در نشست هیات تجاری پاکستان با فعالان اقتصادی خراسان رضوی انجام شد

امضای تفاهم‌نامه برای تعهدات تجاری

۸ آبان ۱۳۹۶ کد خبر : 1900
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- در جلسه‌ای با حضور هیات تجاری پاکستان، برخی از فعالان اقتصادی و اتاق بازرگانی خراسان رضوی، یادداشت تفاهم میان اتاق مشترک بازرگانی و صنایع پاکستان- ایران و اتاق بازرگانی و صنایع مشهد امضا شد.

در این تفاهم‌نامه آمده است: مفاد تفاهم‌نامه باید قوانینی را برای ایجاد یک اتحاد ممکن بین طرفین برای انجام وظایف و تعهدات تجاری‌ای که به طور کامل شرح داده شده است، برای بهبود بخشهای تجاری، صنعتی و خدماتی وضع کند.

ارتباط اقتصادی ایران با پاکستان محدود به تجارت سنتی است

سرپرست امور بین الملل اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: بدون تردید رابطه کشور ما با پاکستان از نظر همسایگی و تاریخی رابطه‌ای عمیق، ممتاز و متفاوت است. سران دو کشور علاقه زیادی به توسعه روابط دوجانبه دارند و در آخرین سفر رئیس جمهور ایران به پاکستان، صادرات 5 میلیارد دلاری به این کشور مورد هدف قرار گرفت. اما علیرغم همه اشتراکات قابل توجه، در روابط اقتصادی بین دو کشور توفیق چندانی وجود نداشته و روابط اقتصادی ما متناسب با روابط سیاسی و فرهنگی حرکت نکرده است.

فرشید منوچهری افزود: ایران و پاکستان در سازمان اقتصادی اکو عضویت دارند اما فعالان اقتصادی دو کشور نتوانسته‌اند از این حضور استفاده لازم را ببرند. ما وارد فصل جدیدی از روابط اقتصادی با دیگر کشورها شده‌ایم و در این راستا اولویتهای ویژه‌ای برای کشورهای همسایه به ویژه کشورهای مسلمان قائل هستیم. پاکستان نیز کشور مسلمان و همسایه ماست، بنابراین فعالان اقتصادی دو کشور باید از این فرصت استفاده کنند.

وی معتقد است علیرغم وجود ظرفیتهای اقتصادی بین دو کشور و وجود واحدهای تولیدی در رشته‌های مختلف و نیز نیازهای تجارت خصوصی دو کشور، متاسفانه باز هم محدود به تجارت سنتی هستیم. منوچهری اظهار کرد: ما می‌توانیم در زمینه‌های عمران، توسعه زیرساختها، خدمات فنی، انرژی، نیروگاهها و صنایع غذایی کاری اساسی با پاکستان شروع کنیم. در صنایع نساجی هم می‌توانیم از تجربیات این کشور استفاده کنیم و در زمینه صنایع تکمیلی به ویژه لبنیات با برادران پاکستانی ارتباط کاری برقرار کنیم.

سرپرست امور بین‌الملل اتاق بازرگانی خراسان رضوی با تاکید بر توانایی برقراری ارتباط دوجانبه و سه جانبه تجاری بین ایران، پاکستان و کشورهای آسیای میانه، افزود: با توجه به اتصال راه آهن ایران به پاکستان و اتصال آن به آسیای مرکزی و چین از یک طرف و اتصال به اروپا از طرف دیگر، می‌توانیم در زمینه حمل و نقل همکاریهای خوبی داشته باشیم.

وی یادآور شد: با توجه به وجود مرقد امام رضا(ع) و علاقه مردم پاکستان به زیارت و حضور در حرم مطهر، می‌توانیم در توسعه صنعت گردشگری و نیز گردشگری سلامت با توجه به امکانات پزشکی ایران همکاری خوبی داشته و ارائه خدمات به پاکستانیها را در دستور کار قرار دهیم.

منوچهری گفت: با شناسایی قابلیتهای دو کشور و به انجام رساندن استعدادهای بین آنها، حجم و رقم مبادلات تجاری بین دو کشور می‌تواند به چندین برابر میزان فعلی افزایش یابد. وی قرارداد تعرفه تدریجی را یکی از ابزارهای کاهش قاچاق کالا دانست و افزود: این قراردادها ضمن توسعه روابط تجاری، قاچاق کالا را از بین برده و تجارت رسمی را جایگزین می‌کند. یکی دیگر از راههای افزایش تجارت رسمی شناخت بیشتر فعالان اقتصادی ایران و پاکستان از یکدیگر است که اتاقهای بازرگانی می‌توانند در این زمینه نقش قابل توجهی داشته باشند و ما آمادگی انجام این کار در استان خراسان رضوی را داریم.

صادرات 44 میلیون دلاری پاکستان به ایران

رئیس اتاق مشترک بازرگانی و صنایع پاکستان نیز با اشاره به استقبال پاکستان از توسعه روابط تجاری با ایران، گفت: پتانسیلهای زیادی برای همکاری کشور ما با ایران وجود دارد. همکاری تجاری بین ایران و پاکستان عمدتا شامل صادرات گاز و نفت از ایران و گوشت و برنج از پاکستان می‌شود.

والی محمد افزود: دیگر محصولات صادراتی ایران به پاکستان شامل آهن، خرما، محصولات پاک کننده و تبدیلی، مواد شیمیایی و قیر است و میوه‌جات تازه، پارچه و ماشین‌آلات صنعتی از دیگر محصولات صادراتی پاکستان به ایران است. در سالهای اخیر صادرات ما به ایران با محصولاتی مثل انبه، سیب زمینی، پنبه، حوله، کاغذ و تجهیزات جراحی افزایش یافته است.

وی ارزش صادرات پاکستان به ایران را 44 میلیون دلار و ارزش صادرات ایران به پاکستان را 186 میلیون دلار اعلام و اظهار کرد: ما هم مانند ایران علاقمند به توسعه روابط دوجانبه هستیم. در حال حاضر پاکستان امکانات خوبی برای سرمایه‌گذاری و بخش خصوصی ارائه می‌دهد و امیدواریم اتاق مشترک ایران و پاکستان موجب افزایش صادرات هر دو کشور و تقویب برادری تاریخی آنها شود.

واردات ایران از پاکستان بیش از آمار ارائه شده است

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز گفت: نکته‌ای که در تجارت بین دو کشور وجود دارد این است که ما به ظاهر عدم تعادل بین صادرات و واردات با پاکستان را ملاحظه می‌کنیم که این غیرواقعی است چون بخشی از تجارت دو کشور از کانالهای غیرمعمول صورت می‌گیرد و این امر در آمار واردات و صادرات خود را نشان نمی‌دهد و در واقع واردات ایران از پاکستان بیشتر از این آمار است.

محمدرضا توکلی‌زاده بر ضرورت تلاش اتاقهای بازرگانی خراسان و پاکستان در قانونی کردن مناسبات تجاری بین دو کشور تاکید و تصریح کرد: ما می‌‎توانیم در افزایش صادرات و واردات بین دو کشور با حفظ تعادل تلاش کنیم و امیدواریم جلساتی که تشکیل می‌شود ما را در رسیدن به این هدف کمک کند.

وی با بیان اینکه صدور گواهی مبدا جزو وظایف اتاق بازرگانی است و اتاق های بازرگانی استانها موظف هستند در زمان صدور کالا گواهی مبدا برای کالای صادر شده را صادر کنند، تصریح کرد: در تفاهم‌نامه‌ای که از سوی پاکستان ارسال شده بود، درخواست این بود که صدور گواهی مبدا از مسئولیتهای اتاق مشترک باشد که این امر در ایران قانونی نیست و صدور گواهی مبدا از وظایف اتاق بازرگانی است.

 

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۸ آبان ۱۳۹۶, ۰۹:۱۵


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها