نشست مشترک کمیسیون کشاورزی مجلس و اتاق بازرگانی خراسان رضوی برگزار شد

بحران آب در کمین زعفران

۱۱ شهریور ۱۳۹۶ کد خبر : 1870
در نشست مشترک رئیس و اعضای کمیسیون کشاورزی ،آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با فعالان بخش کشاورزی و صنعت که با حضور رئیس و اعضا کمیسیون کشاورزی مجلس، استانداران خراسان رضوی و جنوبی و رئیس اتاق ایران، پنجشنبه هفته گذشته در اتاق مشهد برگزار شد، با هدف تشکیل کمیته مشترک با محوریت مسائل بخش کشاورزی، آب، محیط زیست، زعفران، دام و طیور تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

طبق این تفاهم‌نامه، کمیته‌ای متشکل از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس، فعالان اقتصادی، نمایندگان تام‌الاختیار استانداران خراسان رضوی و جنوبی و مجمع نمایندگان استان تشکیل و دبیرخانه آن در محل دفتر کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مشهد مستقر می شود.

بر اساس متن تفاهمنامه کمیته مذکور جهت پیگیری و اجرایی شدن دغدغه‌ها و اقدامات مرتبط با بخشهای کشاورزی، آب، محیط زیست، منابع طبیعی، گیاهان دارویی، صنایع غذایی، زعفران، دام و طیور تلاش کرده و گزارش اقدامات خود را به مراجع بالادستی اعلام خواهد کرد.

اولویت اول کشور مسئله آب است

در این نشست که در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان خراسان رضوی برگزار شد، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، با بیان اینکه  آنچه که امروز در دفتر مطالعات کشاورزی و در مرکز ویژه آب اتاق ایران مدنظر قرار گرفته اولویتی بالاتر از مسائل و مشکلات آب در کشور نیست، اظهار کرد: تصور می‌شود اگر این اولویت مورد توجه نباشد، برطرف شدن سایر مشکلات بخش کشاورزی غیرممکن است.

غلامحسین شافعی تصریح کرد: به قول یکی از بزرگان کشور که نمی‌توانم نامش را بیاورم، بحران آب به جایی رسیده که باید با درختان شهرمان عکس یادگاری بگیریم، شاید در آینده درختی باقی نماند.

وی از انجام مطالعاتی جامع پیرامون موضوع «آب» در اتاق ایران خبر داد و گفت: علاوه بر این، تفاهم نامه‌ای نیز با وزارت نیرو به امضا رسانده‌ایم که در راس آن موضوع تعادل بخشی به منابع آبهای زیرزمینی دردستور کار است. همچنین کمیته مشترک دیگری را نیز با حضور نمایندگانی از سازمان برنامه و بودجه، اتاق بازرگانی ایران، وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی ایجاد کردیم که در آن با اتکا به روابط خارجی موجود، تلاش خواهد شد تا روشهای پیشرفته آبیاری نوین به داخل کشورمان منتقل شود.

رئیس اتاق ایران ضمن انتقاد از بعضی رویکردهای توسعه‌ای که سازگار با محیط زیست کشورمان نیستند، تصریح کرد: در خراسان رضوی برای توسعه صنعت فولاد اقدامات برجسته‌ای صورت گرفته اما در بستری این توسعه را رقم زدیم که به روستاهای آن با تانکر آبرسانی می‌شود. این تجربه‌ای بود که پیش‌تر در اصفهان نیز نتایجش را نشان داده بود. نباید در حوزه محیط زیست و آب به اشتباهات مکرر دچار شویم چرا که جبران آن دشوار خواهد بود.

وی در پایان با بیان اینکه در دوره گذشته مجلس به رغم تعاملات مثبت با کمیسیون کشاورزی، صدای این شورا آنطور که شایسته بود، شنیده نشد. خاطرنشان کرد:  امیدواریم در دوره فعلی مجلس و کمیسیون کشاورزی، بستر بهتر و مساعد‌تری برای تعامل با این شورا فراهم شود.

 

30 درصد اشتغال کشور در حوزة کشاورزی است

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس نیز در این نشست با بیان اینکه نگاه مجلس دهم به مسائل حوزة کشاورزی که منجر به اشتغال بیش از 30 درصد جمعیت کشور شده، نگاه حمایتی است، تصریح کرد: ما در مجلس بیش از 60 هزار میلیارد تومان در دروه 5 ساله برنامه پنجم به فعالیتهای دولت در حوزه آب اضافه کردیم.

علی اکبری تصریح کرد: در مجلس دهم، نگاه جدی به توسعه وجود دارد. امیدواریم با این تفاهم نامه امروز فصل مشترکی برای همراهی و همکاری در حوزه کشاورزی و محیط زیست در استانهای خراسان رضوی، جنوبی و حتی شمالی انجام شود.

 

برای توسعه کشور باید به مسائل نگاهی همه جانبه داشت

استاندار خراسان رضوی نیز سخنان خود را با بیان اینکه مدیریت کشور بدون یک نگاه توسعه‌یافته و همه‌جانبه به تمامی بخش‌ها ممکن نمی‌شود آغاز و تصریح کرد: برای نمونه، نمی‌توان کشاورزی را توسعه بخشید اما صنعت را در چارچوب این رویکرد مدنظر قرار نداد. این نگاه در حوزه محیط زیست، آب و... نیز مصداق پیدا می‌کند و باید همه این مولفه‌ها در کنار هم قرار گیرند تا توسعه محقق شود.

علیرضا رشیدیان، با بیان اینکه تا اصلاح کامل روش‌های آبیاری و تکمیل چرخه‌های ارزش افزوده، راه زیادی داریم گفت: در حال حاضر 8میلیارد و 200میلیون مترمکعب برداشت از منابع آبی ما صورت می‌گیرد که یک میلیارد و 200 میلیون متر مکعب آن «اضافه برداشت» محسوب می‌شود. در قالب تعاملات صورت گرفته با نهادهای مربوطه، مقرر شد؛ طی دو سال 700 میلیون متر مکعب کاهش برداشت انجام گیرد که خوشبختانه در سال اول اجرای این طرح با انجام برخی اقدامات در بخش کشاورزی، 300 میلیون متر مکعب کاهش مصرف محقق شد.

وی در ادامه با متذکر شدن خسارات تحمیلی به کشاورزان خاطرنشان کرد: سرما پاییز سال کذشته 865 میلیارد تومان و سیل اخیر نیز بیش از 150 میلیارد تومان به کشاورزان ما خسارت وارد کرد.

رشیدیان ادامه داد: ما برای حمایت از این کشاورزان، با مشکلات و نقایصی روبه‌رو هستیم که مجلس در مقام قانون‌گذاری‌اش می‌توان به حل و فصل آن کمک کند.

استاندار خراسان رضوی دراین جلسه با اشاره به مدیریت آب در استان گفت: سال گذشته هزار روستا با تانکر آبرسانی می‌شدند که امسال این رقم  به 410 مورد کاهش یافته است.

 

برای کشت زعفران وابسته به استانهای خراسان نباشیم

استاندار خراسان جنوبی نیز در این نشست، نسبت به مخاطراتی که کشت زعفران را در خراسان رضوی و جنوبی تهدید می‌کند، هشدار داد و تصریح کرد: حدود 15هزار هکتار از اراضی خراسان جنوبی زیر کشت این محصول هستند اما تداوم خشکسالی ما را نسبت به آینده این محصول نگران کرده است. از این رو به وزارت جهاد و کمیسیون کشاورزی مجلس پیشنهاد می‌کنیم تا کشت این محصول را در استانهای دیگر کشور که شرایط مساعدی دارند نیز پیگیری کنند تا به واسطه مشکلات بخش تولید، بازار صادراتی ایران آسیب نبیند.

علی اکبر پرویزی از تصویب بعضی قوانین احساسی و صدور آیین‌نامه‌های غیرکارشناسی به خصوص در سنوات کذشته انتقاد کرد و افزود: اجازه صدور مجوز برای چاه‌های غیرمجاز علیرغم 25سال مقاومت وزارت نیرو نمونه بارز این مدعی است. اقدامی که از سوی مجلس وقت انجام گرفت و تبعات آن تا امروز ادامه دارد.

وی از نمایندگان مجلس خواست تا در روند قانونگذاری، از رویکردهای سیاسی و شتابزده پرهیز و قوانین مخل و آسیب‌زا را حذف کنند تا اثرات آن در سالهای آینده  گریبانگیر نسل‌های بعدی نشود.

پرویزی در پایان سخنانش تاکید کرد: ما حاضریم در صورت حمایت و همکاری اتاق ایران، اعتبار مشترکی را پیش بینی کنیم تا گام‌های اولیه برای تحقق و اجرای طرح جامع زعفران برداشته شود.

 

مالیات بر ارزش افزوده می‌تواند مانع ارزش افزوده باشد

رئیس کمیسیون آب و کشاورزی اتاق مشهد نیز در این نشست ضمن قرائت تفاهنامه بین اتاق خراسان رضوی و کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی نیازمند سرمایه گذاری جدی است. حمایت از صادرات یک موضوع اساسی است و آب مجازی نیز مساله ای است که باید در تولید محصولات مدنظر قرار گیرد. انتظار این است که برای افزایش زنجیزه ارزش محصولات کشاورزی در کوتاه مدت بخش عمده ای از حمایت ها را به بخش غذا تسری دهیم. 

علی شریعتی مقدم خاطرنشان کرد: مالیات بر ارزش افزوده خود می تواند مانع ایجاد ارزش افزوده باشد. اتاق بازرگانی خود را در مورد محصولات استان متعهد می داند که روی افزایش کیفیت آن کار کند. همچنین رفع مشکلات سیستم اداری در استان و کشور باید در اولویت باشد. در حوزه نظارتی نیز بخش خصوصی نیز آمادگی پذیرش مسئولیت دارند تا بتوانند بخشی از وظایف را انجام دهد.

 

96 درصد زعفران جهان را تولید می‌کنیم اما بازار این محصول را نداریم

رئیس شورای ملی زعفران نیز در این نشست در سخنانی با بیان اینکه ایران تولیدکننده 96درصد زعفران جهان است اما همچنان در حوزه بازاریابی با مشکلات جدی روبه‌روست، گفت: دغدغه دیگر ما در این بخش تعیین قیمت منصفانه برای این محصول است تا کشاورزان انگیزه بیشتری برای کشت و کار داشته باشند.

محسن احتشام بازاریابی خرد را در زمره وظایف بخش خصوصی و بازاریابی کلان را بر عهده بخش دولتی دانست و گفت: مباحث دیگری چون توسعه بازار، برندسازی، تکمیل زنجیره ارزش، نوآوری و تنوع محصولات و... از دیگر اقداماتی هستند که باید برای تثبیت جایگاه ایران در بازار جهانی زعفران مورد توجه قرار گیرند.  

« تهیه کننده : ضحی زردکانلو » « منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۱۱ شهریور ۱۳۹۶, ۱۲:۱۸


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها