مروری بر مراسم تودیع و معارفه شهرداران مشهد؛

دوصد گفته چون نیم کردار نیست

۳ مهر ۱۳۹۶ کد خبر : 1873
دنیای اقتصاد، ضحی زردکانلو- مراسم تکریم و معارفه شهردار مشهد پنج شنبه گذشته با حضور رشیدیان استاندار خراسان رضوی، علی جنتی استاندار اسبق خراسان و وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام سیدهادی خامنه‌ای، رئیس و اعضای شورای شهر مشهد، معاون سیاسی اجتماعی استاندار و مسئولان استانی و چهره‌های سیاسی و فرهنگی و اجتماعی استان چون نمایندگان مجلس و قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در تالار ساختمان برج سفید برگزار شد.

این در حالی بود که چهار سال قبل مراسم تودیع سید محمد پژمان و معارفه سید صولت مرتضوی در غیاب رئیس شورای چهارم و تنها با حضور نصرالله پژمانفر و قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی به عنوان مهمانان ویژه در 25 مهرماه 92، در سالن همایشهای صدا و سیما برگزار شده بود.

سخنرانی بلند مرتضوی و سخنان کوتاه تقی زاده

قاسم تقي زاده خامسي که مردادماه امسال با 15 رای اعضای شورای شهر به عنوان شهردار مشهد انتخاب شده بود متولد 1336 مشهد و دارای مدرک کارشناسی ارشد عمران است، او در سال‌های 66 تا 71 معاون فنی و عمران استانداری خراسان بزرگ بوده‌ و در سه حوزه معاونت خدمات شهری، معاونت فنی و عمران و معاونت شهرسازی، با غلامحسین کرباسچی همکاری کرده است.

در مراسم معارفه شهردار جدید مشهد پس از سخنرانی میهمانان، تقی‌زاده به عنوان سخنران آخر مراسم در جایگاه قرار گرفت و  در سخنانی کوتاه گفت: با عملم سخنان مردم و مسئولان را پاسخ می‌دهم، من نیتم فقط خدمت به زائران و مجاوران امام رضا و دعای رهبری و خوشنودی خانواده شهدا و ایثارگران است.

پیش از او شهردار پیشین مشهد پشت تریبون قرار گرفته بود، صولت مرتضوی که در مراسم معارفه خود از ضرورت توجه به اقتصاد شهری و نه اقتصاد شهرداری، جلب مشارکت‌های بین‌المللی، ملی و منطقه‌ای برای ایجاد توسعه اقتصادی و اشتغال گفته بود و اولویت اول کاری خود را توسعه متوازن مشهد در همه ابعاد دانسته بود، بدون اشاره به نتیجه آن وعده‌ها پس از 4 سال گفت: قطار شهری پروژه به گِل نشسته شهرداری بود که در ۵ سال ۱۷ درصد پیشرفت داشت ولی در این چهار سال بالغ‌بر ۸۲ درصد پیشرفت رسیده است و برای اولین‌بار در ایران خط مترو به فرودگاه رسیده است و خط دو قطار شهری در نقطه تقاطع با خط یک آماده بهره‌برداری است.

مرتضوی در ادامه با اشاره به رکود اقتصاد در سال 92 از متوقف نشدن هیچ پروژه‌ای در مشهد گفت و اضافه کرد: یک مثقال زباله در این شهر دور ریز نمی‌شود و همه آن جمع‌آوری و فرآوری می‌شود.

 

استمداد از علمای مشهد برای تعیین اولویت هزینه بودجه شهرداری

رئیس شورای شهر مشهد نیز در مراسم معارفه تقی زاده خامسی گفت: مردم ایران با تأسی از  شعار میزان رأی ملت است، جلوه باشکوهی از مردم‌سالاری دینی در سطح ملی و محلی به نمایش گذاشتند و امروز ثمره رأی مردم با معارفه شهردار مشهد به نتیجه رسید.

محمدرضا حیدری درخصوص مهم‌ترین نیاز مدیریت شهری مطرح کرد: اصلاح رویکرد به شهرداری و شورای شهر مهم‌ترین نیاز مدیریت شهری مشهد است. قانون شورا‌ها وظیفه ما را مشخص کرده است و همه درآمد‌های شهرداری باید صرفاً در حوزه شهرداری هزینه گردد.

وی ادامه داد: ما خواهان آن هستیم که علما ما را راهنمایی کنند. در شرایطی که تعهدات و ماموریت‌های معطل بسیاری در حوزه وظایف قانونی شهری داریم، انجام مأموریت‌هایی در خارج از حوزه شهرداری چه حکمی دارد؟ در حالی که پیمان‌کاران ۱۰ ماه است که به کارکرد‌های خود دست پیدا نکردند و با وام‌های با سود بالا پاسخ‌گوی کارگران خود هستند و حتی به اخراج کارگران و تهدید همین اشتغال موجود روی آورده‌اند، پرداختن شهرداری به امور هرچند مقدس که در حوزه فعالیت قانونی‌اش نیست، چه حکمی دارد؟

رئیس شورای شهر مشهد اضافه کرد: در حالی که کشف‌رود یک تهدید جدی برای زیست مشهد محسوب می‌شود، در حالی‌که مسیرهای ‌رفت‌و‌آمد برای معلولان و سالمندان شرایط مناسبی ندارد و فاصله جدی استاندارد‌های مناطق شهرداری در مناطق کم‌برخوردار و ده‌ها مسئله اجتماعی و فرهنگی وجود دارد، پرداختن به امور غیر‌مرتبط چه حکمی دارد؟ لذا ما در شورای پنجم صرفاً بر مدار قانون و رضایت مردم حرکت خواهیم کرد.

احمد آباد را بدون پرداخت هزینه تعریض کردیم

شهردار مشهد در دهه شصت نیز یکی دیگر از میهمانان این مراسم بود با ذکر تاریخچه ای از تغییر و تحولات توسعه‌ای و جمعیتی مشهد طی یک قرن گذشته گفت: زمانی که شهردار شدم مهمترین مشکل مشهد ترافیک بود و برای رفع مشکلات ترافیکی معابر تعریض می شد، خیابان احمد آباد، فلسطین و 22 بهمن را بدون پرداخت هزینه‌ای تعریض کردیم، اما اکنون شهرداری برای یک سانتی متر تعریض هم باید پول پرداخت کند. اکبر صابری‌فر خاطرنشان کرد: همه از جمله نمایندگان مجلس باید به مدیریت شهری کمک کنند و گرنه شهر مشهد با توجه به آلودگی هوا غیرقابل سکونت خواهد شد. وی با بیان اینکه در زمان مدیریتم به مرحوم هاشمی رفسنجانی پیشنهاد کردم برای ارائه خدمات به ازای هر زائری که وارد مشهد می‌شود یک دلار به این شهر اختصاص یابد، تصریح کرد: مشکلات شهر با عوارض شهرداری و تراکم فروشی قابل حل شدن نیست.

جهان شهر مشهد نیازمند همکاری همه دستگاه هاست

استاندار خراسان رضوی هم در ادامه مراسم با کنایه به اکبر صابری فر که برای لمس تغییرات وسعت و جمعیت مشهد از دوران ناصرالدین شاه مثال آورده بود، گفت: از آن زمان که یادمان نمی آید اما تغییرات جمعیتی از سال ۹۰ تا ۹۵ هم زیاد بوده و این تغییر پاسخ‌های مناسب را می‌طلبد و همه این پاسخ‌ها به عهده یک دستگاه نیست و مشارکت همه از دستگاه‌های دولتی و غیر‌دولتی، دانشگاهیان، مردم و... را می‌طلبد.

علیرضا رشیدیان افزود: ورود سالانه بیش از ۲۷ میلیون زائر، مشهد را تبدیل به یک جهان‌شهر کرده است. ما در مشهد بیش از ۳۲۰ هزار اتباع و پناه‌جوی خارجی داریم و حتی از کشور‌های دور‌تر به مشهد می‌آیند. وی گفت: در روز فقط ۲۰۰0 تن زباله در مشهد جمع‌آوری می‌شود که علاوه‌بر زحمت، ظرفیت بالایی هم محسوب می‌شود و طلای کثیف نام‌گذاری شده است.

استاندار خراسان رضوی در ادامه گفت: توسعۀ متوازن، حاشیۀ شهر، مسائل زیست‌محیطی، پیش‌بینی معضلات احتمالی، آب سالم، هوای سالم، ظرفیت برای ورزش و تحرک مردم، ارتقاء شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و حمل‌ونقل در حالی‌که روزانه حدود 6 میلیون مسافرت درون‌شهری در مشهد داریم، از مسائل جدی است. وی ادامه داد: هوشمند‌سازی شهر همزمان با مباحث پایتخت فرهنگی جهان اسلام پررنگ شد. بافت پیرامون حرم مطهر و تناسب توسعه اطراف حرم و ساخت‌وساز‌های هماهنگ با حرم نیز از مسائل پیش‌ روی مدیریت شهری است.

تقی زاده برای شهرداری تهران هم مناسب بود

وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در مراسم معارفه شهردار مشهد با بیان اینکه مشهد دچار مشکلات و مصایب عدیده‌ای است گفت: حتماً باید در کنار شهرداری، دولت و آستان قدس رضوی به بهبود اوضاع کمک کنند.

علی جنتی خاطرنشان کرد: چالش‌های مختلفی از جمله بافت‌های فرسوده، آلودگی‌هایی که به‌خاطر جمعیت زیاد به‌وجود آمده، چالش‌های زیست‌محیطی، مشکل آب و مدیریت مصرف آب، توسعۀ نامتقارن شهر و چالش‌های حوزه فرهنگی حاشیه نشینی، حمل‌ونقل و ترافیک علی‌رغم همه تلاش‌های این سال‌ها کماکان در مشهد وجود دارد.

جنتی تاکید کرد: باید دست به دست هم دهیم و از همه نخبگان دانشگاهی و حوزوی برای حل معضلات و حفظ هویت فرهنگی این شهر به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام استفاده کنیم. انتخاب مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام توسط یک سازمان بین‌المللی تلاش برای حفظ این هویت شهر است.

وی گفت: این دوره شورای اسلامی شهر مشهد متشکل از عناصر فرهیخته، آگاه، دانشگاهی، باتجربه و باسابقه است که برای این اعتماد مردم به شما تبریک می‌گویم و امیدوارم این شورا منشأ خدمات فراوانی برای زائران و مجاوران باشد.

جنتی با اشاره به خدمات ارزنده تقی‌زاده خامسی در تهران و مشهد گفت: ایشان اولین فرهنگ‌سرا را در تهران ساختند و سایر فرهنگ‌سرا‌ها پس از ایشان ساخته شد. در روزنامه همشهری فعالیت داشتند. فروشگاه‌های زنجیره‌ای شهروند را آقای مهندس تقی‌زاده بنیان‌گذاری کردند. از نظر شخصیتی هم فردی باتجربه، باصراحتِ لهجه، دارای شجاعت در تصمیم‌گیری و سالم است.

جنتی گفت: تقی‌زاده یکی از بهترین افراد برای شهرداری تهران بود. من این انتصاب را هم به شورا و هم به جناب مهندس تقی زاده تبریک می‌گویم.

« تهیه کننده : ضحی زردکانلو » « منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۳ مهر ۱۳۹۶, ۱۰:۲۳


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها