دبیر اجرایی خانه کارگر خراسان رضوی:

برای دفاع از حق کارگر، با کسی معامله نمی‌کنیم

۲۴ مهر ۱۳۹۶ کد خبر : 1886
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- دبیر اجرایی خانه کارگر خراسان رضوی از عضویت 220 هزار نفر در این تشکل و دریافت خدمات برای دوره‌ای سه تا پنج ساله توسط اعضا خبر داد.

سیدحسین رسولی در نشست خبری گفت: برگزاری کلاسها و دوره‌های آموزشی در زمینه‌های مختلف، انجام مشاوره حقوقی در ارتباط با مسائل قانون کار و بیمه بیکاری، ارائه برخی تخفیفات تفریحی و خدماتی و استفاده از مراکز اقامتی خانه کارگر استانهای مختلف در سفر از جمله خدمات این تشکل است اما رسالت اصلی آن به عنوان تشکلی صنفی- سیاسی، رسیدگی به وضعیت کارگران است.

وی افزود: استحکام نظام  برای ما مهم است و علیه دولت نیستیم. خانه کارگر در زمینه حق و حقوق کارگران با هیچکس معامله و یا دعوا نمی‌کند اما در چهارچوب قوانین از حقوق آنها دفاع می‌کند. یکی از مسائلی که این روزها در حوزه کارگری بسیار مهم است، موضوع تصمیم وزارت بهداشت است. سازمان تامین اجتماعی هر چند وقت دستخوش تغییرات می‌شود و این بار تعویض مدیران این سازمان واقعا ضرر رسان است و با این مشکل مواجهیم که وزارت بهداشت قصد دارد بخش درمان تامین اجتماعی را زیر پوشش بیمه سلامت قرار بدهد.

رسولی تصریح کرد: سازمان تامین اجتماعی کشور به دلیل مدیریت متخلف در دوره‌های گذشته در حال ورشکستگی است و وزیر بهداشت به دنبال ادغام مایملک تامین اجتماعی با بیمه سلامت است. این ظلم فاحشی برای جامعه کارگری است زیرا به نسبت حقوق 900 هزار تومانی کارگر در ماه، 300 هزار تومان به حساب تامین اجتماعی واریز می‌شود و در صورت ادغام با بیمه سلامت، کارگری که پول بیمه می‌دهد، در بیمارستان در کنار فردی که این زمینه را پرداخت نمی‌کند از یک شرایط برخوردار خواهد بود، یعنی کسی که 30 سال حق بیمه داده با کسی که هیچ پولی پرداخت نکرده برابری می‌کند و این حق‌الناس است.

دبیر اجرایی خانه کارگر خراسان رضوی تاکید کرد: ما پای انقلاب ایستاده‌ایم اما نمی‌توانیم در این موضوع ساکت بنشینیم. این یک هشدار است و اعلام می‌کنیم که کار اشتباه و خطرناکی است و اگر اتفاق بیافتد نارضایتی کارگران را به دنبال دارد و وقتی ناراضی باشند کسی نمی‌تواند جلوی آنها را بگیرد.

وی با اعتقاد بر اینکه کارگران خراسان رضوی به مراتب وضعیت بدتری در زمینه امنیت شغلی نسبت به دیگر استانها در کشور دارند، اظهار کرد: استان ما صنعتی نبوده و اقتصادش بیشتر بر پایه کشاورزی است. با توجه به افت شدید آبهای زیرزمینی و سرمازدگی محصولات در ابتدای امسال، وضعیت کارگران در این بخش و بخشهای صنعتی وابسته به محصولات کشاورزی هم ضعیف شده و مورد تهدید است.

رسولی ادامه داد: هر روز به جای بهتر شدن امنیت شغلی و کرامت انسانی کارگران که از اهداف انقلاب اسلامی هم بود، وضعیت معکوس شده و کارگران شرایط بدتری را تجربه می‌کنند به طوریکه کارگری که حقوق کامل یک ماه را دریافت می‌کند هرگز نمی‌تواند فکر خانه‌دار شدن در مشهد را در سر داشته باشد.

عقب‌افتادگی کارگران ایران از روند توسعه

رئیس کانون شوراهای اسلامی کار خراسان رضوی و عضو هیات اجرایی خانه کارگر استان نیز گفت: کارگران امروز قشر 54 درصدی جامعه هستند اما متاسفانه از روند توسعه عقب افتاده‌اند و مسئولان نظام جمهوری اسلامی باید ببینند که 54 درصد از مردم کشور از حقوق اولیه محرومند.

خدابنده تصریح کرد: کارگران در ایران حق چانه‌زنی ندارند و کارگری که در مجموعه خود اعتراض کند، یا اخراج می‌شود و یا تهدید به اخراج. بنابراین لازم است حداقل نمایندگانی از این بخش بزرگ جمعیت ایران در مجلس شورای اسلامی در تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی کشور حضور داشته باشند تا بتوانند از حق آنها دفاع کنند.

وی با اشاره به انجام یک تحقیق میدانی دانشگاهی در مورد سبد اقتصادی خانواده کارگر، اظهار کرد: با بررسی که بر روی سبد اقتصادی یک خانواده 4 نفره کارگر داشتیم، حداقل دستمزد برای این خانواده در سال 96 باید 5 میلیون و 600 هزار تومان باشد تا از فقر نجات یابد.

رئیس کانون شوراهای اسلامی کار خراسان رضوی افزود: براساس آخرین آمار مرکز آمار ایران در سال 93، نرخ بهره‌وری در ایران برای هر کارگر سالانه 101 میلیون تومان است حال آنکه از این مبلغ تنها 22 میلیون تومان یعنی 23 درصد به کارگر اختصاص می‌یابد.

زیرعکس: کارگران خراسان رضوی به مراتب وضعیت بدتری در زمینه امنیت شغلی نسبت به دیگر استانها در کشور دارند

 

 

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۲۴ مهر ۱۳۹۶, ۰۹:۳۸


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها