دنیای اقتصاد مصوبة «ممنوعیت خرید کالای خارجی» شورای شهر را بررسی می‌کند

تولید فرهنگ ِحمایت از تولید داخلی

۱ آبان ۱۳۹۶ کد خبر : 1890
دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- اغلب اوقات قیمت و کیفیت کالای خارجی از کالای داخلی مناسب‌تر است اما چرا باید با خرید کالای وطنی از تولیدکنندگان داخلی حمایت کنیم؟

گرچه در نمونه‌های موردی ظاهرا با خرید کالای ایرانی متضرر می‌شویم اما با کمی تامل و نگاه بلند مدت به این مساله پی خواهیم برد که با همراه شدن در این گام منفعت ملی را رقم خواهیم زد. شاید این رویکرد امروز آنچنان نتیجه بخش نباشد اما بهرحال باید از یک جایی شروع کنیم، از یک جایی خودکفایی و اشتغال فرزندانمان برایمان دغدغه باشد و نگاهمان را وسیع‌تر کنیم، نه فقط پیش‌پا که دوردستها را هم ببینیم. ما همانطور که برای حفظ منابع طبیعی در قبال نسلهای آینده مسئولیم، باید برای احقاق رفاه آنان نیز که تنها با توسعه و استقلال کشور مهیا می‌شود بی‌تفاوت نباشیم. ناگفته نماند که امروز هم با حمایت از تولیدکنندگان داخلی و به تبع آن رونق اشتغال، گامی موثر برای آبادانی کشور برداشته‌ایم. شاید اگر همه دست به دست هم دهیم، آن‌کسی که نوبت اوست تا از بلای بیکاری برهد، خواهر من یا برادر شما باشد...
شورای شهر مشهد نیز در جلسه هفته گذشته خود در حد اختیاراتش به نوبه خود زنگ این حرکت را به صدا درآورد، امیر شهلا ممنوعیت خرید هر گونه کالای خارجی (تولید شده در خارج از کشور) اعم از سرمایه‌ای و مصرفی در شهرداری مشهد، سازمانها، شرکتها و موسسات وابسته را پیشنهاد داد و 13 عضو حاضر در جلسه شورای شهر این طرح را به تصویب رساندند. در این مصوبه که 6 تبصره دارد تاکید شده: در شرایط قیمت پیشنهادی یکسان اولویت با کالاهای محلی و بومی استان است و در صورتیکه کالای مشابه داخلی یا محلی و بومی استان با کیفیت مناسب وجود نداشته باشد یا علیرغم تولید، امکان تهیه آن نباشد، موضوع خرید در کمیته‌ای متشکل از سه نفر از مدیران ارشد شهرداری (به انتخاب شهردار مشهد) و با حضور نماینده‌ای از شورای شهر (به عنوان ناظر) بررسی و در این خصوص تصمیم‌گیری خواهد شد.

در تبصره سوم این مصوبه آمده است: شهرداری، سازمانها، شرکتها و موسسات تابعه طبق نظر کمیته مذکور باید از خرید کالای خارجی با کیفیت نامناسب امتناع کنند. شهرداری نیز موظف است از صدور مجوز تامین اعتبار خریدهای مغایر با این ماده واحده خودداری کند. در تبصره دیگری از این مصوبه ذکر شده که به منظور استحضار شورای شهر از روند اجرای این مصوبه شهرداری در دوره‌های چهارماهه گزارش عملکرد مربوطه را باید به شورای شهر ارائه کند.

راه‌حل عضو شورای شهر برای معضل بیکاری

رئیس شورای شهرستان مشهد و طراح مصوبة منع خرید کالای خارجی به دنیای اقتصاد می‌گوید: ما بالاخره باید یک جا تکلیف خودمان را با شعار اقتصاد مقاومتی در عمل مشخص کنیم، اینکه فقط به لفظ بگوییم حمایت از تولید داخلی، گرهی از مشکلات کشور باز نمی‌شود.

امیر شهلا با بیان اینکه چرخ دندة مشکلات اقتصادی کشور رکود است، تصریح می‌کند: اگر بتوانیم بر این مشکل فائق بیاییم مابقی چرخ دنده‌های ساعت اقتصاد هم به حرکت درخواهد آمد.

وی ادامه می‌دهد: علیرغم اینکه ما دومین یا سومین استان صنعتی کشور هستیم و حدود 70 الی 75 درصد صنعت استان در شهر مشهد مستقر است اما متوسط بیکاری در خراسان از متوسط بیکاری کشور بالاتر است. ما اگر بتوانیم رکود صنایع را در استان خراسان و مشهد به حداقل برسانیم، می‌توانیم به اشتغالزایی برای جوانان نزدیکتر و به بحرانهای اجتماعی چیره شویم.

شهلا با بیان این مطلب که در ادوار گذشته شورای شهر مشهد نیز این مصوبه وجود داشته، اما ضمانت اجرا نداشته است؛ می‌گوید: همه چیز که نباید قانونی باشد، سایر استانها و شهرها به ویژه کلانشهرهایی مثل اصفهان و تبریز با حمایت ملی و استانی که دارند به‌جز در شرایط اضطرار اجازه ورود کالای غیربومی به داخل استانشان نمی‌دهند.

وی ادامه می‌دهد: اما در استان ما همیشه مرغ همسایه غاز است و استفاده از کالای خارجی را نوعی ارزش تلقی کردیم. درصورتیکه ارزش این است که از کالایی استفاده کنیم که توسط خواهران و برادران خودمان تولید شده باشد. ما امروز در هر خانواده ایرانی حداقل یک نفر بیکار داریم، موضوع بیکاری یک اپیدمی اجتماعی است. زمانی می‌توانیم به بحران بیکاری خاتمه دهیم که کالایی را تهیه کنیم که توسط جوانان ایرانی تولید شده باشد.

عضو شورای شهر مشهد ابراز امیدواری می‌کند این الگویی که در مشهد طراحی شده به یک مدل ملی تبدیل شود. وی خاطرنشان می‌کند:  قطعا در خیلی از حوزه‌ها نمی‌توانیم با کالای خارجی رقابت کنیم اما زمانیکه نگاه ملی داشته باشیم می‌پذیریم این رویکرد نفع ملی را به همراه خواهد داشت و آسیبهای اجتماعی تنها با  این روش قابل رفع  است. می‌توان گفت جمع جبری استفاده از کالای ایرانی مثبت است.

 

اثربخشی مصوبه، مشروط بر حمایت دولت

نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان خراسان رضوی ضمن حمایت از مصوبه ممنوعیت خرید هر گونه کالاهای خارجی به دنیای اقتصاد می‌گوید: مشروط بر حمایت دولت این مصوبه می‌تواند نتیجه‌بخش باشد.

غلامحسین زاهدپیشه با اشاره به این مهم که این حرکت یک عزم ملی را می‌طلبد می‌گوید: اگر همه دست به دست هم دهیم، هم تولیدکننده و هم مصرف کننده تصمیم بگیریم که دیگر کالای خارجی نگیریم و دولت نیز در حل مسائل بیمه، دارایی و مالیات موثر عمل کند کالای ایرانی در کشور جایگاه خودش را پیدا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه اکثر کالاها را ایران می‌تواند تولید کند و تولیدکننده تنها باید کیفیت کالا را بالا ببرد، متذکر می‌شود: این طرح زمانی در شهرداری نتیجه‌بخش خواهد بود که تک تک ما به نوبه خود و باهم این تفکر را همراهی کنیم.

 

وظیفة هر ایرانی حمایت از تولید داخلی

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز با حمایت از این مصوبه می‌گوید: در شرایط فعلی که به دلیل پایین بودن نرخ ارز، مشکلات ناشی از تحریمها و تسهیلات گران بانکی در تولیدات داخل دچار مشکل شدیم، وظیفة هر ایرانی است که در حد توان خودش تولیدات داخلی را بر تولیدات خارجی ترجیح دهد، حتی اگر قیمت و کیفیت آن به میزان قابل توجهی از مشابه خارجی نامناسبتر باشد.

محمود سیادت با اشاره به مسالة اشتغال و افزایش روزافزون جوانان تحصیلکردة بیکار در کشور ادامه می‌دهد: این آسیبهای اجتماعی اگر به‌موقع برطرف نشود قابل جبران نخواهد بود.

رئیس سابق اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان خراسان رضوی با بیان اینکه شهرداری به عنوان یک واحد عمومی و اعضای شورای شهر به عنوان منتخبان مردم این حساسیت و دغدغه را درک کردند و با این اقدام پیام روشن و شفافی را به موکلان خودشان و دستگاههای دولتی دادند، می‌گوید: هرچند این اقدام کم اثر ولی در مسیر ارجح دانستن تولیدات داخلی است.

وی تصریح می‌کند: من به عنوان یک کارشناس اقتصادی از این اقدام تشکر و آن را حمایت می‌کنم و امیدوارم این مصوبه در عمل هم موفق و الگویی برای سایر سازمانها و ارگانها باشد.

رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان یادآوار می‌شود: با توجه به مشکلاتی که پیش روی صنعت ماست باید از تولید داخل به طرق مختلف حمایت کنیم و تا زمانیکه مجبور نیستیم از کالای خارجی استفاده نکنیم.

 

کدام کالاها در شهرداری مشهد خارجی است؟

معاون اداری و مالی شهرداری مشهد نیز با بیان اینکه ناگزیریم برخی محصولات را خارجی تهیه کنیم، می‌گوید: خرید محصولات خارجی شهرداری بیشتر در حوزة قطار شهری، محصولات الکترونیکی، صوتی تصویری، تجهیزات سخت افزاری در حوزه آی تی و محصولات پزشکی است.

 

 محمد آذری با ذکر این مهم که پیشتر هم در شهرداری مشهد رویکرد حمایت از کالای داخلی وجود داشته، تصریح می‌کند: ما نمی‌توانیم ادعا کنیم صد درصد کالاهای شهرداری ایرانی است هدف ما در وهله نخست فرهنگسازی دراین زمینه است.

وی ادامه می‌دهد: کشور ما سالیان سال است که با عناوین مختلف تحریم دست‌وپنجه نرم می‌کند و در محاصرة اقتصادی است، حال وقتی چندین سال است که رهبری بر اقتصاد مقاومتی تاکید می‌کنند، به این معناست که ما باید به منابع داخلی خود تکیه کنیم.

معاون اداری و مالی شهرداری مشهد، با بیان اینکه حتی اگر قیمت کالای داخلی در مقایسه با کالای خارجی گرانتر باشد بازهم اولویت ما تهیة کالای داخلی است، می‌گوید: ما این کار را سرمایه‌گذاری در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی می‌دانیم.

آذری از بیکاری به‌عنوان بزرگترین معضل کشور یاد می‌کند و یادآور می‌شود: امروز اگر بخواهیم استقلال کشورمان را حفظ کنیم، باید تکیه بر تولید داخلی‌مان داشته باشیم.

وی یکی از مزایای این مصوبه شورای شهر را تاکید آن بر خرید محصولات بومی می‌داند و می‌گوید: این مصوبه عزم ما را جدی‌تری می‌کند تا علیرغم همه مشکلات، حتی اگر کیفیت کالای داخلی 10 تا 15 درصد از مشابه خارجی پایین‌تر باشد بازهم بر کالای خارجی اولویت داشته باشد.

 آذری در خاتمه از این تریبون اعلام می‌کند که شهرداری مشهد در راستای حمایت از تولید داخلی آمادگی دارد تا بانک اطلاعاتی خرید کالاهای ایرانی را در اختیار سایر دستگاههای اجرایی قرار دهد. 

« تهیه کننده : ضحی زردکانلو » « منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۱ آبان ۱۳۹۶, ۰۸:۵۸


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها