در مراسم معرفی خودروی جدید ایران خودرو مطرح شد

آغاز فروش «هایما S5» در پایتخت معنوی ایران

۳ مهر ۱۳۹۶ کد خبر : 1876
دنیای اقتصاد- مدیرعامل ایران خودرو خراسان در مراسم معرفی خودروی جدید هایما S5 با اشاره به شروع پیش فروش این خودرو گفت: پیش فروش شاسی بلند جدید ایران خودرو از ساعت ۱۱ امروز آغاز شده و عرضه آن در دی و بهمن آغاز می‌شود.

بیژن زاهدی‌فرد در اين مراسم با اشاره به اشتغال مستقيم ٥ هزارنفری در اين شركت گفت: در دو سال گذشته توليد خودرو در اين شركت انحصاری شده و توليد ٤٠٥ و شاسی بلندهای گروه صنعتی ايران خودرو به اين شركت واگذار شده است.

مدیرعامل ایران خودرو خراسان، با اشاره به روی كار آمدن مدير عامل ايران خودرو در سال ٩٣ و تدوين استراتژی مدون مبنی بر استفاده از همه ظرفيت‌های خطوط توليد، افزود: در سال ٩٣ ظرفيت توليد اين كارخانه روزانه ٢١٠ تا ٢٢٠ دستگاه بود كه با آغاز برنامه افزايش ظرفيت اين ميزان به روزانه ٦٠٠ دستگاه رسيد.

زاهدی‌‌فرد ادامه داد: پس از واگذاری توليد خودرو ٤٠٥ و شاسی بلندها به ايران خودرو خراسان، مقرر شد هرساله يك محصول به سبد توليد اين خط توليد اضافه شود كه هم اكنون اين امر محقق شده، به طوری كه در سال ٩٤ موفق به معرفی هايما اس ٧ و در سال بعدی هايما اس ٧ توربو و در سال جاری هايما اس ٥ به بازار عرضه شد.

مديرعامل ايران خودرو خراسان از برنامه‌ريزی برای افزايش تيراژ به ٢٦٠ هزار دستگاه در سال خبر داد و تصريح كرد: بر اساس دستور مديرعامل ايران خودرو سهم ٢/٢ درصدی ايران خودرو خراسان در توليد شاسی بلندها بايد به ٢٢ درصد افزايش يابد.

وی با بيان اينكه هایما در چین تحت لیسانس مزدا تولید می‌شد و بعد از آن از سوی شرکت فاو خریداری شده است، تاکید كرد: در راستای منويات رهبر معظم انقلاب حدود ١٤ هزار خودرو ناقص در كف كارخانه وجود داشت كه با دستور مديرعامل در خرداد همان سال همه اين خودروها جمع شدند و توليد از ٦٠ هزار دستگاه به ٩٠ هزار دستگاه در سال افزايش يافت.

زاهدی‌فرد در ادامه افزود: سهم قطعه سازی خراسان در تامین صنایع داخلی کشور سهمی معادل ٢٥ درصد دارد بنابراین تولید خودروهایی که از قطعات تولیدی استان استفاده می‌کنند منجر به اشتغالزایی و افزایش رونق صنعت قطعه سازی شده است.

کمک200 میلیارد تومانی به خودرو سازان

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه 200 میلیارد تومان برای کمک به خودرو سازان داده می‌شود، گفت: خراسان رضوی نقش 18 درصدی در قطعه‌سازی کشور را دارد.

علی رسولیان با اشاره به اینکه یکی از بخش‌های اثرگذار صنعت خودروسازی بحث قطعه‌سازی است، ادامه داد: صنعت خودروسازی کشور با موانعی رو به رو بوده که این موانع از تحریم‌ها و نوع نگاه‌هایی که وجود دارد، بوده است.

وی افزود: با بالا بردن استفاده از تکنولوژی و تولید خودروهای برقی باید سطح صنعت خودروسازی را در کشور بالا ببریم و بتوانیم اشتغال قابل توجهی ایجاد کنیم.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی ضمن اشاره به اینکه خراسان رضوی رتبه دوم خودروسازی در کشور را دارد، یادآور شد: در سال گذشته اعتباری 200 میلیارد تومانی برای کمک به خودروسازی داده شد که امسال هم دوباره 200 میلیارد تومان اعتبار از بانک صادرات داده می‌شود.

رسولیان با اشاره به اینکه خراسان رضوی نقش 18 درصدی در قطعه‌سازی کشور را دارد، متذکر شد: صنعت خودروسازی صنعت پیچیده‌ای است و در تولید، فروش و تامین مالی نیاز به توجه ویژه دارد.

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۳ مهر ۱۳۹۶, ۱۰:۳۱


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها