در نشست هیات اقتصادی مکزیک با فعالان اقتصادی خراسان رضوی مطرح شد

آغاز فصل همکاری بین ایران و مکزیک

۱۷ مهر ۱۳۹۶ کد خبر : 1882
دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- روز گذشته نشست مشترکی بین هیات اقتصادی مکزیک با فعالان اقتصادی استان خراسان رضوی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی برگزار شد. در این نشست هیات8 نفرة اقتصادی کشور مکزیک به زمینه‌های تخصص و فعالیت خود اشاره کردند.

تجهیزات پزشکی، درمانی، دارو و بیمه، ماشین آلات، تجهیزات گلخانه‌ای، تجهیزات لرزه شناسی، صنایع وابسته به نفت وگاز، صنایع لبنی، هتلینگ، تجهیزات امنیتی و نانو تکنولوژی اهم صنایعی است که شرکتهای مکزیکی برای عرضة آنها در بازار ایران اعلام آمادگی کردند.

دومین نشست مشترک

در این جلسه نایب رئیس اتاق بازرگانی خراسان رضوی با ابراز خرسندی از تشکیل دومین جلسه همکاری بین شهر مشهد و کشور مکزیک گفت: امیدواریم این هیات اقتصادی در سفرهای بعدی خود به ایران مجدد به مشهد سفر کنند. محمدرضا توکلی زاده با بیان اینکه همه اعضای این هیات و میزبانان مشهدی، متشکل از فعالان بخشهای صنعتی و تجاری هستند، خاطرنشان کرد: امیدواریم روابط بین دو کشور در زمینه‌های اقتصادی رشد خوبی داشته باشد.

فروش محصولات یکطرفه نخواهد بود

رئیس هیات اقتصادی مکزیک نیز در این جلسه با بیان اینکه این هفتمین سفر و نشست هیات اقتصادی مکزیک در ایران است، گفت: این افراد همگی سرمایه‌گذاران بخشهای مختلف اقتصادی و صنعتی در مکزیک هستند و امیدوارند با ایجاد تعاملی سازنده با ایران بتوانند محصولات خود را به فروش برسانند. رضا مهدوی تصریح کرد: البته این تعامل یکطرفه نخواهد بود و این افراد تمایل دارند که محصولات ایرانی را نیز خریداری کنند.

وی ادامه داد: علیرغم مسافت 14 هزارکیلومتری بین ایران و مکزیک، این فعالان اقتصادی با هزینة شخصی به ایران سفر می‌کنند، چون به تجارت و همکاری با ایران علاقه‌مند هستند. مهدوی مبادلات اقتصادی این دو کشور را حدود 300 الی 400 میلیون دلار اعلام کرد و گفت: عموم این مبادلات در زمینة نفت و گاز است.

رئیس هیات اقتصادی مکزیک خاطرنشان کرد: خوشبختانه دولت دوازدهم اقدامات موثر و ارزنده‌ای در ورود سرمایه به کشور انجام داده که ما نیز به نوبه خود سعی می‌کنیم تونلهای اقتصادی بین ایران و کشورهای دیگر را ایجاد کنیم.

مهدوی در ادامه هدف اصلی کشور مکزیک برای سرمایه‌گذاری در ایران را تولید محصولات دانست و گفت: تولید در ایران باصرفه‌تر و ارزانتر از چین است، هدف مکزیک نیز این است که برخی محصولاتش را در ایران تولید و در مکزیک پخش کند.

وی با بیان اینکه معاملات تجارتی باید برد- برد باشد، تصریح کرد: گروههای اقتصادی که ما به ایران می‌آوریم هم حاضر به خرید و هم حاضر به فروش هستند.

وضعیت گردشگری میان دو کشور

رضا مهدوی در پاسخ به سوال دنیای اقتصاد در خصوص بهبود وضعیت گردشگری بین دو کشور گفت: در زمینة جذب توریست و گردشگر با سفیر مکزیک در ایران رایزنیهای مثبتی را انجام داده‌ایم. 

مسئول امور بین‌الملل اتاق بازرگانی، صنایع و معادن خراسان رضوی، نیز در پاسخ به این سوال تصریح کرد: به گفتة هیاتهای مکزیکی، گردشگری در ایران برای مردم مکزیک جذابیت بسیار بالایی دارد.

فرشید منوچهری ادامه داد: خوشبختانه چون فرهنگ مصرف مردم مکزیک به ما نزدیک است، فروش کالای ایرانی در مکزیک شرایط خوبی دارد.

وی با بیان اینکه کسی از این نشستهای کوتاه توقع تبادل سرمایه‌های هنگفت ندارد، گفت: این نشستها بیشتر به منظور شناخت طرفین و ایجاد تبادل و همکاری مشترک است. طبیعتا مذاکرات بعدی به مرحلة عقد قرارداد و شروع همکاری دوطرفه منجر خواهد شد.  

 

« تهیه کننده : ضحی زردکانلو » « منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۱۷ مهر ۱۳۹۶, ۰۹:۳۱


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها