی کارگاه های ساختمانی در 124 پروژه ساختمانی اجرایی شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در رابطه با مشکلات اشتغال و مسائل پیرامون این معضل تصریح کرد: مشکل اشتغال مسئله‌ای فرا بخشی است که باید تمام دستگاه‌ها نسبت به برطرف کردن این معضل سهیم شوند.
نرخ بیکاری در خراسان رضوی‌ کمتر از متوسط کشور است
احمدی با بیان اینکه نرخ بیکاری در خراسان رضوی‌ کمتر از متوسط کشور است، تصریح کرد: برای اینکه نرخ بیکاری در خراسان رضوی پایین بماند باید زمینه حضور فعالان اقتصادی و سرمایه گذاری‌ برای بهبود فضای کسب و کار تسهیل شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی افزود: رونق اشتغال در بخش گردشگری در شهرستان‌های مشهد، نیشابور، کاشمر همچنین بخش گردشگری طبیعت کلات، درگز و قوچان در پایین نگه داشتن نرخ بیکاری در خراسان رضوی تاثیر گذار است در این خصوص این اداره کل نقش محوری دارد و دبیرخانه کارگروه اشتغال فعال دراین اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی مستقر شده است.
اختصاص110 میلیارد ریال تسهیلات به مشاغل خانگی 
احمدی به تسهیلات در نظر گرفته شده برای مشاغل خانگی اشاره کرد و افزود: از جمله تسهیلات مشاغل خانگی اعطای وام به واجدین شرایط از سوی بانک‌ها است که به همین منظور اعتباری بالغ بر 110 میلیارد ریال برای اعطای تسهیلات به مشاغل خانگی  برای سال جاری در نظر گرفته  شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی اظهار کرد: نرخ تسهیلات مشاغل خانگی بین 22 تا 26 درصد که متاسفانه این نرخ تسهیلات سبب شده تا متقاضیان استقبال خوبی از این تسهیلات نداشته باشند.
احمدی با بیان اینکه برای اعطای تسهیلات اشتغال‌زا به واجدین شرایط این اداره کل باید افراد مستعد دریافت تسهیلات را تا پایان شهریور به بانک‌ها معرفی کند، گفت: درهمین رابطه 25 درصد سهمیه را بانک‌ها پذیرش کرده اند که این تسهیلات تا پایان ماههای آتی پرداخت ها انجام می‌شود و امید است سرعت این پرداخت‌ها افزایش پیدا کند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی بیان کرد: سرعت پرداخت‌ها سبب توسعه و تثبیت اشتغال و کارگاه‌های فعلی اشتغال می‌شود. وی گفت: اعتبار امسال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی حدود453 میلیارد تومان است که 25 درصد از این اعتبارات از سوی بانک‌ها پذیرش و تائید شده است.
اعتبارات سال آینده ابلاغ نشده است
احمدی درباره بودجه سال آینده گفت: هنوز درباره اعتبارات تسهیلات از سوی شورای عالی کار ابلاغ نشده است اما پیش بینی ما این است که اعتبارات مناسبی در بخش صنعت و کشاورزی برای خروج از رکود پرداخت شود به‌ویژه برای حفظ اشتغال این حوزه اما هنوز اعتبارات سال آینده ابلاغ نشده است. وی با بیان اینکه وضعیت رکود حاکم بر بخش صنعت سبب شده تا صنعت‌گران حضور پررنگی نداشته باشند، تصریح کرد: امید است که دولت و مجلس با سیاستهای ضد رکود که درددستور کار دارند اقبال صنعت گران بیشتر شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با بیان اینکه تقریبا 815 هزار کارگر بیمه شده اجباری در سطح استان وجود دارد، افزود: یکی از سیاست‌های وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی چه در سطح کشور و در سطح استان پیگیر مشکلات کلیه افراد است.
50درصد جمعیت مشمولان تحت بیمه خراسان رضوی در مشهد هستند
احمدی با بیان اینکه بیشترین مشمولان بیمه در استان متعلق به مشهد است، گفت: 50 درصد جمعیت مشمولان تحت بیمه خراسان رضوی در مشهد مقدس مستقر هستند. وی با اشاره به این مطلب که برای توسعه اشتغال و کار آفرینی نیازمند عزم ملی هستیم، بیان کرد: افرادی که در فضای کارآفرینی و اشتغال فعالیت می‌کنند باید توجه داشته باشند که فعالیت‌هایشان در جهت بهبود کسب و کار باشد.
وی با بیان اینکه برای توسعه کارآفرینی تسهیلاتی در قالب حمایت‌های مادی و معنوی اعطا می‌شود، گفت: نهمین جشنواره کارآفرینان برتر خراسان برگزار می‌شود.
سهام عدالت به کارگران ساختمانی تا پایان امسال اعطا می‌شود
احمدی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه همه کارگران از سهام عدالت برخوردار شده اند به جز کارگران ساختمانی گفت: ثبت نام برای اعطای سهام عدالت به کارگران ساختمانی انجام شده است و تا پایان امسال  نیز به کارگران ساختمانی این سهام اعطا می‌شود. وی همچنین در رابطه با امکاناتی که در اختیار کارگران قرار می‌گیرد، افزود: سایر بخش‌های اجتماعی، ورزشی در راستای ارائه خدمات جدید به کارگران در تلاش هستند و برنامه‌های جامعی در دستور کار دارند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با بیان اینکه 12 هزار و 543 تعاونی در سطح استان وجود دارد، تصریح کرد: این تعداد تعاونی معادل 6 درصد از کل تعاونی های کشور است و خراسان رضوی درحوزه تشکیل این تعاونی‌ها در رتبه چهارم قرار دارد.
4 میلیون و 204 نفر عضو تعاونی‌ها هستند
احمدی با بیان اینکه از ابتدای امسال تعاونی‌های دانش بنیان، فارغ التحصیلان، اشتغال، بانوان، جوانان و صنفی تشکیل شده است، افزود: 4 میلیون و 204 نفر عضو این تعاونی‌ها هستند که جمعیت عضو تعاونی‌های استان نیز 8 درصد جامعه عضو تعاونی‌ها در کشور را تشکیل می‌دهند. وی با بیان اینکه از سوی این تعاونی‌ها 154 هزار و 758 نفرصاحب شغل شده اند، بیان کرد: خراسان رضوی در حوزه تشکیل تعاونی در شرایط مناسبی قرار دارد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی به تعداد تعاونی‌های تشکیل شده در نقاط مرزی استان اشاره و خاطرنشان کرد: در حال حاضر 26 تعاونی در نقاط مرز نشین استان در حال فعالیت است.
توسعه تعاونی روستایی در دستور کار قرار دارد
احمدی عنوان کرد: توسعه تعاونی روستایی نیز در دستور کار قرار دارد که 29 روستای گردشگری مورد هدف است که تا کنون در چهار روستا هدف این تعاونی‌ها تشکیل شده است و در 9 روستای دیگر در مراحل پایانی تشکیل تعاونی طی می‌شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی از تشکیل کمیته تعیین تکلیف تعاونی‌های غیر فعال  خبر داد و گفت: بیشترین تعاونی‌های غیر فعال در بخش مسکن  هستند خوشبختانه خراسان رضوی در حوزه تعاونی‌های غیر فعال از سطح کشور پایین تر است چرا که تنها 30 درصد تعاونی‌های تشکیل شده در خراسان رضوی غیر فعال هستند این درحالی است که تعداد تعاونی‌های غیر فعال در کشور 40 درصد است.
مراجعه 40 هزار و 674متقاضی جویای کار به موسسات کاریابی
احمدی در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه 63 موسسه کاریابی داخلی در استان فعال است، عنوان کرد: 4 موسسه کاریابی خارجی و5 موسسه کاریابی مجازی درخراسان رضوی فعال هستند. وی با بیان اینکه در 9 ماهه امسال از سوی موسسات کاریابی 40 هزار و 674 متقاضی جویای کار به موسسات کاریابی مراجعه کرده‌اند، تصریح کرد: از این تعداد 17 هزار و 604 نفر مشغول بکار شده اند.

« منبع خبری : تسنیم » آخرین ویرایش : ۱۶ دی ۱۳۹۳, ۱۲:۵۴


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها