در دیدار سفیر ارمنستان در ایران با فعالان اقتصادی خراسان رضوی مطرح شد

روابط سیاسی کلید بهبود روابط اقتصادی

۱۵ آبان ۱۳۹۶ کد خبر : 1904
دنیای اقتصاد، ورشان بزازان- سفیر ارمنستان در ایران با بیان اینکه خراسان رضوی ظرفیت اقتصادی بالایی در داخل و خارج از کشور دارد، گفت: روابط خوب سیاسی بین دو کشور ایران و ارمنستان مهمترین دلیل برای افزایش روابط اقتصادی و تجاری است.

آرتاشس تومانیان روز گذشته در دیدار با فعالان اقتصادی و اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی در مشهد با ذکر این موضوع که ایران و ارمنستان در زمینه تجارت دوجانبه و سرمایه‌گذاری مشترک چیزی برای افتخار ندارند، تصریح کرد: متاسفانه از ظرفیتهای بالای اقتصادی دو کشور استفاده نمی‌شود، اگر گاز و انرژی برق از مبادلات تجاری دو کشور حذف شود شاید سهم هر شهروند ایرانی از این مبادلات نیم دلار هم نباشد.

وی با اشاره به شرایط مساعد اقتصادی کشورش خاطرنشان کرد: ارمنستان با 3 میلیون جمعیت در حوزه اقتصاد از ثبات بالایی برخوردار است به طوری که در سالهای اخیر نرخ تورم در ارمنستان از 3 درصد بیشتر نشده است.

تومانیان خطاب به فعالان و سرمایه‌گذارن اقتصادی ایران اعلام کرد: اگر برای ثبت شرکت در ارمنستان اقدام کنید بین 2 تا 3 روز کاری به نتیجه خواهید رسید.

وی ادامه داد: در زمینه کسب و کار هیچ محدودیت و منع قانونی برای خارجیها وجود ندارد. ارمنستان دارای جایگاه نهم در سهولت کسب و کار است.

سفیر ارمنستان در ایران با بیان اینکه ما در حوزه‌های آی تی، صنعت طلا و جواهر و مواد غذایی جایگاه خوبی داشته و حرفهای زیادی برای گفتن داریم.

وی با اشاره به عضویت ارمنستان در «اتحادیه اوراسیا» گفت: ارمنستان قرارداد ویژه ای با 28 کشور اروپایی و نیز آمریکا، کانادا و ژاپن دارد که طبق آن امکان ورود کالا به آن کشورها با مالیات و عوارض نازل برایش وجود دارد. از اینرو این امتیاز می‌تواند زمینه‌ای برای کار و سرمایه‌گذاری مشترک در ارمنستان باشد.

57 میلیون دلار، حجم مبادلات تجاری ایران و ارمنستان در نیمه اول سال

سرپرست اموربین الملل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: اصول و سیاست خارجه ایران مبتنی بر برقراری روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای همسایه است.  

فرشید منوچهری با بیان اینکه حجم مبادلات اقتصادی دو کشور در 5 ماه نخست سال جاری 57 میلیون دلار بوده تصریح کرد: با توجه به توانمندی و امکانات اقتصادی دو کشور این رقم راضی کننده به نظر نمی‌رسد.

وی موانع نقل و انتقال پول از طریق سیستم بانکی و موانع احتمالی در بیمه و گمرک را از دلایل تضعیف روابط اقتصادی دو کشور برشمرد و خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی خراسان رضوی علاقه‌مندی و آمادگی فعالان اقتصادی استان را برای همکاری با کشور ارمنستان اعلام می‌کند.

منوچهری ادامه داد: خراسان بزرگ نقطه اتصال خطوط ریلی و جاده ای با افغانستان و کشورهای آسیای میانه است و می‌تواند در زمینه صدور محصولات ارمنستان به آن کشورها اقدام کند.

سرپرست اموربین الملل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی در پایان گفت: احداث خط لوله انتقال گاز از ایران به ارمنستان، احداث دو خط انتقال برق، ساخت نیروگاه بادی توسط ایران در ارمنستان، افزایش مبادلات مرزی، لغو روادید و اجتناب از اخذ مالیات مضاعف بین دو کشور را از موارد تسهیل ‌کننده روابط اقتصادی ایران و ارمنستان دانست.

لزوم استفاده از ظرفیت روابط خوب با ارمنستان

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر مشهد در گفتگو با دنیای اقتصاد با بیان اینکه برگزاری چنین جلساتی ضروری است گفت: هر تولیدی اگر وارد بازارهای جهانی نشود موفق نخواهد بود.

مجتبی بهاروند تصریح کرد: برای نتیجه‌ بخش بودن جلسات باید جلسات دیگری نیز برگزار کرد که  در نتیجه آن فعالان اقتصادی ما بتوانند در بازار ارمنستان حضور پیدا کنند.

بهاروند با بیان اینکه درحال حاضر در گردشگری یکطرفه با کشور ارمنستان حضوری پررنگ و از نظر سیاسی نیز رابطه بسیار خوبی داریم خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم از این رابطه خوب سیاسی در رونق دادن روابط اقتصادی دو کشور استفاده کنیم، فرصت خوبی ایجاد خواهد شد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی در پایان با ابراز علاقه به برگزاری جلسات بیشتری با هیات های خارجی و با گلایه از مدیران دولتی که برنامه سفرها را تنظیم می کنند، خواستار اختصاص زمان بیشتری به فعالان اقتصادی در سفر هیات های تجاری خارجی شد.

« تهیه کننده : ورشان بزازان » « منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۱۵ آبان ۱۳۹۶, ۰۹:۲۳


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها