برای اولین بار در کشور انجام شد؛

افتتاح نیروگاه انرژی خورشیدی در روستایی زیر 10 خانوار در مشهد

۱۲ شهریور ۱۳۹۶ کد خبر : 1871
نیروگاه خورشیدی مستقل از شبکه توزیع برق در روستای 4 خانواری چوپانک مشهد به بهره‌برداری رسید.

علی سعیدی، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق مشهد در مراسم افتتاح این طرح به دنیای اقتصاد گفت: این طرح احداث نیروگاههای انرژی خورشیدی برای روستاهای زیر 10 خانوار است؛ با توجه به اینکه انتقال شبکه‌های فشار قوی و متوسط به این مناطق، توجیه اقتصادی ندارد،  به سمت استفاده از انرژی خورشیدی که انرژی پاک و از سیاستهای کشور و وزارت نیرو است و توجیه اقتصادی هم دارد، گرایش پیدا کردیم.

وی درباره میزان اعتبار هزینه شده برای این طرح، اظهار کرد: برای اجرای شبکه توزیع برق معمول در این روستا اعتباری 170 میلیون تومانی نیاز بود حال آنکه با اجرای نیروگاه خورشیدی حدود 50 میلیون تومان هزینه شد تا خانوارهای این روستا از نعمت برق برخوردار شوند.

سعیدی یادآور شد: این روستا دارای کد خانوار، روستایی رسمی و زیر مجموعه فرمانداری و بخشداری منطقه است.

مدیرعامل شرکت نیان الکترونیک به عنوان پیمانکار پروژه نخستین نیروگاه خورشیدی برای روستاهای زیر 10 خانوار در ایران نیز گفت:

برق‌رسانی به روستاهای کشور مسئولیت مهم دولت است و از طرفی ایجاد شبکه توزیع، ترانس و کابلهای طولانی در روستاهای زیر 10 خانوار، هزینه بسیار بالایی دارد تا جایی که برای برق‌رسانی به روستای چوپانک اعتباری 150 میلیون تومانی برآورد شده بود و ما با پیاده‌سازی این سیستم هزینه‌ها را به یک سوم کاهش دادیم.

محمدعلی چمنیان به عدم نیاز به مصرف سوختهای فسیلی، نداشتن آلایندگی، کاهش دی‌اکسید کربن، عدم نیاز به نگهداری خاص و بهبود وضعیت برق‌رسانی در مناطق دارای شبکه توزیع به عنوان مزایای استفاده از نیروگاههای خورشیدی اشاره کرد.

 وی خاطرنشان کرد: از ویژگیهای این طرح این است که تقریبا همه اجزا و امکانات مورد نیاز در همین استان و در شهرک صنعتی توسط شرکتهای دانش بنیان طراحی و ساخته شده و این باعث ایجاد اشتغال پایدار، توسعه شبکه دانش بنیان و تقویت اقتصاد مقاومتی می‌شود.

 

 

« تهیه کننده : زهرا صفدری » « منبع خبری : اقتصاد شرق » آخرین ویرایش : ۱۲ شهریور ۱۳۹۶, ۱۴:۰۹


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها