آوار بی‌مهری بر سر ساکنان مسکن مهر در زلزله اخیر

۳۰ آبان ۱۳۹۶ کد خبر : 1913
حسین ثنایی‌نژاد همان زمان که رئیس دولت نهم در یکی از سخنرانی‌های شتاب‌زده و عوامانه‌اش سخن از مسکن مهر گفت و وعده داد که به زودی مشکل مسکن در کشور حل خواهد شد، اغلب کارشناسان نگران شدند. در عمل بنا بود سالانه تعداد یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی در سطح کشور واگذار شود. در همین رابطه یکی از دست‌اندرکاران این طرح اعلام کرده بود که از ابتدای دولت نهم ساخت تعدادی بالغ بر ۴٬۴۰۰٬۰۰۰ واحد مسکن مهر در شهرها و روستاها آغاز شده‌ بود. بعدا ادعا شد که تعداد ۱٬۵۰۰٬۰۰۰ از این تعداد تا خرداد ۱۳۹۲ تحویل می‌شوند و بقیه تا پایان دولت دهم.

 

 

نگرانی اصلی اما این بود که چنین پروژه عظیمی فقط با تخصیص زمین دولتی مسئله خرید زمین را در معادله پیچیده مسکن به صورت ناقص و ناشیانه حل می‌کرد، با این پیش‌فرض که حدود ۴۰ درصد قیمت مسکن مربوط به زمین آن است. غافل از اینکه این نسبت در شهرهای بزرگ و کوچک و به خصوص کلان شهرها و بالاخص در شهر تهران بسیار متفاوت است و خود عاملی می‌شود برای تشدید مهاجرت به کلان شهرها و به ویژه تهران، که شد! بقیه مسائل در این طرح بی سر و ته به صورت مبهم وا نهاده شدند.

بنایراین در نظر کارشناسان انجام این پروژه با چنان حجم و سرعتی تقریبا ناممکن می‌نمود. اما در نهایت شگفتی و ناباوری بخش قابل توجهی از این پروژه با همان حجم و همان سرعت به انجام رسید. در بدو امر همه آنها که صاحب مسکن شده بودند خوشحال بودند اما کارشناسان می‌دانستند که دستیابی به چنین حجم و سرعتی به چه بهایی  بوده است، به بهای استحکام بنا و کیفیت ساخت آن همه سرمایه ملی.

در واقع شرایط به گونه‌ای بود که از همان زمان آغاز ساخت و ساز، هر فرد متخصص یا غیر متخصصی که از دور یا نزدیک به این پروژه‌های ساختمانی که مثل قارچ در حاشیه شهرها و روستاها سر از خاک برآورده بودند، سری می‌زد، کیفیت پایین مصالح و اجرای ضعیف آنها چون خاری در چشمش فرو می‌رفت و آه از نهادش بر می‌آورد. اما هیچ آه و ناله‌ای نتوانست جلو اجرای بی‌کیفیت و ضعیف این پروژه را بگیرد. پروژه‌ای که حجم‌ عظیم و بی سابقه‌ای از تسهیلات بانکی را می‌بلعید و باعث افزایش شدید نقدینگی در جامعه و بالا رفتن غیر قابل باور تورم می‌شد!

متاسفانه انتقادهای متخصصان امر به جایی نرسید و شرکتهای ساختمانی بسیاری و بعضا خلق‌الساعه، بدون حساب و کتاب فنی و نظارت دقیق، با دولت قرارداد بستند تا هر کدام طبقات بسیاری از آپارتمانهای کوچک را بر روی هم بنا کنند و در کمترین زمان ممکن صورت وضعیتشان را ارائه و پولشان را بگیرند و بروند.

روزگار گشت و گشت و ساکنان کم بضاعت این ساختمانهای ضعیف، اندک اثاثیه خود را برداشتند و به زیر سقفهایی رفتند که کارشناسان استحکام آنها را تایید نمی‌کردند! تشت رسوایی ضعف این سقفها اما در زمین لرزه اخیر کرمانشاه از بام سست این ساختمانهای چند طبقه فرو افتاد و صدای رسوایی‌اش را همه شنیدند. همگان دیدند که چگونه این ساختمانهای جدیدالاحداث در حالی فرو ریخته بودند که ساختمانهای دیگری در کنار آنها تقریبا دست نخورده، سرفراز از این بلای روزگار خارج شده بودند.

اگرچه مدتهاست با تصویب مجلس ساخت مسکن مهر متوقف شده است، اما هیچ تردیدی نیست که اکنون موقع آن رسیده است که به پرونده این پروژه بد سرانجام رسیدگی کامل انجام شود. در این رسیدگی باید قصور تمامی عوامل درگیر در این پروژه از صدر تا ذیل مورد بررسی دقیق قرار گرفته و مقصران وادار به پاسخگویی و جبران خسارتهای وارده به مردم شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد 

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۳۰ آبان ۱۳۹۶, ۱۰:۳۵


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها