باغ وحش مشهد، بودن یا نبودن مسئله این است!

۸ آبان ۱۳۹۶ کد خبر : 1897
*حسین ثنایی نژاد چندیست بحث بر سر باغ وحش مشهد بالا گرفته است.

برخی فضا و شرایط نگهداری حیوانات را در این باغ وحش استاندارد نمی دانند و برخی دیگر مکان آن را به دلیل نزدیکی به منطقه مسکونی مناسب نمی بینند. هر دو گروه سالهاست تلاش می کنند این مشکلات را برطرف کنند. بعضا هم کار بالا گرفته است و مراجع قضایی وارد عمل شده اند و سازمان محیط زیست و شورای شهر و دیگرانی نیز.

اگرچه با همه اینها هنوز هیچ پیشرفتی هم در این زمینه حاصل نشده است، اما به گمان من یک مسئله اصلی باید قبل از این مسائل مطرح و پاسخ داده شود. اینکه اصولا هدف از وجود یک باغ وحش در شهر چیست؟ و آیا به فرض اینکه مشکلات باغ وحش موجود برطرف شوند، آن هدف برآورده خواهد شد؟

در دنیای مدرن بسیاری هستند که اصولا با محبوس کردن حیوانات در قفس و یا فضای محدود مخالفند. زیرا ان را بر خلاف حقوق حیوانات می دانند و البته مضر برای پایداری طبیعی حیات وحش. از آن طرف موافقین باغ وحش معتقدند که چنین مکانی می تواند علاوه بر ایجاد فضای تفریحی عمومی، فرصتی هم برای پژوهشگران و علاقمندان به حیات وحش ایحاد کند تا مطالعات خود را توسعه داده و از این طریق به حفظ بقیه حیوانات در محیط طبیعی حیات وحش کمک کنند!

شاید این تنها دلیلی باشد که تحت شرایط خاص تا حدودی قابل قبول به نظر آید، وگرنه محبوس کردن حیوانات در محیط های بسته و محروم کردن آنها از محیط طبیعی خودشان برای اهداف تفریحی و تا حدودی اقتصادی مطلقا برای طرفداران حقوق حیوانات قابل قبول نیست!

به ویژه در شرایط موجود که امکانات تفریحی بسیاری را می توان بدون آزار رساندن به حیوانات فراهم ساخت. در واقع بشر امروز و یا همین شهروندان و زائران مشهد، آنقدرها دچار کمبود موضوع تفریحی نیستند که باغ وحش بخواهد گره مهمی از کارشان بگشاید!

از سوی دیگر پژوهش های علمی بر روی حیات وحش، امروزه بسیار پیشرفته تر از آن شده است که محبوس کردن حیوانات وحشی کمک شایانی به انها باشد. موضوع شناخت و آشنائی مردم و به ویژه کودکان با حیواناتی که در زندگی معمولی شان شانس و فرصت آشنایی با آنها برایشان میسر نیست هم نمی تواند دلیل محکمی محسوب شود. زیرا امروزه تکنولوژی های تصویری بسیار پیشرفته چنین امکانی را برای همگان فراهم می سازند. به عنوان مثال تلویزیون و نیز پایگاه اینترنتی "نشنال جئوگرافیک" به طور مرتب برنامه های متنوع زنده بسیاری از زندگی طبیعی حیوانات مختلف را در اقصی نقاط جهان با جزئیات و وضوح کافی پخش می کند که بسیار هیجان انگیز و سرشار از اطلاعات ناب علمی در باره حیوانات مختلف است. بنابراین برای آشنایی عموم مردم و کودکان با حیات وحش و نیز اهداف آموزشی می توان از چنین برنامه هایی سود جست.

با این توضیحات به گمان من اگر بخواهیم مسئله باغ وحش را اصولی تر حل کنیم باید بودن و نبودن آن را بررسی کنیم که با استدلال های فوق نبودنش بهتر است. صد البته اگر محیط های طبیعی مانند پارک ملی تندوره درگز را بتوان ساماندهی کرده و به صورت حفاظت شده در اختیار بازدید های عمومی قرار داد، مسلم است که بسیار خوب و پسندیده خواهد بود.

*عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۸ آبان ۱۳۹۶, ۱۱:۴۵


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها