در همایش مالیاتی شرق کشور مطرح شد؛

لزوم تغییر رویکرد اخذ مالیات در کشور

۱ آبان ۱۳۹۶ کد خبر : 1895
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران گفت: درآمد مالیاتی کشور در سال گذشته 102 هزار میلیارد ریال بود و رساندن این رقم به 200 هزار میلیارد ریال امکان‌پذیر است اما این موضوع نیازمند تغییر رویکرد در اخذ مالیات است.

غلامحسین دوانی در همایش مالیاتی شرق کشور در دانشکده اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: اگر چتر مالیاتی و پایه‌های مالیاتی را گسترش داده و معافیتها را لغو کنیم، حدود 200 هزار میلیارد ریال مالیات در کشور به راحتی قابل وصول است اما برای تحقق این موضوع رعایت دو شرط عدالت و انصاف مالیاتی ضروری است، در غیر این‌صورت دچار مخمصه می‌شویم.

وی تصریح کرد: عدالت مالیاتی یعنی همه شهروندان در چتر مالیاتی قرار بگیرند و انصاف مالیاتی یعنی نمی‌توان از همه آحاد کشور با یک نرخ اخذ مالیات کرد. مشاغل و کسب و کارهای کوچک با کسب و کار متوسط و بزرگ باید از نظر نرخ و وظایف و تکلیف مالیاتی متمایز باشند و اگر این اتفاق بیافتد، به طور حتم مردم در پرداخت مالیات مشارکت می‌کنند. البته موضوع مهم دیگر این است که مردم باید آثار مالیات و هزینه شدن آن برای توسعه شهر و کشورشان را ببینند.

عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران گفت: ما به دنبال این هستیم که مردم بدانند مالیات درآمدی پایدار برای توسعه پایدار است و سازمان امور مالیاتی هم بداند برای اخذ مالیات نمی‌تواند فقط به زور و فشار متوسل شود بلکه باید بستر فرهنگ و مناسبات مالیاتی را فراهم و اعتماد مردم را جلب کند تا آنها نسبت به پرداخت مالیات خود اقدام کنند.

مدیران مالیاتی از مواجهه با مردم نترسند

وی با اشاره به اینکه در همه جای دنیا اخذ مالیات از طریق فرهنگی مالیاتی صورت می‌گیرد، افزود: در کشورهایی مثل کشورهای اروپای شمالی که درآمدهای مالیاتی بسیار بالایی دارند و بخش اعظم درآمد دولت از طریق مالیات تامین می‌شود، در واقع مردم خود ابرازی می‌کنند.

دوانی تاکید کرد: با توجه به اینکه نظام جامع مالیاتی در کشور طراحی شده و در حال آزمایش است، سازمان امور مالیاتی باید رویکرد خود را به اخذ مالیات عوض کند. ما نمی‌توانیم مالیات مردم را از طریق ابلاغ یک برگ تشخیصی که میلیاردها عدد است بدون هیچ پشتوانه‌ای دریافت کنیم. در این صورت مردم ناراضی می‌شوند و نارضایتی به خصوص در شرایط کنونی که اقتصاد کشور دچار نابسامانی است ممکن است منجر به زیر سوال رفتن خود نظام مالیاتی شود.

وی افزود: در حال حاضر عملکرد مالیات بر ارزش افزوده به گونه‌ای شده که حتی ممکن است نمایندگان مجلس طرح اخذ مالیات توسط مصرف کننده نهایی را مطرح کنند. سازمان مالیاتی باید رویکرد خود را عوض و حتی از کتب درسی استفاده کند و مبحثی راجع به مالیات بگذارند و برنامه آگاه‌سازی مالیاتی را پیاده کنند.

عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران با اشاره به عدم حضور مسئولان امور مالیاتی خراسان رضوی در این همایش گفت: به نظرم مدیران مالیاتی نباید از مواجهه با مردم بترسند. سمینارهایی که مسئولان مالیاتی برگزار می‌کنند به درد مردم نمی‌خورد بلکه باید به میان آنها بیایند.

دوانی خاطرنشان کرد: به نظرم با توجه به رویکردی که اخیرا در نظر گرفته شده، در اخذ مالیات دچار مشکل می‌شویم چون نابسامانی اقتصاد بسیار زیاد است. اما نکته این است که درآمدهای مالیاتی کشور دو سه سال است که از درآمد نفتی پیشی گرفته و این نشان می‌دهد ظرفیت درآمد مالیاتی کشوری بسیار بیشتر از آن چیزی است که الان دریافت می‌شود.

 

 

« تهیه کننده : زهرا صفدری » « منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۱ آبان ۱۳۹۶, ۱۰:۰۵


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها