رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی:

13 درصد سرمایه‌گذاریهای استان مربوط به صنایع غذایی است

۲۱ مرداد ۱۳۹۶ کد خبر : 1863
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: سهم صنایع غذایی در مقایسه با سایر صنایع 13 درصد از حجم سرمایه گذاری ها را به خود اختصاص می دهد.

 

به گزارش اقتصاد شرق و به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی نمایشگاه صنایع غذایی ماشین آلات وابسته(آی فود) راضیه علیرضایی اظهار کرد: از مهمترين بخشهاي صنعت كه با امنيت غذايي در ارتباط است صنايع غذايي بوده و صنعت غذا با تامين كالاهاي مصرفي، واسطه اي و اوليه نقش مهم و اساسي در تامين كالاهاي اساسي و ضروري جوامع دارد.

وی ادامه داد: بنابراين ايجاد و توسعه صنعت غذا به منظور تحقق نسبي امنيت غذايي، اشتغال زايي، افزايش صادرات، افزايش ارزش افزوده و جلوگيري از ضايعات محصولات كشاورزي از اهميت ويژه اي برخوردار است. 

علیرضایی اظهار کرد: در بخش صنایع غذایی 776 فقره پروانه بهره برداري صادر شده که سرمايه گذاری این پروانه ها حدودا 17000 ميليارد ريال با اشتغال 38045 نفر است كه در مقايسه باساير صنايع استان از نظر سرمايه گذاري 13 درصد و از نظر اشتغال 21 درصد اشتغال صنعتي استان را شامل مي شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی تصریح کرد: صنعت غذاي استان در مقايسه باصنايع غذايي كشور از نظر سرمايه گذاري 5.6 درصد و از نظر اشتغال 10.5 درصد سهم را به خود اختصاص داده است.

علیرضایی همچنین در خصوص اقلام مهم صادراتي استان عنوان کرد: زعفران، پسته، رب گوجه فرنگي و انواع شيريني و شكلات است كه در سال95 حدود 159 ميليون دلار ارزش صادراتي اقلام مهم صنايع غذايي بوده و اين ميزان 20 درصد رشد رانسبت به سال94 نشان مي دهد که صادرات محصولات غذايي 9 درصد ارزش كل صادرات استان را شامل مي شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه بسته بندي، گفت: با اعطاي معافيت هاي گمركي براي واردات دستگاههاي بسته بندي با تكنولوژي جديد و فناوري روز از واحدهاي صنعتي استان به ويژه صنعت غذا حمايت به عمل آمده و در حال حاضر نيز تخصيص تسهيلات بانكي از محل تسهيلات بازسازي و نوسازي آماده حمايت از واحدهاي صنعتي جهت نوسازي دستگاههاي بسته بندي باتكنولوژي جديد جهت تنوع در بسته بندي بانگاه صادرات محور، كاهش ضايعات و افزايش رقابت پذيري در بازار موافقت به عمل خواهد آمد.

وی ادامه داد: در خصوص پارامترهای مهم در رشد صنعت غذا می توان به بهره گيري از ظرفيت هاي موجود و توسعه آن با توليد صادرات محور، تكميل و توسعه زنجيره ارزش در بخش فرآوري غذا، تنوع بسته بندي با كيفيت صادراتي، توسعه تعاملات منطقه اي و بين المللي و سرمايه گذاري مشترك باشركت هاي داراي برند جهاني اشاره کرد.

علیرضایی افزود: از دیگر پارامترها می توان به توسعه پردازش و فعاليت هاي تحقيق و توسعه در جهت نوسازي و روزآمد سازي اين قسمت، ارتقاي سطح نفوذ فناوري هاي نوين و دانش بنيان، توسعه و ارتقاي نام و نشان هاي تجاري در سطح ملي، منطقه اي و جهاني  و....اشاره کرد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در ادامه به برگزاری نمایشگاه های مختلف در حوزه بسته بندی و ماشین آلات از جمله نمایشگاه صنایع غذایی و ماشین آلات وابسته که اوایل شهریور ماه در مشهد برگزار می شود اشاره و خاطرنشان کرد: واحدهای صنعتی با حضور در نمایشگاه اهداف مختلفی را دنبال می کنند.

وی در خصوص برخی از این اهداف اضافه کرد: آشنايي و تبادل تجربيات با ديگر صاحبان صنايع و توليد كنندگان و ارائه خدمات در يك مكان مناسب و زمان كوتاه، امكان مذاكره مستقيم با مشتريان و بازديد كنندگان، آشنايي با فناوري هاي نوين، زمينه سازي ارتقاي كيفي محصولات و معرفي محصولات جديد از جمله این اهداف است.

علیرضایی تصریح کرد: از جمله نقاط قوت نمايشگاه آی فود می توان به تحريك بازار ، معرفي توانمنديهاي استان ، ارتقاي سطح مبادلات تجاري در جهت توسعه صادرات غير نفتي ، آشنايي با دستاوردهاي علمي و تشويق و ترغيب توليد كنندگان براي رقابت سالم و هدفمند همچنين ايجاد فرصت جهت توسعه همكاري هاي مشترك خارجي با حضور هيئت هاي تجاري خارجي اشاره کرد.

شایان ذکر است نمایشگاه صنایع غذایی و ماشین آلات وابسته 2 لغایت 5 شهریور ماه در نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار می شود.

اقتصاد شرق آخرین ویرایش : ۲۱ مرداد ۱۳۹۶, ۱۳:۲۰


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها