وزارت صنعت، معدن و تجارت چه اقداماتی برای حمایت از صادرات انجام میدهد؟

100 میلیارد تومان برای حمایت از تولید صادرات محور

۱۱ مهر ۱۳۹۶ کد خبر : 1880
دنیای اقتصاد، زهرا صفدری- موضوع حمایت از صادرکنندگان و پرداخت مشوقهای صادراتی یکی از درخواستهای فعالان این حوزه در خراسان رضوی از وزارت صنعت است، زیرا با وجود پرداخت مشوقهای صادراتی در برخی از استانهای کشور، خراسان رضوی از این موضوع بی بهره بوده و صادرکنندگان این استان در این زمینه طلب قابل توجهی از وزارت صنعت دارند.

در روزهای اخیر صحبتهایی از سوی مشاور وزیر صنعت درباره حمایت از برخی شرکتهای تولیدی که در حوزه صادرات نیز فعالند، روی خروجی یکی از خبرگزاریها قرار گرفت. صحبتهایی که شاید چندان خوشایند فعالان حوزه صادرات نبوده و نارضایتی آنها از اقدامات مدنظر وزارت صنعت را به دنبال دارد. محمدرضا مودودی به ایسنا گفت: امسال بودجه‌ای بالغ بر 100 میلیارد تومان برای شرکت‌های تولیدی که در حوزه صادراتی فعالیت دارند، اختصاص یافته است.

وی اظهار کرد: آنچه که در خصوص کریدور سبز نتیجه‌بخش بود، این است که ما فهرستی از شرکت‌های خوب که مشروعیت لازم را داشته و برندها و صادرکنندگان مطرح ما بشمار می‌روند، در اختیار گمرک قرار دادیم و آن‌ها از طریق همان روابطی که با کشور روسیه داشتند، این اسامی را معرفی کردند و محصولات آن‌ها نیز مورد آزمایش قرار گرفته است.

مودودی ادامه داد: مقرر شد گمرک تشریفاتی را که برای سایر صادرکنندگان تعیین کرده‌اند، با توجه با جایگاه و مزیت‌ این شرکت‌ها، برای آن‌ها استثنا قائل شوند. این شرکت‌ها بیشتر در حوزه‌های صنعت لبنیات، آبزیان و بخش کشاورزی فعال هستند.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: آن چیزی که مهم بود، مشکلات مربوط به قیمت اظهار شده گمرکی است که طی رایزنی قرار شد این مشکل رفع شود و قیمتی لحاظ شود که به آن مالیات سنگین وارد نگردد.

مودودی با اشاره به اختصاص یارانه سود تسهیلات به واحدهای تولیدی با بیان اینکه ما در خصوص سود تسهیلات تقسیم استانی انجام نداده‌ایم، تصریح کرد: در حال حاضر برای توسعه تسهیلات بسته حمایت از صادرات غیرنفتی در قالب مصوبه‌ای توسط معاون اول رییس‌جمهور ابلاغ شده که بر اساس آن ما دو بودجه در نظر گرفته‌ایم که یکی 120 میلیارد تومان و دیگری 100 میلیارد تومان است. این مبلغ اخیر برای یارانه‌ سود تسهیلات برای شرکت‌های تولیدی که صادرات انجام می‌دهند، لحاظ شده است.

وی اضافه کرد: همچنین آن 120 میلیارد تومان نیز برای توسعه زیرساخت‌ها و کمک‌های غیرمستقیم به واحدهای تولیدی بوده و بخشی از آن هم مربوط به حمایت‌هایی نظیر یارانه سود تسهیلات به تجار است.

به سراغ رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی رفتیم تا نظراتش را نسبت به اظهارات مشاور وزیر صنعت جویا شویم؛

تصمیمات سفارشی در اعطای جایزه به صادرکنندگان

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی در واکنش به اظهارات مشاور وزیر صنعت درباره اختصاص بودجه 100 میلیارد تومانی برای شرکتهای تولیدی فعال در صادرات، به دنیای اقتصاد می‌گوید: اصولا روشی که سازمان توسعه تجارت برای مشوقهای صادراتی در نظر گرفته، روش رانتی و غلطی است یعنی مبنایی برای اینکار در نظر گرفته نشده و بیشتر برحسب پیگیری افراد شاخص و افرادی که در موضوع نظر و هدف داشته‌اند، طراحی شده است.

محمدحسین روشنک می‌افزاید: در سال گذشته هم یکی از مشوقهای صادراتی و حمایتها از صادرکنندگان این بود که درصدی از سود تسهیلاتی که یک صادرکننده از بانک گرفته، کاهش یابد. حال سوال اینجاست اگر صادرکننده خوشنام و معتبری باشد که از تسهیلات بانکی استفاده نکرده و از سرمایه شخصی خود و اعتبارات دیگری تامین نقدینگی کند، با دریافت نکردن این تخصیصات، به نوعی جریمه نمی‌شود؟ زیرا نتوانسته از حقش استفاده کند. متاسفانه این اشکال و اشتباهی است که مدتها پیرامون آن صحبت کرده‌ایم.

وی یادآور می‌شود: دهها صادرکننده خوشنام و باارزش ما از منابع دیگری غیر از تسهیلات بانکی بودجه خود را تامین کرده‌اند و از گرفتن جایزه و حق خودشان بی‌بهره می‌مانند و این در واقع نوعی جریمه برایشان به شمار می‌رود. همانطور که می‌بینیم کسانی که به موقع تسهیلات خود را به بانکها پرداخت کردند، قیمت روز برایشان حساب شده و حتی جریمه شدند اما افرادی که سالهاست بدهی خود را نپرداختند، با بخشودگی جرایم روبرو شده و بدهی‌شان تقسیط می‌شود و همه اینها سیاستهایی غلط است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی اظهار می‌کند: موضوع دیگر این است که جایزه صادراتی به شرکتهای حقوقی داده می‌شود اما اگر شخصیتی حقیقی که کارت بازرگانی داشته و حجم قابل توجهی صادرات انجام داده و صادرکننده نمونه در سالهای گذشته شده، نباید جایزه صادراتی بگیرد.

روشنک تاکید می‌کند: به نظر من این تصمیمات، تصمیمات سفارشی است که برحسب سفارش عده‌ای که ارتباطات دارند، گرفته می‌شود. در حالی‌که این روش غلط است و باید برحسب نوع کالا و صادرکننده آن کالا، تشویقها صورت بگیرد.

نباید بین صادرکنندگان و تولیدکنندگان تبعیض قائل شد

وی ادامه می‌دهد: تعیین مصداق کالاها در تشویق صادرکنندگان نیز  بحث دیگری است؛ ممکن است بگویند چون در کالایی مزیت صادراتی نداریم جایزه‌ای نمی‌دهیم اما اینکه افراد را در نظر بگیریم و براساس اینکه فردی که کارت تولیدی داشته با فردی که کارت بازرگانی داشته، متفاوت است، جایزه بدهیم و تبعیض قائل شویم، روش درستی نیست.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی تصریح می‌کند: اینها تصمیمات سفارشی است که برحسب رانت و ارتباطات گرفته می‌شود. تصمیم صحیح آن است که دسته‌ای از کالاها را تعیین کنند و بگویند هر کس که دارای کارت بازرگانی و مجوز است و این نوع کالا را صادر می‌کند، جایزه را دریافت خواهد کرد.

وی می‌گوید: اولین کاری که در دوره وزارت شریعتمداری باید انجام شود، پرداخت بدهکاری قبلی وزارت صنعت بابت جایزه‌های صادراتی سالهای گذشته است. دولت دهم سه سال اعلام کرد که جایزه صادراتی می‌دهد و اسناد و مدارک را از صادرکننده دریافت کردند و این مبلغ در برخی از استانها پرداخت شد و متاسفانه در خراسان رضوی اتفاق نیافتاد. باید قبل از هر چیزی جوایز صادراتی سالهای گذشته پرداخت شود سپس به مشوق صادرات فعلی بپردازند.

روشنک در واکنش به بخشی از صحبتهای مشاور وزیر صنعت مبنی بر قائل شدن استثنائاتی در تشریفات گمرکی برای برخی از تولیدکنندگانی که به صادرات می‌پردازند، می‌گوید: اگر می‌توان تشریفات را ساده کرد چرا برای همه صادرکننده‌ها این کار را نمی‌کنند؟ و اگر می‌شود سخت‌گیری نکرد، چرا برای همه اینکار را نکنیم. همه تاجران و صادرکننده‌ها پاکند مگر خلاف آن ثابت شود در غیر این صورت جایگاه همه یکی است.

وی خاطرنشان می‌کند: معتقدیم گمرک و صادرات باید آنقدر ساده باشد که هیچ صادرکننده‌ای بابت مسائل گمرک نگرانی نداشته باشد. وقتی می‌توان تشریفات را ساده کرد باید برای همه باشد و همه را محترم و عزیز بدارند. همان امتیاز را باید به همه بدهند مگر اینکه کسی خلاف کند و در این صورت می‌توانند از صادراتش جلوگیری کنند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی یادآور می‌شود: کسانی که در دولت قبل در وزارت صنعت این تصمیمات را گرفتند، فکر می‌کردند اگر تجارت نباشد همه کارها درست می‌شود درحالی که تصمیم و شیوه غلط بود. به طور مثال تصمیم گرفتند صادرکننده‌ای که کارت بازرگانی دارد، در هنگام خرید کالا از تولیدکننده 9 درصد ارزش افزوده بپردازد و در آینده این مبلغ را از سازمان امور مالیاتی پس بگیرد که این‌کار به سادگی هم نیست و نخواهد بود و این هم از تصمیمات تبعیض‌آمیز است. کالایی که برای صادرات از درب کارخانه خارج می‌شود، چه صادرکننده دارای کارت بازرگانی از حوزه تولید و چه از حوزه تجارت، نباید 9 درصد ارزش افزوده را بابت آن بپردازند که بعد آن مبلغ را پس بگیرند. این قوانین ضد صادرات و تجارت است که لازم است اصلاح شود.

 

 

 

 

« تهیه کننده : زهرا صفدری » « منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۱۱ مهر ۱۳۹۶, ۱۰:۴۵


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها