سخنی با شورا و شهردار محترم جدید مشهد

۲۵ مرداد ۱۳۹۶ کد خبر : 1864
دکتر حسین ثنایی نژاد* بالاخره ماراتن سنگین انتخاب شهردار مشهد به پایان رسید و اقای مهندس تقی زاده با رای شورا بر این مسند مهم خواهند نشست.


سوابق شهردار جدید نشان می دهد که تجربه و درایت کافی برای این مهم را داراست. با شناختی که از اعضای شورای شهر دارم ایشان نیز غالبا هم سوابق مدیریت کلان شهری دارند و هم فرهیختگانی مسئولند. بنا براین ظاهر امر‌ چنین است که برای شهر مشهد اکنون: "گل در بر و می در کف و معشوق به کام است". با اینحال در این برهه چند نکته حیاتی شایان توجه جناب آقای شهردار و اعضای محترم شورای شهر مشهد وجود دارند:

۱- ممکن است فرآیند طولانی و پیچیده انتخاب شهردار که از ۱۸ نفر به یک نفر ختم شد، دلخوری هایی را در میان طیف های مختلف سیاسی اجتماعی همسو با جریان اعتدال و اصلاح به وجود آورده باشد. اگر چنین باشد، بی گمان باید تدابیری اتخاد شود تا مجددا همدلی در میان همه حاکم شده و امکان استفاده از تمام توان منابع انسانی توانمند برای اداره شهر فراهم گردد.

البته انتظار می رود کاندیداهای حذف یا منصرف شده از فرآیند انتخاب شهردار نیز با درک صحیح شرایط موجود، به ایجاد و تقویت این فضای همدلی یاری رسانند.

۲- مطمئنا شهردار و شورای محترم واقف هستند که باید تعاملاتشان را به گونه ای تنظیم کنند که در فرآیند قانونگذاری، برنامه ریزی و اجرا کوچکترین خللی ایجاد نشود. زیرا امروز با یکدست بودن طیف سیاسی شورا و شهردار، مردم انتظار ندارند توان مدیریتی شهر مصروف دعواهای بی حاصل مرسومی شود که سالیان سال است شاهد آن هستند.

۳- انتظار می رود مجموعه شورا و شهردار محترم با اتکا به شرایط سیاسی موجود دولت بتوانند ارتباطات موثری را با آن برقرار کرده و با توجه به ویژگی های خاص مشهد از دولت بخواهند توجه ویژه ای به حل مشکلات این کلان شهر زیارتی داشته باشد.

۴- هیچ تردیدی ندارم که آقای مهندس تقی زاده با سابقه ای که در سمت معاونت استانداری خراسان داشته اند نسبت به حساسیت تعامل سازنده و موثر با آستان قدس رضوی واقفند. باید یک خط گفتگوی موثر دائمی را با این نهاد عظیم برقرار سازند و آنها را متقاعد نمایند که مستقل از گرایشات سیاسی، اداره شهر مشهد حداکثر همکاری این دو نهاد را می طلبد.

۵- اعضای شورای محترم شهر و شهردار منتخب محترم به خوبی واقف هستند که موفقیت ایشان در این چهار سال هم از جنبه ی مدیریت شهری بسیار حائز اهمیت است و هم از این نظر که مردم با ایجاد تغییر از ایشان انتظاری متفاوت دارند و می خواهند این تفاوت را در تمام جنبه های زندگی شهری مشهد احساس کنند. 

شما امروز سایه سنگینی از امید رای دهندگانی را بر دوش می کشید که شاید پس از آن دیگر به کسی امید نبندند!

*عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۲۵ مرداد ۱۳۹۶, ۱۰:۳۵


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها