رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی

تحریم بزرگترین مانع توسعه برندهای ایرانی است

۱۱ مرداد ۱۳۹۶ کد خبر : 1859
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی تحریم ها را مهمترین مانع توسعه برندهای ایرانی عنوان کرد و گفت: عدم برندسازي بازار زعفران را به اسپانيا داد.

راضیه علیرضایی با بیان اینکه ایران به واسطه کالاهایی همچون زعفران، پسته، فرش دستباف، فیروزه و ...برندهای نام آشنایی در بازارهای بین المللی دارد، اظهار کرد: دنیا این کالاهای ایرانی را به خوبی می شناسد و همین موضوع سبب ایجاد کسب و کارهای گسترده ای در داخل شده به طوریکه برند این محصولات نقطه قوتی برای کشور است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به اینکه بعد از انقلاب صنعتی موضوع برند و نشان تجاری مورد توجه صاحبان صنایع و تولیدکنندگان قرار گرفت، عنوان کرد: برند شبکه ای به هم پیوسته، علمی، فناورانه و چندوجهی و چند جانبه برای تولید یک محصول است که شاهرگ اصلی آن حضور در عرصه های بین المللی است.

علیرضایی، مهمترین مانع توسعه برندهای ایرانی را تحریمها عنوان کرد و افزود: متاسفانه تحریمها باعث شد تا نتوانیم در بازاهای بین المللی حضور داشته باشیم به طوری که امروز 95 درصد زعفران جهان در ایران تولید می شود اما عدم برندسازی و حضور شرکت های ایرانی در بازارهای بین المللی سبب شده تا برند اسپانیا در این حوزه جای ما را بگیرد.

وی همچنین در ارتباط با اینکه آیا نداشتن آگاهی فعالان اقتصادی نیز در عدم ثبت برندها تاثیر داشته است؟ گفت: آموزش نقش مهمی در ثبت برندهای استان داشت به طوریکه تا 10 سال پیش تلاش برای ثبت برندهای استان و یا توجه فعالان اقتصادی به این حوزه تبدیل به آرزویی برای ما شده بود اما خوشبختانه برگزاری همایش نشان تجاری به صورت سالانه توسط انجمن مدیران صنایع خراسان این آرزوی دیرینه را برآورد کرد و امروز شاهد پیشرفت و ترقی برندهای استان به واسطه آموزش هایی که در این همایش دیده اند، هستیم.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا ورود برندهای خارجی و دادن فضای تجاری به آنها برای برندهای ایرانی و تولید داخل تهدید به شمار می آید اظهار داشت: مردم همه کشورها به سمت برندهای بین المللی کشیده شده اند و طبیعی است که به دنبال بهترین ها باشند اما حضور برندهای خارجی در ایران منوط به داشتن نمایندگی رسمی آنها در کشور است تا از قاچاق کالا جلوگیری شود.

علیرضایی ادامه داد: درست است که تعدادی برند خارجی در بازار استان وارد شده اند و به شبکه توزیع پیوسته اند و فروشگاه های بزرگ ایجاد کرده اند اما تفاهم نامه ای با آنها منعقد شده که بعد از طی یک بازه زمانی چند ماهه باید 20 درصد تولید خود را در ایران انجام دهند تا کمکی برای تولید داخلی باشند.

وی در پایان 10 بازار اصلی شامل کشورهایی همچون افغانستان، آسیای میانه و اروپا را از جمله بازارهایی عنوان کرد که برندهای ایرانی را به خوبی می شناسند و گفت: صنایع غذایی، پوشاک، زعفران و منسوجات جزء کالاهای نام آشنا و برند ایرانی در این بازارها هستند.

« تهیه کننده : ضحی زردکانلو » « منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۱۱ مرداد ۱۳۹۶, ۱۵:۴۴


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها