صادرات 47 هزار تن کالا از نیشابور در سه ماهه امسال

۱۰ تیر ۱۳۹۶ کد خبر : 1844
اقتصاد شرق- رئیس هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت نیشابور از افزایش میزان صادرات کالا از این شهرستان در سالجاری خبر داد.

 

حسن جلایی، در جریان بازدید خبرنگاران مشهد از برخی از واحدهای صنعتی نیشابور در نشست خبری اظهار کرد: در سه ماهه نخست امسال 47 هزار تن کالا از نیشابور به خارج از کشور صادر شد و این درحالیست که مجموع صادرات این شهرستان در سال گذشته 65 هزار تن به ارزش 40 میلیون دلار بود.

وی افزود: میزان صادرات امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن و ارزش 70 درصد افزایش داشته است.

جلایی با اشاره به تاسیس گمرک نیشابور در اردیبهشت ماه سال گذشته، گفت: اینموضوع بهترین اتفاق برای حوزه تجارت شهرستان بود که به بهبود روند تجارت و صادرات کمک کرد.

استخراج سالانه 171 هزار تن فیروزه از معادن

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت نیشابور نیز گفت: در حال حاضر 10 معدن فیروزه در شهر فیروزه وجود دارد که از این تعداد 8 معدن با ذخیره قطعی 8.5 میلیون تن و میزان استخراج سالانه 171 هزار تن فعال است و زمینه اشتغال برای 150 نفر را به صورت مستقیم ایجاد کرده است.

محمدجواد محبی با بیان اینکه شهرستان نیشابور دارای 66 معدن است، اضافه کرد: 38 معدن فعال و 25 معدن نیمه فعال و مابقی تعطیل است و ذخیره قطعی مجموع معادن 83 میلیون تن و ظرفیت اسمی استخراج سالانه این بخش 2.5 میلیون تن است.

وی اظهار کرد: مرمریت، سنگ آهک، مس، پوکه معدنی، کرومیت و طلا از مهمترین معادن نیشابور به شمار میروند که اشتغال مستقیم 400 نفر را در خود جای داده است و معادن فیروزه اشتغال 200 نفر را در شهرستان ایجاد کرده اند.

محبی با اشاره به شرکت فولاد خراسان در نیشابور به عنوان مهمترین واحد صنعتی استان، گفت: امسال خط ذوب و فولادسازی این شرکت با ظرفیت تولید 720 هزار تن به بهره‌برداری رسید و در شهریور ماه نیز خط گندله‌سازی این شرکت با ظرفیت 2.5 میلیون تن به بهره‌برداری خواهد رسید که برای 720 نفر ایجاد اشتغال می‌کند.

مديرعامل كارخانجات پارت پلاستيك و كارآفرين نمونه نیز در جریان بازدید از واحد صنعتی خود گفت: در حال حاضر 4 واحد قطعه‌سازي در کارخانجات پارت پلستیک فعال است و تا پايان سال این تعداد به 8 واحد افزايش خواهد يافت و اشتغال‌زايي مستقيم برای 200 نفر را به دنبال خواهد داشت.

امير نيك‌جو افزود: ما در گروه کارخانجات پارت پلاستیک، تولیدکننده قطعات مورد نیاز ایران خودرو از جمله باک و اگزوز هستیم و 100 درصد نیاز ایران خودرو خراسان و 40 درصد نیاز ایران خودرو کشور را برآورده میکنیم. همچنین دومین تولیدکننده بشکه های پلی اتیلن مورد نیاز صنایع پتروشیمی در ایران هستیم.

سيدرضا حسيني مقدم، مدير عامل شركت ايران الكتريك نیز در جریان بازدید خبرنگاران از واحد صنعتی خود، گفت: واحد صنعتی ایران الکتریک از برندهای برتر صنعت کلید و پریز ایران است. در اين واحد 450 نفر به طور مستقیم اشتغال دارند و محصولات ما به افغانستان، تاجيكستان، تركمنستان، باكو و نيز عراق صادر میشود و ميزان صادرات سالانه ما حدود 6 ميليارد تومان است.

« تهیه کننده : زهرا صفدری » « منبع خبری : اقتصاد شرق » آخرین ویرایش : ۱۰ تیر ۱۳۹۶, ۱۲:۵۷


نظر سنجی اقتصاد شرق

اخبار تصویری

پیشخوان خبر

یادداشت ها