استقلال واقعی کشور در گرو استقلال اقتصادی است

۱۳ آذر ۱۳۹۶ کد خبر : 1923
رضا حمیدی* چهره‌های ارزشمندی برای تاسیس و حفظ و حضور فعال انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی در این سی سال تلاش کردند

و انجمن به اتفاق سایر تشکلها همچون اتاق بازرگانی، خانه صنعت، معدن و تجارت و کانون کارآفرینان با هم‌افزایی توانست مفیدتر واقع شود و هنوز هم جای تلاش بیشتر وجود دارد. ما انگیزه و توان تداوم راه و تحمل سختیها را از اعضای انجمن مدیران گرفتیم که تنهایمان نگذاشتند و تعامل خوبی با دولت مردان ایجاد شد که این تعامل جای گسترش دارد.

همه به خوبی می‌دانیم استقلال واقعی کشور در گرو استقلال اقتصادی است که آنهم بر پایه‌های نفت استوار نباشد و باید توجه داشت که سود ناشی از حرکتهای اقتصادی در جامعه باید بیش از سود حاصل از دلالیها و زمین بازی و معاملات غیرمولد باشد در غیر این صورت به خطا خواهیم رفت.

برنامه‌های گسترش صنعتی  باید بر اساس مطالعات آمایش سرزمین و نیازها و جانمایی‌های صحیح باشد و توجه بیشتر به امنیت سرمایه‌گذاری همراه با هدایت استفاده از سرمایه موجب جذب بیشتر سرمایه‌های ایرانیان داخل و خارج کشور شود. رشد بهره‌وری باید به شدت افزایش یابد تا سرمایه‌گذاریهای بیشتر جذب شوند.

توجه به برند و برندینگ امروز از واجبات است زیرا مردم بیشتر به برند پول می‌دهند تا اصالتهای سنتی. ملت ایران توجه خواهند کرد که مصرف کالایی که خود تولید نمی‌کنیم نهایتا رفتاری ضد رفاه ملی و ضد توسعه واقعی است و مصرف تولیدات ملی باید به یک فرهنگ و ارزش تبدیل شود. درآمد نفتی کشور 6/33 درصد و درآمدهای مالیاتی حدود 35 درصد پیش‌بینی شده، اکنون شعار اقتصاد بین‌الملل شنیده می‌شود اگر درآمد نفت را از منابع مصرفی کسر کنیم می‌توانیم بگوییم برای تامین کسری هزینه‌های جاری، دولت برای مردم چه نقشه‌ای می‌خواهد بکشد.

دولت مالیات بر ارزش افزوده را که حدود 24 درصد کل درآمدهای مالیاتی کشور است به جای گرفتن از مصرف‌کننده نهایی همانند تمام کشورهای جهان، از تولید کننده ایرانی می‌گیرد؟ باید از دولت بپرسیم چه برنامه‌ای برای گرفتن مالیات از مالیات‌معافان قدرتمند و مالیات‌گریزان دارید؟ مگر همه ما به طور یکسان از مواهب کشور استفاده نمی‌کنیم؟ چرا باید سنگینی بار هزینه‌های دولت روی دوش بخشی از ملت و صنایع ایران باشد؟ انتظار مالیات‌دهندگان فعلی از شما این است که با راهنمایی مقام معظم رهبری و مجلس شورای اسلامی پرونده گریز مالیاتی مالیات‌معافان و مالیات‌گریزان را برای همیشه باتوجه به اصل عدالت اسلامی ببندید.

امیدواریم دولتمردان براساس حفظ مصالح ملی در تلطیف روابط بین‌المللی و تحریمها بیش از پیش بکوشند. در مبارزه با قاچاق که هریک میلیارد دلار قاچاق 70 تا 80 هزار فرصت شغلی جوانان بی‌گناه و شرافتمند ایران زمین را به نابودی می‌کشاند همت بیشتری نمایید. آموزشهای کشور در تمام سطوح براساس نیاز بازار کار باید بازنگری شود، خواهش می‌کنیم جوانی که می‌تواند کار مهارتی انجام دهد را با دادن برگه لیسانس تبدیل به فرد بیکار پرتوقع منتقد ولی حق به‌جانب نکنید.

درمورد آب و انرژی و مصرف بهینه آن 20 سال عقب هستیم و اگر هیچ اقدامی نکنیم 33 سال دیگر در اکثر مناطق ایران نمی‌توان زندگی کرد.

صادرات مواد اولیه و خام کشور را مورد بازنگری کمیته‌های متخصص ولی ملی‌گرا قرار دهید تا پیشنهاد دهند. فریب آمار اشتغالزایی‌های کاذب را نخورید زیرا به عنوان مثال کارخانه‌ای با 200 کارگر تعطیل می‌شود و همزمان مرکز تجاری با 200 تا 300 کارگر افتتاح می‌‎شود. این آمار قابل جمع و کسر شدن نیستند، 200 کارگر در خدمت تولید ملی بیکار شده و 200 کارگر در خدمت فروش کالالی وارداتی اشتغال یافتند.

*رئیس هیات رئیسه انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۱۳ آذر ۱۳۹۶, ۰۹:۰۰


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها