سرمقاله

صنعت، رکود، بیکاری

۲۰ تیر ۱۳۹۶ کد خبر : 1846
شهناز رمارم* نقش صنعت در اشتغالزایی و ایجاد رونق اقتصادی در شهر بر کسی پوشیده نیست. اما متاسفانه این روزها شرایط حاکم بر صنایع استان و شهر مشهد چندان مطلوب نیست و پیکره پویای دیروز صنایع، امروز به اندامی نحیف با نفس های به شماره افتاده تبدیل شده است.

در این شرایط مسلم است که پرنده سبک بال سرمایه گذاری از سکنی گزیدن در این کوی می‌هراسد و به طبع آن سایه رکود بر اقتصاد شهر و سایه بیکاری بر اقتصاد خانواده ها سنگینی می کند. طبعا جبران صدمات وارد بر اقشار ضعیف و آسیب دیده به آسانی میسر نیست، خصوصا جوانان تحصیلکرده جویای کار و در آستانه ازدواج و زنان سرپرست خانوار که بیشترین آسیب و لطمه را می بینند.

آنچه مسلم است بخشی از رکود و بیکاری شهر مشهد معلول تصمیمات و سیاستگزاری های مدیران و حاکمان شهری در 4 سال گذشته بوده و زیان ناشی از این تصمیمات متوجه صاحبان صنعت و اقتصاد شده است. سرمایه گذران بخش صنعتی به ویژه در غرب مشهد نه تنها حمایت کافی نشده اند، بلکه در موارد متعددی چوب لای چرخ آن‌ها گذاشته شده است که شهروندان مشهدی متضررترین گروه در این میان بوده اند، چرا که مشهد به دلیل وجود مضجع شریف علی ابن موسی الرضا به عنوان بالاترین ظرفیت توسعه، از فرصت های بلقوه زیادی برای توسعه و رفاه شهروندان برخوردار است و رفتارهایی از این دست، این فرصت های ارزشمند را به تهدیدهایی چون بیکاری و اعتیاد و به تبع آن دیگر ناهنجاری های اجتماعی تبدیل می کند.

یکی از نمونه های مهم اما مغفول ظرفیت های بلقوه مشهد صنعت سوغات است. سالانه بالغ بر 500 میلیارد تومان گردش مالی سوغات زائر در مشهد به جیب چینی ها سرازیر می شود و سوغات این شهر توسط تولید کنندگان و صنعتگران چینی تهیه و با کیفیت نه چندان مطلوب راهی مراکز خرید مشهد می شود. اگر تنها از همین صنعت پرظرفیت حمایت شود، بخش بزرگی از نیروی بیکار می توانند در کارگاه های تولیدی مرتبط مشغول به کار شوند و البته موارد متعددی در بخش سرمایه گذاری و حمایت از توسعه بخش صنعت وجود دارد که در این یادداشت و مقال نمی گنجد.

به عنوان عضو کوچکی از جمع ۱۵نفره منتخبان شورای شهر مشهد می توانم بگویم اگر از صنعت و تولیدکنندگان مشهدی حمایت لازم انجام شود، شاهد رشد و شکوفایی اقتصاد در این شهر خواهیم بود و به تبع آن زمینه اشتغال خیل عظیمی از جوانان تحصیل کرده فراهم می شود.

*منتخب شورای شهر مشهد 

« منبع خبری : دنیای اقتصاد » آخرین ویرایش : ۲۰ تیر ۱۳۹۶, ۱۱:۰۳


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها