دنیای اقتصاد از جلسه کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی خراسان رضوی گزارش می‌دهد

مهجوریت صنایع کوچک در بازار سرمایه

۱۷ مهر ۱۳۹۶ کد خبر : 1884
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- نوزدهمین جلسه کمیسیون سرمایه‌گذاری و تامین مالی اتاق بازرگانی خراسان رضوی با حضور اعضای این کمیسیون و دیگر کمیسیونهای اتاق و نیز شرکت تامین سرمایه نوین برگزار شد و شیوه‌های تامین سرمایه در این نشست مورد ارزیابی قرار گرفت.

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری و تامین مالی اتاق بازرگانی خراسان رضوی در این جلسه گفت: ما در استان راهی جز سرمایه‌گذاری نداریم و علیرغم توفیقاتی در زمینه اشتغال، هنوز 11 درصد بیکاری با 50 درصد فارغ‌التحصیل دانشگاهی داریم که این در شان خراسان رضوی نیست. اگر با نگاه اشتغال، سرمایه‌گذاری کنیم موفق نخواهیم بود بلکه اشتغال مولود سرمایه‌گذاری است و با نگاه سرمایه‌گذاری باید به این کار بپردازیم تا اشتغال خود به خود ایجاد شود.

جواد باقری افزود: سازمان صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده از ابتدای امسال 705 فقره جواز تاسیس با سرمایه‌گذاری 23 هزار میلیارد ریال صادر کرده، این یعنی هم‌اکنون به طور بالقوه 2300 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز داریم. نیاز به سرمایه‌گذاری و ظرفیت استان ما قابل قبول است اما متاسفانه نظام بانکی خراسان در زمینه نسبت منابع به مصارف رتبه اول را دارد و اصلا خوب نیست که در استانی که تقاضا برای سرمایه‌گذاری وجود دارد 24 هزار میلیارد تومان سپرده بانکی داشته باشیم.

وی اظهار کرد: خراسان استان سپرده‌خیزی است و با توجه به وجود بارگاه رضوی و حضور سالانه 25 میلیون زائر، گردش مالی در این استان بالاست و حدود 12 هزار میلیارد تومان گردش مالی سالانه دارد؛ بخش زیادی از این پول به دلیل ضعیف بودن تولید از استان خارج می‌شود اما در هر صورت گردش مالی است و در این شرایط وجود 24 هزار میلیارد تومان سرریز سپرده منابع نسبت به مصارف در شان سیستم بانکی استان ما نیست.

باقری با تاکید بر اینکه سیستم بانکی ما باید به عنوان یک اتاق فکر عمل کند، خاطرنشان کرد: کارشناسان بسیار ارزنده‌ای در سیستم بانکی استان هستند؛ نمی‌توان گفت امکان سرمایه‌گذاری در خراسان وجود ندارد و بعد ببینیم در استانهایی کم استعدادتر از این استان 100 درصد منابع مصرف شده است. نمی‌توان باور کرد که مثلا استان کرمان مستعدتر از خراسان است بلکه هماهنگی میان بخش دولتی و بانکی و خصوصی در آن استان و در بسیاری از استانهای کوچکتر از ما در غرب کشور بهتر است.

وی گفت: نظام بانکی باید در کنار بخشهای سودآور و توجیه‌دار قرار بگیرد. هیچ اصراری نداریم که تسهیلات به صنعت داده شود اما اینکه بگوییم اقتصاد استان خراسان قابلیت رشد ندارد پس نمی‌توانیم تسهیلات را استفاده کنیم، قبول ندارم.

لزوم راه اندازی دفتر سرمایه‌گذاری در اتاق مشهد

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی از تلاش برای راه اندازی دفتر سرمایه‌گذاری در اتاق استان خبر داد و افزود: ما برای ائتلاف و عزمی جدی در راستای توسعه سرمایه‌گذاری در استان، دست همکاری به سوی سیستم بانکی، بخشهای تامین سرمایه و دیگر بخشها دراز می‌کنیم و اگر این تابلو از وضعیت ائتلاف بخش دولتی و خصوصی در مسیر توسعه استان و با نگاه به مزیتها را نشان دهیم، سرمایه‌گذاران ورود پیدا می‌کنند.

وی یادآور شد: دفتر سرمایه‌گذاری اتاق در تهران شکل گرفته و کارهای بسیار خوبی انجام می‌دهد، ما در استان هم قابلیت همکاری با آن دفتر را داریم و می‌توانیم از ظرفیت دفتر تهران با نگاه به جذب سرمایه‌گذار خارجی استفاده کنیم و هم این دفتر را با نگاه به جذب سرمایه‌گذار داخلی و تشویق سرمایه‌گذاری در مشهد ایجاد کنیم.

باقری با تشریح رویکرد تکلیفی برنامه ششم توسعه کشور به موضوع تامین سرمایه و سهم تسهیلات بانکی در آن، عنوان کرد: تکلیفی که برنامه ششم توسعه برای کل کشور تعیین کرده، این است که سهم تسهیلات باید در طول برنامه حدود 7/24 درصد بخش تامین سرمایه را شامل شود که رقم آن به طور میانگین هزار و 900 میلیارد ریال در نظرگرفته شده است. علاوه بر این، سهم بازار سرمایه در سال 96 به میزان 8/48 هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده که میانگین آن برای کل برنامه ششم 956 هزار میلیارد ریال است.

شیوه‌های نوین تامین سرمایه در اقتصاد ایران          

در ادامه، مدیر تحقیقات و بازاریابی شرکت تامین سرمایه نوین به تشریح شیوه‌های متنوع تامین سرمایه در اقتصاد ایران پرداخت و گفت: به منظور اصلاح ساختار بدهیها و تامین سرمایه راهکارهای مختلفی پیش روی فعالان اقتصادی است. تامین مالی بلندمدت از بازار سرمایه و تطبیق تعهدات با درآمدهای پایدار و تبدیل تسهیلات کوتاه مدت به اوراق بلندمدت یکی از این روش‌ها به شمار می‌آید. در کنار آن باید سیاست کاهش هزینه‌های مالی با تنوع‌بخشی به ساختار بدهیها و حقوق صاحبان سهام اتخاذ شود.

محمد مسعود غلامپور تصریح کرد: اوراق بهادارسازی دارایی‌ها با استفاده از ابزارهای بازار سرمایه، واگذاری سهام به سهامداران خرد و نهادی در زنجیره تامین شرکتها و پذیرش سهام در بورسها و تامین مالی از طریق مدیریت قیمت سهام و نهایتا تامین مالی ارزی نیز دیگر رویکردهایی هستند که در این بخش اتخاذ می‌شوند.

لزوم برنامه‌ریزی برای تامین سرمایه بنگاههای کوچک و متوسط

رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز گفت: 97 درصد صنعت خراسان رضوی مربوط به بخش خصوصی و عمدتا واحدهای کوچک و متوسط است، بنابراین باید برای واحدهای کوچک و متوسط نیازمند سرمایه، برنامه و طرحی ارائه شود.

علی اصغر پورفتح‌الله افزود: یکی از ابزارهای نوین تامین سرمایه بورس است و به ویژه در حالت رکود، فرایندی است که به نفع سرمایه‌گذار و صاحب کالاست.

رئیس کمیسیون گردشگری و خدمات اتاق مشهد هم گفت: 291 پروژه گردشگری در استان در حال ساخت است که از این میان 215 مورد آن اقامتی بوده و مابقی نیز در حوزه‌های مختلف نظیر مراکز تفریحی، مجتمع های تجاری و ... تعریف شده است. از این میان، 160 پروژه مشخصا به بخش هتل سازی اختصاص دارد که متاسفانه بخش اعظم این پرژوه ها به دلیل اشباع بازار، به کندی در مسیر بهره‌برداری پیش می‌رود و شماری نیز به دلیل مشکلات نقدینگی متوقف شده‌اند.

محمد قانعی تصریح کرد: از مسئولان کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق و کارشناسان تقاضا داریم ظرفیتی را جهت تبیین نگاهی تخصصی به موضوع تامین سرمایه در حوزه گردشگری، فراهم کنند.

نظام بانکی رغبتی به تامین مالی پروژه‌های سرمایه‌گذاری ندارد

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری و تامین مالی اتاق بازرگانی خراسان رضوی در پایان جلسه و در جمع‌بندی این نشست به خبرنگار دنیای اقتصاد گفت: اساسا رویکرد اتاق و ماموریتی که به کمیسیون سرمایه‌گذاری و تامین مالی محول شده این است که باید توسعه سرمایه‌گذاری در استان را تشویق و دنبال کنیم و به تبع آن تامین مالی پروژه‌های سرمایه‌گذاری را تسهیل کنیم. کمیسیونها در قانون اتاق نقش اجرایی ندارند و ما به رئیس اتاق پیشنهاد دادیم که دفتر سرمایه‌گذاری را در اتاق مشهد راه اندازی کنیم تا مشخصا وارد حوزه پیگیری اجرای سرمایه‌گذاری و تامین مالی شویم.

باقری عنوان کرد: تلاش امروز ما در کمیسیون این است که با برگزاری جلسات و دعوت از صاحب‌نظران و اساتید و اهل فن هم در حوزه سرمایه‌گذاری یعنی فرصتهای سرمایه‌گذاری و هم در حوزه تامین مالی و انواع تامین مالی و روشهای آن، موضوعات مربوطه را دنبال کنیم.

وی با اعتقاد بر اینکه نظام بانکی ما نه میل و رغبت و نه توان برای تامین مالی پروژه‌های سرمایه‌گذاری دارد، افزود: 97 درصد سرمایه‌گذاران صنعت خراسان از بخش خصوصی هستند و این افتخار است اما اگر به آمارهای منتشره سازمان صنعت نگاه کنیم از نظر تعداد رتبه دوم یا سوم را و از نظر سرمایه‌گذاری رتبه ششم را داریم. دلیلش این است که چون بخش خصوصی در کشور ما توان سرمایه‌گذاریهای بزرگ را ندارد به سراغ سرمایه‌گذاریهای کوچک مقیاس می‌رود و در رقابت جهانی در این زمینه دچار مشکل می‌شویم.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی متذکر شد: ما مجبوریم در زمینه سرمایه‌گذاری بزرگ وارد شویم و این مهم با بانک اتفاق نخواهد افتاد؛ یکی از راههای آن تامین مالی از طریق بازار سرمایه است که به این امر آشنایی زیادی نداریم و البته جای تاسف است که بازار سرمایه هم با ساختار صنایع کوچک و متوسط ما آشنا نیست و هدفگذاری اش صنایع بزرگ و بخشهای بزرگ اقتصاد است.

وی گفت: در کشور ما بخشهای بزرگ اقتصاد، دولتی یا خصولتی است و این بخش امروز از همه مواهب برخوردار است؛ هم از فاینانس خارجی و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و هم از حوزه بازار سرمایه بسیار راحتتر از بخش خصوصی برخوردار است. ما در کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق باید تلاش کنیم فعالان بازار تامین سرمایه و صندوقهای سرمایه‌گذاری را جذب کنیم و با فضای واقعی استان خراسان آشنا کنیم و به آنها نشان دهیم اگر در راستای سیاستهای اقتصادی کلان کشور سهم و ماموریتی برای خود قائلند در استان خراسان رضوی باید نگاه به بنگاههای کوچک و متوسط را اولویت قرار دهند و برای آن برنامه داشته باشند.

هدفگذاری آشناسازی فعالان اقتصادی با فضای واقعی بازار سرمایه

باقری با بیان اینکه به دنبال آشنا کردن فعالان اقتصادی و شرکتهای فعال در حوزه اقتصاد و کارآفرینی با فضای واقعی تامین سرمایه هستیم، گفت: به بیان ساده‌تر باید دو طرف را به هم نزدیک کنیم و اگر کمیسیون سرمایه‌گذاری در این زمینه موفق شد به نظر من رسالت خود را انجام داده است. اگر بخواهیم تکلیف برنامه ششم توسعه را عملیاتی کنیم، باید 12.4 درصد از سهم سرمایه‌گذاری در کل کشور از طریق بازار سرمایه انجام شود و این اتفاق هنوز میسر نیست و تردید ندارم با این روند موفق نخواهد شد.

وی اضافه کرد: راه حل این موضوع برگزاری چنین نشستهایی است چرا که تمام بخشها از حمل و نقل و کشاورزی گرفته تا گردشگری و معدن از آن استقبال می‌کنند اما درد مشترک همه آنها این است که با شکل کنونی بازار سرمایه، بخش خصوصی قابلیت ورود به حوزه آن را ندارد. بازار سرمایه باید مشکل ما را ببیند و برای آن نسخه پیدا کند و ما هم برای ایجاد راه چاره در زمینه سرمایه‌گذاری کمک می‌کنیم.

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی خراسان رضوی یادآور شد: روشی که دنیا به کار بسته تا موفق شده، ادغام صنایع کوچک و متوسط است و صنایع ما هم باید ادغام و بزرگ شوند تا توان عملیاتی و سرمایه خود را بالا ببرند. امیدوارم این دست نشستها حتی اگر در عمل به طور مستقیم ورود پیدا نکند، در بالا بردن سطح آگاهی و ایجاد انگیزه در طرف عرضه برای تطبیق مدلهای خودش با نیاز روز جامعه و ایجاد انگیزه و تلاش در سمت تقاضا برای اینکه خود را با شرایط تامین سرمایه از بازار سرمایه تطبیق دهد، اثرگذار باشد.

وی ادامه داد: عمدتا شرکتهای وابسته به سیستم بانکی و نهادهای مختلف اقتصادی و شبه دولتی و یا مستقیما دولتی کشور با بازار سرمایه توانسته اند سرمایه مورد نیاز خود را تامین کنند. اینها همان گروهی هستند که برای خارجیها هم جذاب است و سرمایه‌گذاری خارجی یا در بخش خودرو و پتروشیمی یا نفت که به طور مستقیم مربوط به دولت است و یا زیرگروههای دولتی مثل مخابرات انجام می‌شود.

صنایع کوچک و متوسط موتور پیشران اقتصاد ماست

باقری خاطرنشان کرد: ما صرفا با نهادها و شرکتهای دولتی و بخشهای خصولتی نمی‌توانیم اقتصاد کشور را اداره کنیم بلکه نیاز به یک بخش خصوصی توانمند و فعال و پویا مثل اقتصادهای موفق دنیا داریم. صنایع کوچک و متوسط موتور پیشران اقتصاد ماست اگر برنامه‌ای صحیح برای بقای آنها و رشد و توسعه‌شان داشته باشیم. بعید می‌دانم تولد صنعت بزرگ برای کشورمان بدون شرکتهای کوچک و متوسط ما را به موفقیت کامل برساند.

وی گفت: جلسه امروز کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق در حوزه تامین مالی از بازار سرمایه بود و ارتباط دو طرفه برقرار شد و ادامه پیدا می‌کند. در حوزه تامین مالی از طریق بانکها هم سعی کردیم دو طرف را به هم نزدیک کنیم و پیش از این نیز در زمینه ادغام صنایع کوچک و تبیین فرصتهای سرمایه‌گذاری در استان به عنوان نیازی جدی در استان کار کردیم.

باقری مهمترین مشکل در حوزه تولید و خدمات استان را بالا بودن قیمت تمام شده دانست و اظهار کرد: در پیک فصل گردشگری استان 40 درصد هتلها خالی می‌ماند و دلیلش این است که قیمت تمام شده کالا و خدمات در کشورمان بالاست و برای این موضوع باید تدبیر شود. یکی از روشهای کاهش قیمت تمام شده، کاهش هزینه‌های سربار است؛ ما در کمیسیون روی این موضوع کار می‌کنیم و باید بتوانیم با همراهی و همفکری بخشهای دولتی مثل مالیات، تامین اجتماعی و صنعت و معدن و گردشگری به نسخه‌ای برای کاهش قیمت تمام شده و بالا بردن کیفیت و رشد صنایع کوچک و متوسط کار کنیم.

« تهیه کننده : زهرا صفدری » « منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۱۷ مهر ۱۳۹۶, ۰۹:۳۹


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها